Зе-брєжнєвщина: Як "слуги" на з'їзді хвалили президента, сварили попередників та ігнорували карантин

Другий етап сьомого позачергового з’їзду партії влади "Слуга народу" відбувся в умовах спеки – поки не політичної, а літньої. Попереду осінь, яка може остудити гарячі голови "слуг"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Зе-брєжнєвщина: Як "слуги" на з'їзді хва…
Фото: УНІАН

Тимчасовий навіс, споруджений на даху штаб-квартири "слуг" бізнес-центру "Парковий", (в просторіччі - на "вертолітному майданчику Януковича"), захищав делегатів і гостей від сонячних променів, але не від спеки. Та це далеко не найважче випробування, яке належить пережити президентській партії на місцевих виборах-2020. Значно більше випробувань "слугам" влаштують їхні суперники – міцні мери міст і представники основних політичних сил – конкурентів.

Недарма вже на понеділковому з’їзді (до речі, в народі кажуть, що добру справу в понеділок не починають) кандидати в міські голови низки обласних центрів і великих міст від "СН" так завзято критикували "попередників", "старих політиків", які "знову хочуть красти" і начебто для цього йдуть у місцеву владу. Складалося враження, що через спеку апарат партії помилково роздав кандидатам від "слуг" старі тези, писані під президентські й парламентські вибори минулого, 2019 року. За ці 13 місяців дещо принципово змінилося для партії-переможниці тих виборів: зараз "слуги", за даними соціологів, уже не мають монополії на народну любов. Виборець уважно придивляється до може й набридлих йому, напевне "старих", зате перевірених практичною роботою міських голів. А в партійній частині виборів спеціалісти прогнозують ренесанс класичних партій – принаймні в частині регіонів. І "слугам" доведеться добряче попрацювати до дня голосування 25 жовтня, щоб довести своє право й далі без лапок зватися партією влади та поширити свої впливи з центру до міста й села.

Як вони це робитимуть – окреме питання, та полотніти майбутні кандидати в мери почали вже зі свого з’їзду. Перший його етап, названий "технічним", відбувся у неділю: в закритому режимі "СН" визначила свого кандидата на довибори до Верховної Ради по округу №208 на Чернігівщині, а також затвердили (лише за рік після початку активної фази діяльності) партійний статут.

Другий, відкритий етап зібрання почався з півгодинного запізнення – під палючим сонцем "слуги" терпляче чекали на свого лідера, президента України. Тим часом із-за огорожі вертолітного майданчика раз-по-раз доносилися вигуки нечисленних протестувальників – обдурених забудовниками інвесторів: "Ганьба!" і "Зеленський!". Коли ж мітингарі спробували перекрити рух Парковою дорогою, їх швидко і рішуче відтіснили на тротуар захисники правопорядку, яких було не менше, ніж самих учасників пікету. Майже до кінця з’їзду дійство відбувалося під звуковий супровід обурених інвесторів недобудов.

Мітинг обурених інвесторів недобудов під час з'їзду партії Слуга народу
Фото: УНІАН

Тим часом Зеленського все не було, і початок з’їзду відкладався уже на півгодини. Температура на вертолітному майданчику провокувала присутніх ігнорувати обов’язковий атрибут масових зібрань – медичні маски, які роздавали на вході. Крім того, маски чорного кольору видавали делегатам на барі – як радянський дефіцит, із-під прилавку. На запитання журналіста Depo.ua, чи мають ці маски якесь брендування, персонал відповів: "Там написано "За Порошенка". Можливо, натякали, що "відповідальний за все погане" в країні п’ятий президент якось присутній і тут, серед нових і не дуже нових облич.

Особливою тривожно масковий ігнор сприймався на тлі заяви керівника парламентської фракції "слуг" Давида Арахамії (сам він маску на обличчі мав) про спалах COVID-19 у апараті партії. З цієї причини "Слуга народу" навіть тричі переносила свій з’їзд. Не хочеться думати, що вчорашня безтурботність делегатів і гостей зашкодить планам партії на місцевих виборах, а сам з’їзд стане "зброєю масового враження" проти присутніх на ньому нардепів, регіональних лідерів і журналістів. І головне – перших осіб державної влади, які в повному складі прийшли на партійний форум та вітали його учасників.

З’їзд таки відкрили – виступом партійного голови "слуг" Олександра Корнієнка. Він перелічив головні задачі партії на ці вибори: боротьба з корупцією, "безглуздим розпоряджанням коштами місцевих громад", запровадження народовладдя через місцеві референдуми, контроль громад над місцевими бюджетами, можливість відкликання депутатів місцевих рад. Далі Корнієнко чомусь збився на звіт про результати роботи монобільшості в парламенті за рік. Згадав про реформу децентралізації, яку, втім, почали попередники. Нагадав про зняття недоторканості, закон про імпічмент президента, двічі сформований урядом і своєчасно ухвалений бюджет. Не сказав про те, що вади цього бюджету вже не раз були розкритиковані, на уряд з високим ступенем вірогідності восени чекає відставка, а президентський імпічмент - мертвонароджена норма через відсутність механізму його практичної реалізації.

Олександр Корнієнко
Олександр Корнієнко, фото: УНІАН

Тим часом під навісом, де в першому ряду сиділи прем’єрміністр Денис Шмигаль і голова парламенту Дмитро Разумков, з’явився глава держави. Сталося це настільки раптово, що поява Володимира Зеленського, який піднявся малопомітними сходами, що вели з надр бізнес-центру, так і залишилась би без уваги більшості присутніх, якби кандидати в мери, виступаючи зі сцени, не дякували всі як один своєму лідерові за високу довіру. Запахло пізнім етапом правління іншого вихідця з дніпропетровських еліт, радянського генсека Леоніда Брєжнєва. Можливо, навіть напевне щось подібне має місце і на з’їздах інших політсил, але ж тут нам обіцяли нову якість політичної діяльності… Добре хоч не подарували президентові ніякого кімоно (одне у нього вже є, для чого йому два) чи іншого сувеніру, на які завжди щедрі регіональні еліти.

Другою наскрізною тезою виступів зі сцени кандидатів у міські голови було розмахування кулачками на адресу уявних попередників – всіх як на підбір корупціонерів. Прізвищ не називали, але й без того все було зрозуміло: крапки над "і" розставив сам президент на Софійській площі під час виступу перед концертом до цьогорічного Дня Незалежності, закликавши не "плутатись під ногами України" тих, хто мав "багато років, аби щось зробити".

Сприйнявши цей посил як лейтмотив ЗЕ!команди на місцевих виборах-2020 кандидати не стримували себе. Черговий комік на політичній сцені, Олег Філімонов з Одеси, вже зібрався озвучити "отчет с цифрами, кто сколько украл", але зрештою утримався. Може, це й на краще, бо спеку цей кандидат у мери Одеси переносив явно не без проблем, і його спроби жартувати явно подобалися тільки президентові, який щиро радів і сміявся.

Виступ Олега Філімонова - кандидата в мери Одеси
Олег Філімонов, фото: УНІАН

Претендент на крісло міського голови Дніпра Сергій Риженко, головлікар лікарні ім. І. Мечникова і депутат Дніпропетровської облради нинішнього скликання від Блоку Петра Порошенка, наголосив, що стоїть на цій сцені, бо у нього є совість. А от володінням державою мовою конкурент чинного міського голови Дніпра Бориса Філатова похвалитися не зміг: виступ Риженка, як і спіч Філімонова, прозвучали російською. До речі, на виборах у обоймі "слуг" буде і ще один комік: актор, сценарист, капітан команди КВК Віктор Гевко йде у мери Тернополя.

Із кандидатів – жінок найбільше аплодували Ірині Верещук, яка змагатиметься за посаду столичного голови. Вона гарно говорила українською, як і годиться людині з Галичини. Як і всі цього дня, дякувала президентові за довіру. Пообіцяла очистити міську владу Києва від корумпованих і некомпетентних чиновників. Пригрозила, що Віталій Кличко "і його дорогі друзі" не врятуються, бо "слуги" - це і є народ, і вони братимуть на себе відповідальність. А завершила просто і демократично, в стилі нової політики нових облич: "Ми любимо свою державу, ми віримо в свого президента".

Ірина Верещук
Ірина Верещук, фото: УНІАН

Після серії таких виступів логічно, що найбільше овацій викликав вихід на сцену самого Володимира Зеленського. Делегати і гості зустріли його появу, зірвавшись на ноги, начебто він теж кудись балотується і має безумовні шанси на перемогу. Запопадливість колег викликала поблажливу посмішку самого президента, який попросив припинити і слухати його все ж сидячи. Виступ гаранта будувався довкола виборчого гасла "Слуги народу" "Україна – це ти". Обіцяв нову якість влади – на цей раз місцевої.

Та більша частина президентського виступу, склалося враження, була звернена не до майбутніх учасників місцевих виборів, а до депутатів парламенту. Які не виконали частину з обіцяного Зеленським. Це "податкова реформа, і амністія капіталів, судова та правоохоронна реформи, якісна медицина нарешті, якісна освіта, якісний рівень життя". Звісно, все це – переважно сфери відповідальності влади законодавчої, а не місцевої. Розповів президент і про плани на наступну парламентську сесію, яка відкривається сьогодні. Зокрема, наголосив на потребі ухвалити закон про народовладдя через референдум, який дасть змогу кожному голосувати за важливі питання щодо життя країни. Та все ж своєю парламентською більшістю президент загалом задоволений. І тільки окремих депутатів лідер країни образно назвав "мікробами і бактеріями у нашому здоровому організмі". Це були справді неприємні слова, особливо на тлі пандемії коронавірусу.

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський, фото: УНІАН

Таким оригінальним вийшло напутнє слово Зеленського кандидатам у міські голови від своєї партії. У комплексі з бравурними промовами кандидатів у мери все це скидалося на третю, якщо рахувати від президентських виборів-2019, серію все тієї ж вистави про "нові обличчя".

Делегати одностайно підтримали рішення йти на вибори. Відомий і список кандидатів у мери від"слуги народу. Пролунав державний гімн, і Володимир Зеленський так само раптово, як з’явився на даху "Паркового", покинув майданчик для гелікоптерів тим самим шляхом – непомітними сходами, уникнувши спілкування з протестувальниками і кинувши журналістам кілька слів. Коментувати актуальні питання життя країни президент не захотів. Зокрема, нічого не сказав про одіозне висловлювання заступника глави української делегації в Мінській групі Вітольда Фокіна, від заяв якого після паузи відхрестилися в Офісі глави держави.

Покидаючи з’їзд, глава держави мав утомлений вигляд. Він був не схожий на людину, яка щойно вибралася з "теплої ванни", підготовленої йому партійцями. А може, президент просто розімлів від подяк на свою адресу.

Брифінг голови "СН" Олександра Корнієнка був рекордно коротким. Відповівши на кілька ритуальних питань, депутат кинув: "Жарко стояти" і пішов тим же шляхом, яким перед ним спустився Зеленський. За якийсь час із нижнього поверху "Паркового" стала чутна легка музика. Делегати з’їзду перейшли до неформальної частини спілкування. Згорнули транспаранти і мітингарі. Країна входить у нові вибори, офіційний початок кампанії ЦВК призначив на 5 вересня.

Партійна символіка Слуги народу
фото: УНІАН

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme