Закон про викривачів корупції: Що він передбачає (ІНФОГРАФІКА)

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо викривачів корупції" № 198-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 17 жовтня 2019 року

Закон про викривачів корупції: Що він пе…

Цей закон визначає правовий статус викривачів – осіб, які повідомили про вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, а також встановлює права, гарантії та механізми захисту цих осіб та осіб, прирівняних до них.

Depo.ua наводить основні нововведення.

Захищені анонімні канали

НАБУ, НАЗК, а також інші антикорупційні органи і органи місцевої влади мають створити захищені анонімні канали зв'язку для викривачів. Це будуть канали онлайн-зв'язку, гарячі лінії, електронна пошту і так далі. Повідомлення про корупційні злочини можна буде подавати анонімно. Такі сигнали підлягають розгляду, якщо вони стосуються конкретної людини, а також містять дані, які можуть бути перевірені.

Уповноважені органи зобов'язані протягом не більш 15 днів з дня отримання повідомлення про корупцію перевірити його. Якщо в цей термін неможливо перевірити інформацію, розгляд продовжується до 30 днів. За результатами перевірки викривачу надається детальна письмова відповідь. За незаконне розкриття даних викривача передбачена відповідальність.

Юридична відповідальність

Закон звільняє викривачів корупції від юридичної відповідальності за неправдиві повідомлення про можливі факти корупції. Крім випадку здійснення завідомо неправдивого повідомлення. У разі неумисного повідомлення викривачем недостовірної інформації вона підлягає спростуванню у порядку, визначеному Цивільним кодексом України.

Держава захищає викривача

Викривачі та їх близькі можуть розраховувати на захист держави, психологічну допомогу, а також захист правоохоронців, якщо їх життю або майну після повідомлення про корупцію загрожує небезпека. Для захисту своїх прав вони зможуть скористатися усіма видами послуг в рамках безоплатної вторинної правової допомоги або залучити адвоката самостійно. Викривач може розраховувати на допомогу НАЗК в судових процесах. Він має право на конфіденційність.

Винагорода

"За повідомлення про корупційний злочин, активне сприяння його розкриттю, якщо грошовий розмір предмета злочину або завдані державі збитки від такого злочину в п'ять тисяч і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на час вчинення злочину, викривачу виплачується винагорода у вигляді 10 відсотків від грошового розміру предмета корупційного злочину або від завданого державі збитку після ухвалення обвинувального вироку суду, але не більше трьох тисяч мінімальних заробітних плат, встановлених на час вчинення злочину", – йдеться в законі.

Викривачам пропонують до 10% від суми корупційних злочинів. Винагорода виплачується, якщо хабар або нанесений державі збиток у 5000 і більше разів перевищують прожитковий мінімум для працездатних осіб (з 1 грудня підвищується до 2102 гривень), тобто фактично перевищує 10 млн гривень. Винагорода не може перевищувати 3000 мінімальних заробітних плат - 12,5 млн гривень. 

Закон також допускає розподіл винагороди, якщо інформацію подали кілька викривачів. Якщо буде така ситуація, то суми будуть розподілятися в залежності від важливості представлених даних.

Винагорода не виплачується тим, хто повідомив про корупцію в рамках угоди зі слідством і хто є учасником такого злочину. Окрім цього, виплати не отримають ті, хто скористався опцією викривача, маючи можливість повідомити про корупцію офіційно в рамках службових повноважень.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"