"Офіс Рябошапки": Навіщо Зеленському реформа ГПУ

У Зеленського вигадали перейменувати Генпрокуратуру у Офіс Генпрокурора і якими будуть наслідки реформи ГПУ "під Рябошапку"

Економічний і політичний оглядач
"Офіс Рябошапки": Навіщо Зеленському реф…

В українській політичній традиції є адміністративна забавка перейменовувати різні владні підрозділи під виглядом реформування аби позбутись небажаних кадрів. Так, наприклад, певні управління в найрізноманітніших органах влади вже по кілька разів перетворювалися у департаменти, щоб з призначенням нового керівника знову стати управлінням. І через таку схему реорганізації позбутись кадрового баласту. Адже у випадку реорганізації всіх співробітників такого департаменту звільняють і набирають по новій у ніби новостворене управління.

Схоже, саме таку схему "реформи" Генеральной прокуратури вирішили реалізувати у Зеленського, розмірковує Depo.ua.

Позбутись небажаних кадрів в системі прокуратури є доволі непростим завданням, адже для звільнення конкретного працівника потрібно пройти досить громіздку і тривалу у часі процедуру. Але описаний вище спосіб дозволяє зачистити всю систему прокуратур від кадрів та функцій практично розчерком пера.

Реформа під Рябошапку

Про намір президентського Офісу законодавчим шляхом змінити форму системи прокуратури повідомило джерело сайту LB.ua. Йдеться про те, що ГПУ буде перейменовано в Офіс Генпрокурора, регіональні осередки прокуратури будуть перейменовані в офіси регіональних прокурорів, а місцеві - в окружні прокуратури.

У той же час, в рамках реформи прокуратури планується ліквідація органів прокурорського самоврядування - Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів і Ради прокурорів, які були створені за вимогами міжнародних експертів. За словами співрозмовників в Офісі президента, це спричинить "чистку" всіх кадрів.

Ці структури всередині системи прокуратур займаються кадровими питаннями, якими раніше опікувалися керівники Генпрокуратури або регіональних прокуратур, а також притягненням прокурорів до дисциплінарної відповідальності (аж до рекомендації звільнити їх). Окрім перелічених трансформацій, в Офісі президента планується також ліквідація військової прокуратури.

З наведеного повідомлення можна зрозуміти, що головним змістом реформи буде ліквідація існуючої системи добору прокурорських кадрів через кваліфікаційно-дисциплінарну комісію та Раду прокурів та ліквідація військової прокуратури, яку вважають радянським атавізмом.

При цому функції прокуратури, які полягають у організації та процесуальному керівництві досудовим рослідуванням, а також підтриманні державного обвинувачення у суді, залишаться незмінними.

Враховуючи наявність монобільшості у Верховній Раді і можливість ухвалювати будь-які рішення, для нової влади немає ніяких перепон для впровадження реформи.

Але який від того буде практичний зиск? 

Велика чистка

Перше, на що розраховують автори зе-реформи - очищення від корумпованих кадрів. І така необхідність справді є, адже система вже давно перетворилася на корпорацію. І її ефетивність вимірюється не успіхами у захисті інтересів держави та громадян, а кількістю і вартістю проданих справ, якими заловольняються лише корисливі прагнення інкорпорованих у систему прокурорів.

Але чи всерйоз у Офісі Зеленского розраховують, що заміна менеджменту і вивіски у борделі перетворить його на музичну консерваторію? Напевне, ані сам Руслан Рябошапка, який всерйоз претендує на крісло Генерального, ані його патрон Андрій Богдан, не є аж настільки наївними, аби очікувати, що така "шапочна" реформа перетворить відомство у осереддя прозорості та справедливості.

Напевне, що первинною ціллю цих достойників є взяття під контроль тієї системи, яка вже існує у прокуратурі. А вже потім вирішувати що з цим корупційним добром робити: знищити чи очолити.

Як би там не було, але принадами реформи стане те, що кожен скільки-небудь важливий гвинтик у прокурорській системі захоче у ній залишитись. А оскільки призначення на скільки-небудь "потокові" посади завжди коштувало конкретних грошей,  то й перепризначення також може стати вельми прибутковою справою. Сумніватись не доводиться принаймні у тому, що черги потенційних призначенців вишикуються до кабінету, в якому "обілечуватимуть" спраглих. З огляду на заплановане скасування КДКП та Ради прокурорів, всі призначення проходитимуть через кабінет керівника Офісу Генпрокурора.

Перевірка на лояльність

Звісно ми далекі від думки, що Руслан Рябошапка і керуючий юридичними справами Зеленського Андрій Богдан уподібняться своїм попередникам і почнуть "стригти купони" перепризначаючи регіональних та окружних прокурорів. А от перевірити кожного з них на лояльність до нової влади - місія для Богдана та Рябошапки цілком здійсненна.

Очікується, що під гребінку потраплять всі заступники генпрокурора, керівники всіх управлінь і департаментів, а також всі обласні і місцеві прокурори. В списку і керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький. А серед тих, кому точно "на вихід" - військовий прокурор Анатолій Матіос.

От тільки при всьому цьому відкритим залишається питання: зміна вивісок та керівників прокуратури виллється у суттєве покращення ситуації з дотриманням законів чи стане простим перерозподілом влади і прибутків у потужній прокурорській корпорації?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme