Завтра Яценюку дадуть від 2 до 6 місяців

Цілком можливо, що прем'єр-камікадзе Яценюк після відставки керуватиме урядом аж до осені
Depo.Влада
15 лютого 2016 21:55
ФОТО: depo.ua
Завтра Яценюку дадуть від 2 до 6 місяців
Завтра Яценюку дадуть від 2 до 6 місяців

Яценюкіада у Верховній Раді доходить свого апогею. Завтра Яценюк звітуватиме в парламенті. Тим часом депутати збирають підписи щодо внесення до порядку денного питання недовіри до його уряду, і все виглядає так, що голоси за відставку Яценюка уже є.

За відставку мусять голосувати три "напівопозиційні" фракції – "Батьківщина", "Самопоміч" та Радикальна партія Ляшка. Власне, про свій намір голосувати проти Яценюка вони уже офіційно заявили. Це близько 66 голосів.

Разом з фракцією БПП (133 багнети), та частинами груп "Воля народу", "Відродження" та позафракційними 226 голосів набирається без питань. До того ж відставку Яценюка вочевидь підтримає "Опозиційний блок".

Крім того в самій фракції НФ не все так добре для Арсенія Петровича, як про це кажуть. Так, за словами нардепа від БПП Мустафи Найєма, підтримати відставку уряду Яценюка готовий "фронтовик" Павло Пинзеник, що належить до групи скандального Миколи Мартиненка. З одного боку, сам Пинзеник уже встиг назвати слова Найєма "нездоровою фантазією", з іншого - не варто забувати, що Мартиненко, який був змушений скласти мандат через корупційний скандал, має всі підстави вважати, що його давній партнер Яценюк його зрадив, а отже цілком може вважати, що більше Арсенію Петровичу нічого не винен і почати грати проти нього. Як би там не було, а поява подібної інформації може свідчити про початок торгів навколо здачі Яценюка. Крім того, джерела в Раді повідомляють і про готовність "злити" Яценюка від групи "фронтовиків", що орієнтуються на віце-спікера Андрія Парубія.

Отже питання наявності 226 голосів за відставку уряду уже не виглядає актуальним. Тут все в руках президентської фракції. Інше питання, хто замінить Яценюка в його камікадзовому кріслі. Наразі узгодженого фракціями кандидата не існує. В кулуарах звучать різні прізвища від міністра фінансів Наталії Яресько до заступника голови Адміністрації президента Дмитра Шимківа. Натомість жоден з них поки не може похвалитися серйозною парламентською підтримкою.

Завтра Яценюку дадуть від 2 до 6 місяців - фото 1

Втім, наявність нового прем'єра аж ніяк не є обов'язковою підставою для відставки чинного уряду. Події навколо Кабміну можуть розвиватися і наступним чином. Завтра парламент голосує за недовіру уряду Яценюка і уряд відправляється у відставку. Але через відсутність нового Кабміну, Арсеній Петрович зі своєю командою залишається на своїх місцях в якості виконуючих обов'язків. Після цього за Конституцією Рада, коаліція та президент матимуть аж два місяці для того аби призначити новий уряд. І весь цей час можна буде присвятити торгам за новий Кабмін, паралельно розвалюючи фракцію "Народного фронту".

Варто зазначити, що президенту торгуватися з депутатами за умов обмеженого часу з перспективою дострокових парламентських виборів, буде дещо простіше ніж зараз. Простіше кажучи, президент зможе лякати депутатів перевиборами, просуваючи свого кандидата. Приміром Шимківа, який може задовільнити і Захід, як технократ, випускник Гарварду та колишній представник світових IT-компаній. Правда Порошенко і сам боїться дострокових виборів, але представники "Народного фронту" мусять боятися ще більше.

Якщо ж консенсус навколо нового уряду протягом двох місяців так і не буде знайдений, це не означає автоматичного розпуску парламенту, президент лише отримає таке право. То ж з достроковими виборами можна буде ще потягнути, приміром до осені. І навіть після оголошення дострокового припинення повноважень Верховної Ради, нас чекатимуть ще два місяці виборчої кампанії, і лише після того, новообрана Рада зможе приступити до формування коаліції та уряду.

Отже, якщо завтра Рада таки відправить Яценюка і його уряд у відставку нічого принципово не зміниться ще досить довго. Арсеній Петрович цілком зможе залишатися в кріслі аж до осені.

Також не виключено, що Яценюк за прикладом свого попередника Миколи Азарова, відмовиться керувати урядом в якості в.о. і сам піде у відставку. Тоді повноваження прем'єра виконуватиме віце-прем'єр та міністр культури В'ячеслав Кириленко, але це уже виглядатиме як цілковитий цирк.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада