Не обов'язкове ЗНО: Які зміни несе для випускників законопроєкт Зеленського

Верховна Рада ухвалила за основу і в цілому закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань завершення 2019/2020 навчального року" 

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Не обов'язкове ЗНО:  Які зміни несе для…
Фото: Shutterstock

Ініціатором законопроєкту став президент України Володимир Зеленський. 

Depo.ua пояснює, які саме зміни було внесено та що це означає для випускників шкіл 2019-2020 навчального року.

Про що йдеться у законі

1) Кабмін зможе регулювати дати початку та завершення навчального року

Закон дозволяє українському Кабміну змінювати дату початку або завершення навчального року. Зараз законодавчо закріплено, що навчальний рік має завершуватися до 1 липня. 

Цитата із закону:

""1-1. Тривалість навчального року у закладах освіти встановлюється спеціальними законами. У разі встановлення заборони учасникам освітнього процесу відвідувати заклади освіти, тимчасово, на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, дата початку та/або закінчення відповідного навчального року (років) може визначатися Кабінетом Міністрів України".

2) Державна підсумкова атестація "за власним бажанням"

Закон передбачає звільнення цьогорічних випускників шкіл від обов'язкової державної підсумкової атестації. При цьому випускники можуть пройти ДПА, у тому числі і у формі ЗНО, за власним бажанням.

Цитата із закону:

"4-1. Установити, що у зв’язку зі здійсненням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації.

Здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році, мають право пройти державну підсумкову атестацію, у тому числі у формі зовнішнього незалежного оцінювання, за власним бажанням".

Що усе це означає

За поясненням освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, суть  рішення Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій  можна пояснити наступним чином:

По-перше, ЗНО  є і надалі залишається єдиним шляхом вступу до ВНЗ

По-друге, всі особи, які завершують повну загальну середню освіту, звільнені від ДПА у 2020 році. Свідоцтва про повну загальну середню освіту та додатки до них отримають до кінця червня усі, хто завершує здобуття повної загальної середньої освіти. В додатку буде записано "Звільнений/звільнена від ДПА"

По-третє, закон дозволить зарахувати ЗНО як ДПА. Тим, хто за результатами ЗНО, матиме намір зарахувати ці оцінки як ДПА - матимуть можливість це зробити. Це може виглядати так: випускник, який хоче внести оцінки ЗНО до свого додатку, звертається до закладу освіти, щоб замінити цей додаток, вписавши в графі "ДПА" оцінки ЗНО.

Народний депутат України та член комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Роман Грищук під час слухань із трибуни "на пальцях" пояснив, що означатиме даний закон:

"Уявімо, що позаду мене сидять не спікер і віце-спікери парламенту, а випускники цього року. Прийняття законопроєкту означає наступне. Вони всі звільняються від здачі Державної підсумкової атестації (ДПА) і отримують атестат.

Далі є варіанти. Припутімо, Руслан Олексійович Стефанчук, отримавши атетат, не планує вступати до ВНЗ. Все, він звільнений, і може не складати ЗНО.

Дмитро Олександрович планує вступати до ВНЗ. Він іде і складає ЗНО, і за його результатим вступає до університету.

Олена Констянтинівна також планує вступати до ВНЗ в Україні. Вона йде і складає ЗНО. Вона йде, і складає його настільки круто, що ДПА, яке у формі ЗНО, може покращити середній бал її атестату. Вона приходить, і каже: "Змініть мені атестат, замість "звільнена від ДПА" поставте ці результати" Все, всі у виграші.", – сказав він.

 Прочитати повний текст проєкту закону №3669, який і було ухвалено, ви можете за посиланням.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme