Збити рейтинг президента до 15%: Хто і навіщо розгорнув кампанію проти Єрмака

Атаки на Андрія Єрмака сприймаються як сигнал до інформаційної кампанії, тактичною метою якої може бути відставка глави Офісу президента, а стратегічною – розхитування позицій самого Володимира Зеленського

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Збити рейтинг президента до 15%: Хто і н…

Про керівника президентського Офісу і раніше говорили в негативному контексті. Але в останні дні ці заяви почастішали. З ними виступають уже не лише патріотично налаштовані активісти чи окремі представники фракції "Слуга народу". На цей раз все може бути серйозніше для Єрмака, про невдалі дії якого заговорили політичні важковаговики. Так, у понеділок на брифінгу лідерка партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко прямо заявила, що один з найближчих до президента чиновників не впорався з важливим завданням – переговорами про припинення війни на Донбасі.

Тимошенко хоче на переговори про Донбас

Образа Юлії Володимирівни може містити в собі й особистісний мотив: політик повідомила, що днями вкотре запропонувала чинній владі допомогу своєї команди – цього разу у веденні міжнародних перемовин "за справедливий мир". Але практичного результату її зустріч з керівником ОП не отримала – у переговорний процес її представників не взяли. "Далі тривають некомпетентні, руйнівні дії", - такими словами схарактеризувала дії влади у питанні припинення війни керівниця "Батьківщини". Вона каже: якщо не вийде продуктивної роботи і в нового голови української делегації у Мінському процесі Леоніда Кравчука, то лише тому, що він стане заручником рішень Єрмака і Зеленського.

З цього Тимошенко робить висновок про нездатність Єрмака працювати ефективно і веде до того, що для президентського адміністратора мають настати кадрові висновки. "Я можу точно сказати, що керівник Офісу президента Андрій Єрмак не впорався з цією ситуацією, і він, безумовно, має бути замінений президентом", - сказала як відрізала лідерка "Батьківщини".

При цьому очільниця фракції "Батьківщина" обіцяє вже у серпні зайнятися створенням спеціальної парламентської місії для міжнародних переговорів із відновлення миру і територіальної цілісності України. Ця ініціатива дасть Тимошенко змогу апелювати до інших парламентських сил, у тому числі - фракції "Слуга народу", розповідаючи про неефективного Єрмака, який не хоче миру і веде перемовини з Росією в тупик.

З якого дива Юлія Тимошенко раптом забажала вступити в переговори по Донбасу? Адже за попереднього глави української місії Леоніда Кучми з такими ініціативами вона не виступала. Зрозуміло, вибори на носі і всяке таке, але, мабуть, не лише у цьому справа…

Цей Лерос втомився – давайте нового

Нагадаємо, у кінці березня нардеп від фракції "Слуга народу" Гео Лерос поширив відео, де нібито брат Єрмака нібито "торгує" державними посадами, і подав заяву з цього приводу до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Єрмак-старший назвав плівки спланованою атакою, покликаною розхитати ситуацію всередині команди президента. Надалі ситуація майже застигла в нерухомості. Антикорупційні органи почали слідчі дії, у тому числі й проти самого заявника Лероса. У середині липня Служба безпеки України затримала на отриманні хабара Дмитра Штанька, який начебто є автором "плівок Єрмака". А сам глава Офісу президента пропонував на законодавчому рівні заборонити публікацію записів таємних розмов найвищих чиновників, щоб "захистити державну безпеку".

Зазначимо, несподівану сміливість відомого раніше лише у вузьких колах Лероса оглядачі пов’язували з інтересами певних вітчизняних чиновників, зокрема того, що був попередником Єрмака на посаді в президентському офісі. Коли запаси відео у Лероса вичерпалися, в атаках на Єрмака настала перерва. Яка, схоже, закінчилася із заявою Юлії Тимошенко. І не тільки.

Телеграм знов стукає

Синхронно з лідеркою "Батьківщини" дискредитацією президентського адміністратора зайнялися деякі Телеграм-канали, які, як відомо, ще під час виборчих кампаній 2019 року посилили свою роль в Україні як засіб для дискредитації політиків. Цю "моду" на інформаційне гуано занесло до нас із Росії, де пишеться чимала частина сенсаційних викриттів, що тиражують в соцмережах. Недарма свого часу Андрій Єрмак просив журналістів дізнатися, хто керує анонімними Телеграм-каналами… Утім, заради справедливості зауважимо, що у веденні кількох анонімних каналів у цій соцмережі ЗМІ підозрювали осіб, що уособлюють інформаційний напрям у офісі Зеленського.

Конспірологію про майбутні начебто зміни в кар’єрі Андрія Єрмака через "провал у зовнішній політиці" активно розганяє, зокрема, анонімний Телеграм-канал "Очки Баканова". Лише в останні дні там писали про "бізнес-інтереси" глави президентського офісу, залежність Зеленського від Єрмака, про те, що минулі вихідні глава держави провів з родиною і Єрмаком у державній резиденції в Гуті у Івано-Франківській області. Повідомили і про "операцію" з відставки глави Офісу президента, за якою начебто стоїть Сергій Льовочкін, нинішній нардеп від ОПЗЖ і колишній глава президентської адміністрації Віктора Януковича.

"Креатурою" Львочкіна начебто є керівник Служби зовнішньої розвідки генерал-лейтенант Валерій Кондратюк – у нинішнє крісло він усівся лише 5 червня. Днями він вийшов у публічне поле з великою статтею у виданні "Дзеркало тижня". Проаналізував зовнішні загрози безпеці нашої країни, спрогнозував, що сценарій військової агресії проти України не на часі для Кремля, повідомив і без того відомий факт, що російські спецслужби проводять спецоперації для зміни влади в Києві. За бажання та наявності фантазії цей текст можна сприйняти як набір програмних заяв потенційного кандидата на пост керівника президентського Офісу. Хоча прямих підтверджень таких версій немає, а змусити замовкнути анонімів з Телеграму вітчизняні спецслужби досі не змогли чи не захотіли.

І ти, Брут?

Іншою "рукою Льовочкіна" "Очки Баканова" називають радника глави ОП Михайла Подоляка. Depo.ua недавно нагадував подробиці професійної біографії цього політтехнолога, який за іронією долі, лише у квітні прийшов на Банкову, щоб поправити імідж Єрмака після історії з "плівками Лероса". Раніше ЗМІ писали, що Подоляк був радником Льовочкіна в АП, а на парламентських виборах 2012 року начебто контролював від нього мажоритарні округи в Києві.

Формувати позитивний порядок денний для Банкової у Подоляка виходить, прямо скажемо, не дуже, "відмивати" імідж глави держави від різнопланових скандалів – теж так собі. А от продукувати нові неприємні ситуації вдається – зокрема, Подоляк жорстко наїхав на колишнього бранця Кремля Олега Сенцова, назвавши того невдячним "хутірським пристосуванцем".

Днями іміджмейкер Банкової дав інтерв’ю сайту "Страна". Наговорив він там чимало. Та в сухому залишку, коли відсіяти самолюбування і перекладання відповідальності за все погане довкола Зеленського на неправильну побудову роботи Банкової, нічого принципово нового із цього тексту суспільство не дізналося.

Зате маємо інший результат: навряд чи оточення президента зараз у захваті через необхідність відбивати негатив від висловлювань Подоляка. Як-от про те, що 2014 року в Україні побудували "ультрапатріотичний уряд з ухилом в націоналістичні феєрії", і що це "утопія XVII століття", яка "не живе в сучасному глобальному світі", а кількість її прихильників ніколи вже не підніметься вище 10%. Що частина українців "дожовує міф про національну державу" і від того "біснується". Що підписані Петром Порошенком Мінські угоди "Україну принципово не влаштовують", і що "потрапили ми в цю ситуацію завдяки членам команди Порошенка, які бігають зараз вулицею і заважають переформатувати те, що Порошенко зробив". Нарешті, що покласти край активності вуличних акцій проти політики влади давно міг міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, але "веде свою гру"…

Мабуть не помилимося, коли скажемо: заяви "конфліктного менеджера" Банкової ще більше сприятимуть перетворенню Андрія Єрмака на зручну мішень для ударів опонентів. Адже ситуація вимальовується така: в перші часи перебування глави ОП на посаді його послаблювали через спроби прив’язати до корупції ("плівковий скандал" і повідомлення Лероса про спільні бізнес-інтереси Єрмака, Дениса Комарницького, якого називають "новим наглядачем" за Києвом, і нардепа від "Слуги народу" Миколи Тищенка). А зараз у гру додали тему провалу зусиль глави ОП як куратора переговорів з Москвою про мир на Донбасі. Переговори, що їх Єрмак провадив із заступником глави адміністрації Кремля Дмитром Козаком, останні місяці практично припинилися. Натомість відбуваються тілорухи в Мінській групі, де Леоніда Кучму замінив Кравчук. Ця рокіровка начебто була ініціативою Єрмака, і за неї його теж "битимуть". Чим, як бачимо, уже зайнялася Юлія Тимошенко.

Б’ють по Єрмаку, прилітає Зеленському

Але важлива не сама по собі підкилимна боротьба за крісло в ОП. Такі процеси точаться і точитимуться, доки існуватиме бюрократична конкуренція за місця під сонцем. Варто звернути увагу на глибші речі: токсичним Єрмака роблять ще й тому, що "неповносправна" права рука знижує функціональні можливості самого президента, б’є по його рейтингу. Це вигідно опонентам Зеленського з усіх таборів усередині нашої країни. З іншого боку, зацікавлені в послабленні українського президента і росіяни, які, схоже, облишили сподівання домовитися із молодим президентом про умови капітуляції України та почали свою гру на розхитування під Зеленським "трону".

Соціологія демонструє падіння рейтингу влади загалом (особисті показники популярності президента поки кращі, ніж у всіх опонентів). Натомість зростають рейтинг ОПЗЖ і Юрія Бойка. На тлі оптимістичних перспектив "дружньої Кремлю партії" росіянам варто лише трохи штовхати донизу рейтинги "слуг" і їхнього лідера, щоб на місцевих виборах осені 2020 року завести до місцевих рад якомога більше своїх агентів впливу у різних партіях. А далі діяти за ситуацією, крок за кроком дестабілізувати Україну і вести до дострокових виборів парламенту чи й президента. Для успіху цього плану потрібно, щоб рейтинг Зеленського впав приблизно до рівня 15% і зустрівся там із показниками, скажімо, Бойка, який повертатиме прихильників русского міра від "слуг".

Цей комплекс інтересів призводить до атак на главу ОП і через них – до тиску на Зеленського, від якого вимагатимуть відставки однієї з ключових на сьогодні фігур існуючої в нашій країні системи влади. Цікаво, чи наважиться Зеленський у нинішній ситуації, як колись Віктор Ющенко казав про очільника свого Секретаріату "Балога - це я", сказати так само про Єрмака? 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme