Закон про СБУ, Вітренко і референдум: Чому цей тиждень у Раді буде дуже важливим

Порядок денний першого пленарного засідання Верховної Ради у 2021 році - дуже насичений. Від того, чи вдасться депутатам дійти згоди з цілого ряду питань, залежить майбутнє уряду, співпраця з МВФ та імідж Служби безпеки України

Політичний оглядач
Закон про СБУ, Вітренко і референдум: Чо…

На сайті парламенту оприлюднено тижневий порядок денний. Він дуже щільний. Окрім значної кількості законопроектів та проектів постанов законодавці ще хочуть заслухати звіт прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з тарифами. Також Верховна Рада може розглянути кадрове питання – призначення т.в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка міністром. Це питання, насправді, буде одним із ключових цього тижня, адже позитивне голосування за цю кандидатуру свідчитиме, що навколо уряду продовжує зберігатися олігархічний консенсус.

Призначення Вітренка міністром енергетики

Нагадаємо, перша спроба призначити Вітренка міністром енергетики і заодно першим віце-прем’єром провалилася. 17 грудня голоси за нього віддали лише 153 монобільшовики, а підтримки груп "За майбутнє" і "Довіра" не вистачило. Та попри провал у Раді Кабмін призначив Вітренка тимчасово очолюючим Міненерго, що викликало невдоволення депутатів і спікера. Зараз, повідомляють джерела Depo.ua, в парламенті необхідні голоси вже знайшлися. Кажуть, Вітренко, якого "прокотили" переважно депутати, котрі орієнтуються на групу впливу Рината Ахметова, начебто вже налагодив стосунки з цим олігархом. Але тут щодо його фігури виникли питання у групи іншого олігарха, Ігоря Коломойського, яку раніше називали лобістами призначення Вітренка в уряд. І якщо ВР підтримає названу кандидатуру, це може бути свідченням консенсусу між Ахметовим і Коломойським у сфері енергетики. І не тільки, а і в питанні майбутнього уряду та його керманича. Не секрет, що Вітренка називають можливим наступником Дениса Шмигаля на посаді прем’єра. На випадок потреби у перезавантаженні Кабінету міністрів з метою зняти суспільну напругу.

Утім, результат голосування за міністра енергетики може ув’язатися з іншим питанням – виключенням із фракції "слуг" підсанкційного у США і близького до Коломойського нардепа Олександра Дубінського. Воно наразі виглядає малоймовірним, однак сама його постановка здатна, по-перше, розбурхати емоції у монокоаліції, а, по-друге, "ображена" група Коломойського зможе підвищити ставки за свої голоси.

Зміни до закону про СБУ

Наступне вкрай важливе питання у порядку денному – прийняття змін до закону про Службу безпеки України (№3196-Д). Цей законопроект авторства депутатів-"слуг", зареєстрований 26 жовтня минулого року, вже пробували розглянути у грудні, проте голосів тоді не вистачило. Не факт, що вистачить і зараз. Головна новела цього законопроекту – СБУ хочуть позбавити функції боротьби з корупцією та організованою злочинністю, ліквідувавши відповідний департамент у структурі спецслужби - управління "К". Реформування Служби безпеки – давня вимога наших західних партнерів, які настійливо рекомендують позбавити її невластивих функцій, пов’язаних з економічними злочинами, щоб боротьбою з корупцією займалася виключно антикорупційна вертикаль. Попередні спроби успіхом не увінчались. Як відомо, управління "К" ще називають годівничкою, в якої є дуже багато лобістів у владі. Тому голосування за законопроект №3196-Д передовсім "слуг народу" продемонструє, наскільки СБУ володіє інструментами впливу на членів цієї фракції. Крім того, варто розуміти: в разі відмови ВР позбавити спецслужбу функції боротьби з корупцією, ми входимо в конфлікт з нашими західними партнерами.

На розгляд цього законопроекту вплине й свіжий скандал в СБУ. Прогнозовано, що депутати захочуть заслухати детальну інформацію з перших вуст про начебто підготовку замаху на начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова. Адже мало того, що розбірки в Службі безпеки вийшли на кримінальний рівень, а Дмитро Нескоромний (принаймні так він себе називає) через Телеграм-канал активно вкидає різного роду компромат на керівництво СБУ, від якого не вдасться відмахнутися в стилі "всьо ви врьоте", так ще й під величезним іміджевим ударом опинився спецпідрозділ "Альфа". Який має протидіяти тероризму. А його співробітника полковника Расюка затримали за підозрою в організації замовного вбивства. Якщо воно дійсно планувалося, то надати цій історії такого розголосу було дурістю вищого рівня. Тепер все перейде у політичну площину, адже кожна політична сила намагатиметься боляче копнути СБУ.    

Закон про референдум

Третє надважливе питання у порядку денному – прийняття у другому читанні закону про народовладдя через референдум. За словами спікера Ради Дмитра Разумкова, цього закону "гостро не вистачає Україні". Depo.ua вже писав про серйозну небезпеку для країни в разі узаконення референдуму. Однак Зеленський і "слуги" обіцяли на виборах впровадження такого механізму і вперто, попри застереження експертів, продовжують просувати цей закон. Шанси на його підтримку у сесійній залі - високі. Голоси, скоріше за все, дадуть фракції "ОПЗЖ" і "Батьківщини", яким вигідно отримати такий чудовий важіль впливу на владу, як всенародний референдум. Тож не важко спрогнозувати, що першими питаннями, які спробують винести на нього, будуть скасування закону про ринок землі і відміна або перегляд окремих положень закону про мову.  

Окрім цих трьох, на нашу думку, найважливіших пунктів тижневого порядку денного, у ньому є ще низка законопроектів, навколо яких розгорнуться баталії. Зокрема, про створення Бюро економічної безпеки і скасування трудових книжок. Утім, як це дуже часто у нас буває, корективи можуть внести якісь резонансні події.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme