Громовідвід Зеленського: Яку ризиковану гру затіяв Данілов

Заяви секретаря РНБО Олексія Данілова під час перипетій навколо збитого іранцями літака МАУ часто йшли в розріз із загальною лінією влади. Через це у Телеграм-каналах навіть писали, що Банкова начебто не задоволена самостійністю Радбезу

Політичний оглядач
Громовідвід Зеленського: Яку ризиковану…
фото: УНІАН

Поки на Банковій вагалися, чи звинувачувати Іран у збитті українського літака, чи вичекати, Данілов заявив: Україна мала докази ракетного удару ще до того, як цю інформацію оприлюднили партнери з інших країн. "Через дуже короткий проміжок часу, поєднавши всі інформаційні потоки, ми зрозуміли, що відбулося. Ми не могли це зробити одразу публічно, нам треба було ще попрацювати. Іран – це дуже складна країна, і ми дуже хвилювалися, щоб вони не відправили наших фахівців у зворотний бік", – пояснив він. Виходить, що українські експерти полетіли до Тегерана не стільки для того, аби з’ясувати обставини катастрофи, бо вони були очевидними, а щоб не дати можливості іранцям швидко замести сліди.   

Однак відразу після заяви Данілова один із Телеграм-каналів, наближених до влади, повідомив: Андрій Єрмак та Андрій Богдан вимагають відставки секретаря Радбезу, бо його заяви йдуть в розріз із позицією президента, і це заважає Офісу глави держави вибудувати єдину позицію влади. Дійсно, слова Данілова про обізнаність щодо збиття "Боїнга" помітно випадали із загальної лінії поведінки можновладців.  

Але на цьому все не закінчилося. Данілов оперативно обговорив із послами Канади, Великої Британії та Швеції хід розслідування причин катастрофи українського лайнера, хоча цим мало б займатися МЗС, очолюване Вадимом Пристайком. Тобто, тут РНБО фактично перехопила ініціативу міністерства закордонних справ і перейшла дорогу міністрові. І не тільки йому, а й відповідальному за зовнішню політику в ОП Андрію Єрмаку.

Потім секретар Радбезу повідомив, що тіла загиблих українців повернуть в Україну орієнтовно 21-22 січня. А от президент у своєму зверненні до народу назвав іншу дату – 19 січня. Далі Данілов розповів, що Іран після розмови нашого президента з іранським погодився виплатити компенсацію родинам загиблих і вартість літака. Подібні заяви, за логікою, мали б спочатку виходити з Офісу президента, де господарює Андрій Богдан. Вчора ж секретар РНБО обговорив ситуацію зі збитим літаком з посолкою США в Україні Крістіною Квін та зробив досить скептичну заяву щодо можливості скликання Радбезу ООН через авіакатастрофу в Ірані. За його словами, такий варіант розглядається, проте "не варто покладатись на те, дієвість чого не є доконаною". Адже Радбез Організації об’єднаних націй не може допомогти Україні з урегулюванням російської агресії. "На превеликий жаль, ООН - зараз організація не достатньо ефективна, а її рішення почасти лише консультативні та декларативні", – зазначив Данілов. Нагадаємо, скликання Ради безпеки ООН через збитий в Ірані "Боїнг" від влади вимагала опозиція.

Depo.ua багато писав про шкідливість для іміджу владної команди різнобою у публічних заявах. Однак, цьому можна знайти і певне пояснення – після новорічних свят на господарстві в державі лишилося кілька високопосадовців, інші ж роз’їхалися світом на відпочинок або у "пошуках зарубіжних інвесторів". Данілов був серед тих, хто залишився. І при цьому спробував зіграти у свою гру, чим розізлив близьке оточення Зеленського. Не виключено, що гра ця – з перспективою на майбутнє. Хоча й ризикована.

Олексій Мячиславович – дуже досвідчений політик, "тертий калач", як іноді кажуть про таких. Він у шалених 90-х займався бізнесом у Луганську і не лише вижив у ці тяжкі роки становлення вітчизняного капіталізму, а й увійшов у структури влади, очолював Луганськ. А за президентства Віктора Ющенка – Луганщину, де королювали "регіонали" Олександра Єфремова та його команди. Потім був народним депутатом – соратником Юлії Тимошенко. З 2007 року Данілов пішов у політичну тінь і повернувся лише у 2019-му, замінивши на посаді секретаря РНБО свого майже однофамільця Олександра Данилюка. 

Прихід на цю посаду вихідця з Луганщини експерти пов’язали з новим курсом влади на реінтеграцію Донбасу та так зване "національне примирення". Заходи у цих двох напрямках насамперед і мав розробляти та втілювати Радбез. Дуже скоро серед радників Данілова опинилися "кварталівці" Сергій Сівохо та Максим Ткаченко. Перший родом з Донецька, другий – із Луганська. Перші ж заяви і дії Сівохо викликали серйозну критику, яка, втім, не зачіпала самого секретаря РНБО. Данілов, на відміну від свого попередника Олександра Турчинова, є фігурою досить непублічною. Тому його ініціативність під час подій зі збитим "Боїнгом" та зараз навіть трохи спантеличила.

Втім, не виключено, Олексій Мячиславович у такий спосіб показав Зеленському, що може у скрутні моменти брати на себе відповідальність. Навіть коли це не подобається комусь із близького оточення президента. Таких скрутних моментів у влади ще буде й буде. І щоразу поставатиме питання, хто візьме на себе роль громовідводу, адже високопосадовці зазвичай намагаються вийти із несприятливих для себе ситуацій чистенькими. Тому або не біжать поперед інших із заявами, вичікуючи сприятливого моменту, або прикриваються колективним рішенням. Данілов вчинив інакше.

Із часом забудеться, хто і що казав в історії зі збитим літаком, але колись виникне інша ситуація, дай Бог не трагічна, але все одно така, що вимагатиме і швидких рішень, і готовності взяти на себе відповідальність. А разом із нею – отримати значну порцію критики і навіть, якщо доведеться, поховати свою кар’єру. Чи готові до цього "нові обличчя" із Зе-команди? Дуже сумнівно. І ось тоді в нагоді можуть стати обличчя "старі".

Важко сказати, на якій посаді в перспективі може опинитися Данілов, – прем’єр, глава МЗС, відповідальний за реінтеграцію Донбасу, або ж просто це був показ незгоди із зовнішньополітичною лінією влади і зрештою секретар Радбезу з часом переконає Зеленського цю лінію відкоригувати на більш рішучу, але вже зараз можна припустити, що він не дасть "збити" себе так просто, як "збили" Данилюка.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme