Замах на Гандзюк: Чи розхитає справа Херсонщину

Напад на активістку Катерину Гандзюк - це чергове важливе домашнє завдання для влади, вирішення якого дасть їй можливість зміцнити позиції. Або ж не знайти виконавця і замовника та провалитися

Замах на Гандзюк: Чи розхитає справа Хер…

Сьогодні у Києві під приміщенням центрального апарату МВС відбувся мітинг проти бездіяльності силовиків у розслідуванні справ про напади на активних представників громадянського суспільства. Приводом для акції стали злочини проти громадських активістів, які викликали значний резонанс в інформаційному просторі.

Під час мітингу йшлося про те, що за останні роки в Україні сталося понад 20 такого роду випадків. Останні з них – напад на працівницю міської ради, радницю мера Херсона Катерину Гандзюк 31 липня і вбивство того ж дня учасника АТО, активіста Віталія Олешка ("Сармата") у Бердянську.

Катерину Гандзюк невідомий облив кислотою. Постраждалу з хімічними опіками доставили в реанімацію. Лікар-анестезіолог Херсонської обласної лікарні Ігор Равелєв повідомив, що Гандзюк знаходиться в стабільно важкому стані. Внаслідок ураження кислотою у неї спостерігається хімічний опік обличчя, шиї, тулуба, верхньої кінцівки 40% III-II ступеня. Сьогодні стало відомо, що речовиною, яку облили жінку, була сірчана кислота.

Катерина Гандзюк публічно критикувала роботу правоохоронних органів області, а також протистояла проросійським політичним організаціям на Херсонщині. Крім того, вона говорила про зловживання міської влади Херсона.

Восени 2017 року Гандзюк звинуватила в корупції начальника Управління захисту економіки Національної поліції в Херсонській області Артема Антощука. Він домагався спростування, але програв суд.

Поліція, яка спершу кваліфікувала злочин як хуліганство, під тиском громадськості перекваліфікувала напад на Гандзюк на тяжкі тілесні ушкодження з метою залякування. А в підсумку було відкрите Кримінальне провадження було перекваліфіковано на ч. 2 ст. 15, п. 4 ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України – замах на умисне вбивство, вчинене з особливою жорстокістю. Серед версій слідства – службова діяльність потерпілої, її активна громадянська позиція і побутовий конфлікт. Генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що взяв справу під свій контроль.

Сьогодні стало відомо, що Катерину Гандзюк перевезуть на лікування до Києва.

Тим часом знайомий активістки Назарій Кравченко повідомив, що її зараз охороняють друзі, а не правоохоронці. Інший знайомий потерпілої Олександр Савич зазначив, що зловмисник чекав на Катерину з 5 ранку вівторка, ходив до магазина поруч, де мали б зберегтися відео з камер спостереження. Але, як заявляють друзі Катерини, слідство працює мляво.

Представники громадянського суспільства незадоволені гальмуванням слідства. Зокрема, активістка Ольга Худецька написала на своїй сторінці у Фейсбук: "…слідство тупить – експертизи досі не зроблені (навіть про склад речовини, хоча на кону швидке й доречне лікування). Відео з камер спостережень не вилучено офіційно… Не опрацьовані десятки закладів з камерами в районі, не опитані по гарячому свідки, які самі звертались до поліції, але так і не були опитані".

Сьогодні ж аналогічна київській за змістом, але більш радикальна за формою акція відбулася в Херсоні. Як повідомив активіст Тарас Бузак у своєму Фейсбук (орфографію збережено), "блогери, журналісти, НацКорпус, ГФ Бузький Гард з Миколаєва, Свобода, ультрас, ветерани АТО з кількох регіонів і просто небайдужі громадяни прийшли під ГУНП послухати начальника херсонської поліції полковника Артура Мерікова. Але той виявився у відпустці".

Нагадаємо, полковник Меріков очолює херсонських правоохоронців з 20 травня 2014 року. Він є рідним братом народного депутата України Вадима Мерікова, губернатора Миколаївщини у 2014-2016 роках.

Після спілкування із заступниками та керівниками відділів Нацполіції щодо нападу на Гандзюк активісти пішли до обласної прокуратури, щоб дізнатися про розслідування справи. "Ніхто не вийшов. Кинули пару димовух, пішли шукати прокурорів по кабінетам, - повідомив у Фейсбук Тарас Бузак. – Після легкого задимлення будівлі прокурор знайшовся. Прийняв людей. Запевняє, що слідство йде".

Претензії активістів до регіональної прокуратури в цьому випадку зводяться до низької активності в розслідуванні нападу на Гандзюк. Зокрема, в цьому контексті прозвучало ім'я начальника відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Євгена Красножона. Хоча він і не здійснює безпосереднього керівництва слідством, але за посадовими обов'язками є куратором такого роду справ. Справою Гандзюк керує підлеглий Красножона.

Спливли й цікаві подробиці його професійної кар'єри. Активіст Ольга Худецька пише про нього на своїй сторінці у Фейсбук: "Той самий, через якого загибель (київського журналіста під час Майдану – ред.) Веремія кваліфікувалось як хуліганство, а не вбивство. Бо провадження щодо (звинуваченого в організації того вбивства – ред.) Крисіна по статті "вбивство" у справі Веремія було закрите постановою за підписом прокурора Красножона. Виринув він у Херсоні вже керівником відділу".

Прес-секретар Генпрокурора Лариса Сарган сьогодні ж через свою сторінку у Фейсбук спростувала причетність прокурора Красножона до розслідування справи Гандзюк. Вона нагадала про вбивство адвоката Ірини Ноздровської, "про яку голосно кричали окремі нардепи та їхні помічники, але дуже швидко забули про справу, бо зрада скінчилася – сторонам відкриті матеріали для ознайомлення, після чого обвинувальний акт буде скеровано до суду для розгляду по суті".

Проте координатор медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова тут же зауважила: "Красножон є начальником відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих прокуратури Херсонської області. Тобто так, він не є безпосереднім прокурором у справі Каті Гандзюк. Але він є безпосереднім керівником прокурора у справі Каті Гандзюк".

Таким чином, суспільна увага до процесу розслідування нападу на Катерину Гандзюк може спонукати правоохоронні органи до активізації розслідування цієї справи. В іншому разі, попереджають активісти, можна чекати на радикалізацію протестів. Адже справа Гандзюк – не єдина, в якій у суспільства є претензії до темпів і якості роботи поліції і прокуратури. "По Херсону владі варто вчасно зорієнтуватися, що вся ця гоп-компанія в ГУ НП і прокуратурі, якщо ще трохи за неї потриматися, цілком може стати Врадіївкою-2. Простіше розігнати завчасно", - пише у Фейсбук журналіст Дмитро Лиховій.

В будь-якому випадку, всі складові Врадіївки на перший погляд присутні. Напад на відому активістку та відповідний резонанс. Скандальна персона Красножона, який ніби і не є прокурором у справі, але значиться безпосереднім керівником прокурора. Регіон, який вважають недостатньо стабільним з точки зору засилля проросійських настроїв та груп впливу. Саме в цій справі влада має продемонструвати власну силу. Бо перед виборами розхитування на місцях можуть посилитися. Важливим сигналом є перекваліфікування справи Гандзюк із "хуліганки" до замаху на вбивство. Ну а далі потрібен результат роботи.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme