Запрацював Вищий антикорупційний суд: Чого чекати українцям

Сьогодні перший день роботи Вищого антикорупційного суду – органу, на який українці покладають чимало сподівань

Запрацював Вищий антикорупційний суд: Чо…

Із початком роботи суду українців привітав президент Володимир Зеленський

"Я хочу, щоб ми поаплодували кожній людині, яка доклала зусиль до цього, і нарешті в Україні запрацював Антикорупційний суд", – сказав він під час відкриття установи.

Додав, що перед працівниками ВАКСу стоїть серйозний виклик – не тільки повернення громадянам вкраденого через покарання топових чиновників та корупціонерів, а й повернення українцям віри в те, що в державі є справедливість".

Зеленський акцентував, що не може ставити суддям завдання, втім у нього як у громадянина відчуття, що завдання дуже просте –  "корупціонери покарані, держава, суспільство, інвестори – всі захищені".

Втім, знання про Антикорсуд у більшості обмежується абстрактним "карати корупціонерів".

Depo.ua пропонує головні факти про орган, на які українці покладають чималі сподівання. 

Чому він з'явився

Поява такого органу передбачалася як один з кроків в рамках судової реформи 2016-го, хоча з його створенням не поспішали. 

В цьому Україну не раз намагалися поквапити західні партнери . Зокрема, заснувати Антикорсуд нам радили у звіті Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) у 2017-му. 

На думку експертів, цей крок забезпечує більшу об'єктивність при розгляді справ проти високопосадовців.  

У межах самої судової системи у ініціативи було чимало критиків. Наприклад, Вища рада правосуддя зазначала, що створення спеціалізованих судів неконституційне. Високопосадовці шукали компроміс. Наприклад, наразі вже ексгенпрокурор Юрій Луценко пропонував створити антикорупційні палати. 

У червні минулого року Верховна Рада прийняла закон про функціонування Антикорсуду і ухвалила його створення. 

Які справи розглядатиме суд

Власне, суд має працювати зі справами, які пов'язані зі зловживанням владою, корупцією і брехнею у деклараціях. При цьому прогнозувати ряд гучних посадок вже наступного місяця – дещо утопічно. 

Суд повинен надавати усім справам однакове значення і розглядати їх по порядку, незалежно від суспільної ваги. 

За словами голови Антикорсуду Олени Тасевич, в орган має надійти близько 190 справ, за якими НАБУ закінчило досудове розслідування під процесуальним керівництвом САПу. Втім, також у суд можуть спрямувати близько 3 тис. антикорупційних проваджень інших правоохоронних органів, в яких завдана шкода Україні оцінюється у понад півмільйона гривень. 

Звісно, такий шквал може стати для нового органу потужним стресом і навіть спричинити колапс. У зв'язку з цим президент України Володимир Зеленський подав у Раду законопроєкт №1025 щодо внесення змін до закону "Про Вищий антикорупційний суд". 

"Законопроектом пропонується викласти в новій редакції підпункт (...), відповідно до якого підсудність Вищого антикорупційного суду як суду першої, апеляційної інстанцій, слідчих суддів поширюється на кримінальні провадження, відомості про які внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань з дня початку роботи цього суду, крім кримінальних проваджень, досудове розслідування у яких здійснюється або здійснювалося НАБУ та закінчено прокурорами САП. Також передбачено, що до Вищого антикорупційного суду передаються усі кримінальні провадження, досудове розслідування у яких завершено прокурорами САП і судовий розгляд яких судами першої, апеляційної інстанцій не завершено до дня початку роботи Вищого антикорупційного суду", – йдеться у пояснювальній записці до документу. 

Себто, президент пропонує, щоб ВАКС розглядав кримінальні провадження, відкриті вже після старту його роботи, окрім справ, з якими працювали НАБУ та САП.

Втім, законопроєкт, поданий у парламент 29 серпня, розглянути не встигли (чи то вирішили з ним не квапитися). Тож наразі порядок розгляду справ судом – під питанням. 

Хто очолить ВАКС

Головою Вищого антикорупційного суду ще в травні обрана харківська суддя Олена Танасевич, яка працювала у Печенізькому районному суді Харківської області.  Суддя перемогла у серйозному конкурсі, де результат залежав переважно від думки Громадської ради міжнародний експертів.

Пані Танасевич 37 років, у неї два дипломи про вищу освіту – Харківського педуніверситету ім. Скоровороди та Харківської юридичної академії, має ступінь кандидата юридичних наук. 

Кар'єру починала як юристка і помічник судді. 

Всього ж у ВАКСі 38 суддів, з яких 27 – першої інстанції, і 11 – апеляційної палати. 

Також читайте: Антикорупційний суд очолила Танасевич: Хто вона така

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme