Опозиція проти "слуг": Коли Тимошенко, Порошенко і Вакарчук створять "Комітет опору диктатурі"

До "Батьківщини", "ЄС" і "Голосу" поступово приходить розуміння, що у ситуації, коли "Слуги народу" випхали їх на маргінес, потрібно хоча перестати сваритися між собою

Політичний оглядач
Опозиція проти "слуг": Коли Тимошенко, П…

Учорашня погоджувальна рада парламенту показала дві тенденції найближчого часу. Перша – пропрезидентська монобільшість продовжуватиме діяти на хайпі, приймаючи все, що спускається з Банкової, та ігноруючи будь-які застереження з боку опозиційних фракцій. А щоб ті не говорили про порушення регламенту, регламент взагалі хочуть переписати так, аби позбавити опозиціонерів реальних впливів у сесійній залі. Друга тенденція – три опозиційні фракції з близькою ідеологією – "Батьківщина", "Європейська солідарність" і "Голос" – потроху приходять до тями після того, як їх відправили на гальорку. Поки наміри союзництва між ними лише у зародковому стані, ці політсили намагаються знайти свою "фішку" і йти з нею в телеефіри, але перебіг подій підштовхуватиме їх до спільних дій.

Отже, про що зараз говорять опозиціонери. "Євросолідарність" критикує законопроект про імпічмент, який був проголосований сьогодні 245 "слугами народу". Після скасування депутатської недоторканності, він став черговою піарною перемогою Зеленського і його команди. Порошенківці наголошували на тому, що за пропонованою процедурою відправити президента у відставку нереально. У відповідь їм казали: не ми писали Конституцію, до того ж – треба було закон про імпічмент приймати попередникам. Не прийняли – до побачення. Однак голосування за цей закон показало дуже цікаву тенденцію, до якої ми повернемося трохи згодом.

"Голос" піариться на законодавчій забороні ведення сепаратних переговорів окремими політиками. Простіше кажучи, на Медведчуку, Бойку і Рабіновичу, які їздять до Москви. "Батьківщина" наполягає на тому, що пропоновані "слугами" зміни до регламенту шкодять парламентаризму. Зокрема, як заявив Сергій Соболєв, серед новел до внутрішнього дороговказу для парламентарів існують норми, які дозволяють уникнути законодавчого спаму, однак є зміни, що "закривають рота тим, у кого є альтернативні законопроекти". Йдеться про ідею, за якою законопроекти можуть реєструватися лише групою депутатів, не меншою за 20 осіб. Тобто, під ними мають підписатися всі члени фракції, якщо, приміром, ідеться про "Голос", або ж автор законопроекту повинен зібрати підписи нардепів з інших фракцій. Однак, враховуючи чисельність "слуг" і головне – їх вперте небажання прислухатися до опозиції, законотворча діяльність опозиційних фракцій нагадуватиме Сізіфів труд. Бо у "зелених" є ще одна ідея: відразу приймати законопроекти за основу та в цілому. Так сьогодні прийняли закон про імпічмент. Тому альтернативні документи просто втрачають свій сенс. Хоч під ними підпишеться і сто нардепів.

Однак проблема противників змін до регламенту у тому, що пересічному українцю їхні проблеми не цікаві. Поки у суспільній свідомості технологія "зеленого принтеру" користується підтримкою, тож звернення до здорового ґлузду, крики про встановлення диктатури та узурпацію влади наразі нагадує голос волаючого в пустелі. І так триватиме доти, доки у "слуг" і Банкової не закінчяться популістські законопроекти, які отримують підтримку значної частини населення. Тобто, поки не виникне необхідність голосувати за непопулярні закони, які битимуть по кишені громадян.

І ось тут виникає питання, чи готові опозиціонери до цього критичного моменту. І чи готові самі громадяни сприйняти цих політиків у якості захисників своїх прав. У цьому контексті важливі три речі. Перша – наскільки можливими є спільні дії опозиціонерів у парламенті, бо на сьогоднішній день вони "відкушують" один в одного піарні теми, тим самим погіршуючи свою і без того незавидну долю. Простіше кажучи, коли у Тимошенко забудуть про "Петра-баригу", у Порошенка – про "Юлю – кремлівську зозулю", а в "Голосі" перестануть переливати з пустого в порожнє про "старих" політиків.

Друга важлива річ – наскільки опозиціонери готові йти в народ. Бо телевізор ці політсили відверто програють. І третя – як показало голосування за закон про імпічмент, у парламенті наростає невдоволення діями "слуг". Причому наростає воно в усіх. І це загрожує першою серйозною парламентською кризою. Зе-депутати не мають наміру змінювати свого ставлення до колег, які, так само, обрані народом, що зрештою рано або пізно спричинить розкол у Раді, внаслідок якого значна частина депутатів буде змушена прямо апелювати до виборців та західних партнерів, заявляючи про встановлення диктатури в країні.   

Першим випробуванням для парламентських опозиціонерів може стати невдоволення підприємців спробами владної команди посилити фіскальний тиск на них. Йдеться про законопроекти №1053-1, 1073 и 1210. Перший зареєстрували "слуги" Олексій Леонов і Дар’я Володіна. Його назва "Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг". Ним зобов’язують підприємців встановити Реєстратори розрахункових операцій (РРО) і видавати електронні чеки. В цілому це прогресивна річ, однак у документ "зашили" й штрафи, причому досить значні.

Інший законопроект – 1073, про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг - авторства чотирьох "слуг" Дениса Гетманцева, Роксолани Підласої, Павла Фролова та Віталія Безгіна, стимулює покупців "здавати" продавців, які не видаватимуть чеки. Третій законопроект - про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві авторства Дениса Гетманцева – також, на думку експертів, призведе до тотального зростання штрафів для підприємців і посилення фіскального тиску на них. 

Окремі опозиційні депутати вже намагаються підняти на свої стяги тему тиску на підприємців. Однак і в цій ситуації спостерігаємо зайву змагальність між ними. І це шкодить як цим політсилам, так і тим, кого вони хочуть захищати. Простіше кажучи, потроху визрівають протестні теми і далі їх буде більше. Але опозиція ще не дозріла для того, щоб виступити проти "зелених" спільно. І чи дозріє – поки питання без відповіді.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme