Дорога комуналка, новий пенсійний вік, ускладнення пільг і податків : На що Україна вже офіційно підписалася заради грошей МВФ

Задля отримання кредиту від МВФ український уряд взяв на себе серйозні зобов'язання, які відіб'ються на кожному жителі України - і це стосується не тільки здорожчення комуналки

Економічний і політичний оглядач
Дорога комуналка, новий пенсійний вік, у…

Вчора був опублікований меморандум України та МВФ, в якому наш уряд взяв на себе низку зобов'язань як короткострокового, так і стратегічного характеру. "Рука МВФ" дотягнулася до більшості значущих сфер суспільного життя країни - навіть тих, що прямо не пов'язані з економічною діяльністю. 

Традиційно підписання кожного наступного документу про співпрацю з Міжнародним валютним фондом спонукає Україну до здійснення реформ і трансформацій, які у МВФ вважають запорукою поверення наданих кредитів. Щоразу ці системні зміни стосуються все більш широкого спектру галузей. А на цей раз проникнення є ще більш глибоким та всеосяжним, адже включає в себе зобов'язання української влади не тільки у сферах податків, пенсій та банків, а й освіти, медицини і правоохоронної діяльності. 

Що ж насправді підписали українські керманичі та які наслідки для всіх нас загалом і для кожного окремо матимуть взяті ними зобов'язання - розповідає Depo.ua.

Що буде з НАБУ, Ситником, Нацбанком, "антиколомойським" законом і ринком землі

МВФ, за підсумками підписання меморандуму, посилює свій вплив на формування бюджету. Відтепер українському уряду доведеться радитись з експертами фонду щодо видатків бюджету і разом з ними визначати, на що і як витрачатимуться бюджетні кошти.

З чутливістю до побажань фонду також продовжуватиметься й реформа системи наповнення бюджету - і податкову, і митну служби чекатимуть подальша централізація і діджиталізація. А в податковій буде створено ще один централізований підрозділ управління ризиками, який відбиратиме справи для перевірки на дотримання вимог податкового законодавства.

Буде створено і ще один правоохоронний орган в Україні, в якому буде зосереджено розслідування економічних злочинів. Цей орган візьме на себе відповідальність за розслідування економічних, фінансових та податкових шахрайств та злочинів, якими займаються національна поліція, СБУ та податкова поліція, але за винятком випадків, що підпадають під юрисдикцію Національного антикорупційного бюро України (НАБУ).

Підписанти обіцяють, що закон про цей новий орган набуде чинності з 1 січня наступного року і встановить чіткі правила щодо відбору керівництва, внутрішнього прийняття рішень та нагляду для забезпечення операційної незалежності та належного нагляду й підзвітності. 

Слід зазначити, що зі створенням Бюро фінансових розслідувань, про яке, ймовірно, і йдеться у меморандумі, "зелені" носилися ще на початку каденції нинішньої Верховної Ради. Втім, до реалізації закону тоді не дійшло і питання заглухло. Тепер же, зусиллями МВФ, до нього знову повернулися - ймовірно для того, аби створити черговий інститут впливу по аналогії з НАБУ, яке є надто чутливим до побажань західних кураторів.

Читайте також: Економічний спецназ Зеленського: Яким стане нове Бюро фінансових розслідувань

Як можна зрозуміти з тексту меморандуму, Захід домігся від Зеленського і того, аби "злізли" з керівника НАБУ Артема Ситника, якого Банкова вже тривалий час намагається змістити. У тексті є обіцянка "забезпечувати незалежність та доброчесність НАБУ, у тому числі - шляхом дотримання процедур призначення його керівника та збереження обмежених та серйозних підстав для його звільнення, відповідно до Закону № 2014/1698-VII". Фактично це означає, що Зеленський пообіцяв МВФ не чіпати закон про НАБУ, зміни до якого мали б відкрити шлях до звільнення Ситника.

Аудит НАБУ, який також міг би відкрити можливість для звільнення Ситника, доручать "групі у складі трьох авторитетних та шанованих експертів зі значним міжнародним досвідом у сфері впровадження антикорупційного законодавства", що може означати індульгенцію для керівника Бюро.

Натомість українська сторона бере на себе зобов'язання "посилити слідчі повноваження НАБУ шляхом використання широкого діапазону прийомів та технік проведення розслідувань, в тому числі - здійснення операцій під прикриттям, зняття інформації з каналів спілкування, доступу до комп’ютерних систем та систем контрольованої доставки, без необхідності використання інфраструктури інших агенцій, що відповідає міжнародним стандартам боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму". Йдеться про надання НАБУ права і ресурсів для самостійного прослуховування телефонів та інших каналів комунікації, що раніше було дозволено лише СБУ.

Погодилися наші підписанти і на подальше виведення банківської системи України, на чолі з НБУ, з-під впливу української влади. Після того, як був ухвалений "антиколомойський" закон, що надав Нацбанку майже необмежені повноваження з регулювання банківського ринку, меморандум вимагає від української влади ще сильніше унезалежнити НБУ від уряду та парламенту і водночас посилити його керованість з боку МВФ. 

На державні банки чекає роздержавлення із входженням до капіталу цих структур західних фінансових організацій типу Світового банку та ЄБРР.

Схоже, що нас також чекає і друга серія епопеї із ринком землі, оскільки українська влада пообіцяла МВФ "вивчити можливості для досягнення більшої залученості та конкуренції на ринку" - тобто про збільшення максимальних лімітів продажу землі в одні руки та залучення до процесу не лише громадян України.

Бізнесу доведеться забути про пільги через коронавірус і спрощений режим оподаткування

Слід напружитись і всім тим, хто має суттєві заощадження та економить на податках - Україна бере на себе зобов'язання під наглядом МВФ реформувати податкову систему з тим, щоб зробити її більш сприятливою для зростання, зокрема шляхом усунення податкових прогалин, розширення податкової бази та зменшення можливостей ухилення від сплати податків з метою переходу оподаткування від прямих податків до непрямих податків та оподаткування багатства.

Може забути про податкові послаблення і армія підприємців, що розраховувала на допомогу держави через пандемію COVID-19: протягом дії кредитної програми держава не стане запроваджувати нові звільнення від сплати податків або податкових пільг. Тож про обіцянки, які від імені країни давали раніше державні чиновники малому та середньому бізнесу щодо послаблення податкового режиму для їх виживання у кризу, можна забути і спробувати насолодитися тими крихтами, що були "подаровані" підприємцям навесні під час жорсткої фази карантину.

Більше того, слід чекати на перегляд спрощеного режиму оподаткування, яким користується багато підприємців - відтепер уряд, на вимогу МВФ, стимулюватиме перехід малого та середнього бізнесу на загальний режим оподаткування.

Читайте також: Офіційний переклад Листа про наміри та Меморандуму про економічну і фінансову політику.

На пенсію - пізніше, комуналка - дорожче

Пенсіонерам та тим, хто збирається вийти на заслужений відпочинок, також не варто сподіватись на покращення. Адже уряд обіцяє МВФ, що всіляко сприятиме уповільненню припливу нових пенсіонерів, відтягуючи пенсійний вік. А тим, хто вже користується благом пенсійного забезпечення від держави, у найближчій перспективі не варто мріяти про зростання доходів.

Натомість слід чекати зростання видатків на оплату комунальних тарифів, які не матимуть верхньої планки і їхнє зростання не буде стримуватись.

З завуальованного формулювання щодо програм соціальної допомоги найвразливішим домогосподарствам та "покращення адресності" такої допомоги можна зрозуміти, що списки реципієнтів соціальних грошей буде почищено, а доступ до них - ускладнено додатковими рівнями верифікації отримувачів грошей.

Медична реформа Супрун продовжиться, попри небажання Степанова

Жодних відкатів і переглядів медичної реформи, започаткованої під керівництвом Уляни Супрун, не буде. Керівицтво держави бере зобов'язання продовжувати перетворення медицини і в частині реформи фінансування системи охорони здоров'я, і в частині утворення різних рівнів надання медичної допомоги.

Знову на порядку денному і "авторитетні міжнародні організації", яким міністерство охорони здоров'я продовжить аутсорсинг закупівлі ключових лікарських препаратів. При тому, що багато представників галузі часто нарікають, що нав'язувані з-за кордону ліки, при їхній високій ціні, часто є неефективними.

В поточному році запрацює і новостворене державне підприємство "Медичні закупівлі України", через яке проходитиме централізована закупівля ліків "дотримуючись кращих міжнародних практик прозорості, підзвітності та конкуренції". Фактично такий механізм централізації закупівель, при всій своїй удаваній "прозорості", є дуже зручним інструментом коригування учасників ринку ліків.

Розворот до медичної реформи піднімає і політичне питання відповідності займаній посаді діючого міністра охорони здоров'я. Адже Максим Степанов, який декларував необхідність зупинення реформи Супрун, тепер має діяти всупереч власним переконанням і реалізовувати напрацювання, з якими не має згоди.

Шкіл, вишів і садочків може стати менше

Не вдасться уникнути реформування і галузі освіти, яку продовжать трансформувати за шаблонами західних програм. Буде, зокрема, продовжено оптимізацію кількості закладів початкової та середньої освіти і реформування навчальних програм.

Вищій освіті обіцяють транформацію системи фінансування університетів з прив'язкою зарплат до результатів їхньої діяльності.

Зв'язані руки

Загалом меморандум з МВФ, який підписали Зеленський, Шмигаль, Смолій та Марченко, створює враження, ніби акт підписання відбувся під дулом пістолету. Адже він фактично зв'язує українській владі руки і не не дозволяє бодай найменшого простору для самостійного маневру. Схоже, що ці 5 мільярдів, обіцяні Фондом, є настільки необхідними, що дозволяють погодитись на входження у позицію несамостійності управління державою. Фактично українська влада опиняється на короткому повідку, з якого їй краще тепер і не пробувати зірватися.

Адже гроші даватимуть частинами і надходження наступного, такого необхідного Україні, щоб не провалитися у дефолт траншу залежатиме від того, як українська влада поводитиметься. На це впливатиме і економічна діяльність, і стан боротьби з корупцією, і бойові дії на сході країни, і ще багато чого. Майже очевидно, що в США вирішили поставити Україну на паузу і давати грошей рівно стільки, скільки необхідно для утримання від банкрутства. Ну і не треба забувати про вибори в США - тепер українській владі доведеться поводитися ще обережніше, щоб раптом не підтримати кандидата, який не переможе.

В той же час, опозиційні до Зе-команди сили і не очікуючи оприлюднення меморандуму критикували окремі його позиції. Тепер критика розгорнеться на повну і Зеленського зі Шмигалем з кожної праски шпетитимуть і за тарифи, і за соціалку, і за медреформу, і за землю з банками. А зв'язані руки влади не дозволять погасити невдоволення ані пенсійними подачками, ані навіть показовим закланням того ж Ситника (яке, насправді, давно вже на часі) Або Порошенка - через політичне переслідування також є небезпека залишитися без грошей МВФ. 

Тому перед владою тепер стоїть надважка задача втримати свій рейтинг від стрімкого падіння, коли вже за кілька місяців мають відбутися місцеві вибори. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme