Захист вкладників, боржників банків, бізнесу та заробітчан: Що важливого ухвалила сьогодні Верховна Рада

На порядку денному пленарного засідання Верховної ради від 16 червня було ухвалення допомоги бізнесу, культурі та туризму, які продовжують нести збитки через коронавірус. Також нардепи вирішили захистити кредиторів і вкладників неплатоспроможних банків, забезпечити всім українцям доступ до інтернету і заборонити нарахування штрафів по кредитам в період карантину

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Захист вкладників, боржників банків, біз…

Depo.ua розповідає, як сьогоднішні рішення Верховної ради можуть вплинути на наше майбутнє.

Прискорили процедуру для подальшого ухвалення Закону про народовладдя

Рада скоротила строки внесення альтернативних законопроєктів до президентського проєкту закону №3612 "Про народовладдя через всеукраїнський референдум". Це робиться для того, щоб його можна було ухвалити якомога швидше

Читайте також: Закон про референдум: Що готує нам президент під виглядом народовладдя

Підтримка культури, бізнесу та туризму – ухвалено Закон

Рада підтримала у другому читанні законопроєкт 3377 щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв'язку карантином.

Бізнесу, який орендує площі, можуть зробити послаблення за рахунок орендодавців. У разі, якщо підприємець під час карантину не мав можливості провадити діяльність на цих площах, власник зобов'язаний взяти з орендатора не більше, аніж сам витратив в цей період на утримання цього приміщення. Тобто фактично – за комуналку та інші супутні витрати типу охорони, інтернету та прибирання. Водночас ті, хто таки працював під час карантину, платитимуть у повному обсязі.

Також в законі 3377 посилено гарантії фінансування "Українського культурного фонду" та вітчизняного кінематографу, де захищаються інтереси реципієнтів допомоги на утримання пулу експертів та виробників кінопродукції. При цьому експертне управління ВР цілком справедливо зазначає, що в формулюваннях закону немає прозорості та однозначності, а ініціативи не містять фінансово-економічного обґрунтування, хоча й передбачають додаткове навантаження на державний бюджет. 

Передбачається також державна підтримка кінематографії у формі субсидії на розвиток кінопроекту: для національних ігрових фільмів, анімаційних фільмів, документальних фільмів, фільмів для дитячої аудиторії (з урахуванням художньої та культурної значущості), фільмів художньої та культурної значущості (авторських), телевізійних фільмів, телевізійних серіалів та фільмів-дебютів, в обсязі до 100% включно загальної кошторисної вартості розвитку відповідного кінопроекту.

Також закон передбачає низку послаблень для туристичної галузі. 

Військовим, не придатним до служби за станом здоров’я, дозволять служити в Прикордонслужбі та СБУ

Нардепи ухвалили за основу та в цілому проект Закону № 2592 про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо удосконалення окремих питань проходження громадянами України військової служби.

Державну прикордонну службу України та Службу безпеки України пропонується виключити з переліку військових формувань, у яких не можуть проходити військову службу військовослужбовці, визнані військово-лікарськими комісіями за станом здоров'я непридатними до військової служби.

Але має бути сформовано перелік посад, що можуть бути заміщені такими військовослужбовцями.

Аналогічна можливість продовжувати військову службу вже передбачена чинним законодавством для військовослужбовців Збройних сил України (Закон України №2397-VIII від 05.04.2018).

Як українських заробітчан захищатимуть від шахраїв при працевлаштуванні за кордон

Рада підтримала в першому читанні та за основу проєкт закону №2365 про захист трудових мігрантів та боротьбу з шахрайством у працевлаштуванні за кордон.

Згідно з пояснювальною запискою, в подальшому:

  1. Український трудовий мігрант не буде сплачувати гроші компанії-посереднику за вакансію.
  2. Компанії-порушників будуть штрафувати на  2-5 тис. неоподатковуваних мінімумів.
  3. В українському суспільстві швидко розповсюдиться інформація, що сплачувати за вакансії за кордоном гроші не можна, і ті, хто порушуватимуть цю норму, все одно швидко втратять прибутки.
  4. Шахрайство суттєво зменшиться, адже більшість нечесних бізнесменів заробляють на тому, що беруть наперед гроші за вакансію зі здобувачів, а потім чи просто зникають з грошима чи відправляють людей незрозуміло куди.
  5. Поступова легалізація ринку міжнародного працевлаштування призведе до створення нормального конкурентного середовища та прозорої роботи бізнесу, що принесе державі гроші у вигляді податків та убезпечить українців від сплати грошей шахраям чи недоброчесним бізнесменам.
  6. Якщо компанія-посередник буде погано працювати, брехати здобувачу про вакансію та умови роботи, то вона не отримає від роботодавця свою оплату. Тому цей законопроект значно підвищить якість надання послуг для населення компаніями-посередниками.

Захист від спаму і державна гарантія доступу до інтернету: Що змінить закон про електронні комунікації

Депутати підтримали за основу законопроєкт №3014 "Про електронні комунікації".

Згідно з пояснювальною запискою, для користувачів будуть наступні зміни: 

  • інтернет як універсальна послуга. Держава гарантує громадянину можливість доступу до мережі інтернет.
  • захист від спаму. Законопроектом передбачено штрафи до 8,5 тисяч гривень за спам-повідомлення і спам-дзвінки. Абонент повинен дати згоду на отримання інформації і мати можливість відмовитися від розсилки (у кожному повідомленні).
  • захист прав. Оператори і провайдери можуть зазнати серйозних фінансових втрат у разі порушення прав споживачів. Для захисту прав абоненту не потрібно буде йти в суд. Позасудові суперечки вирішуватиме телеком-регулятор в обмежені терміни (2 місяці).
  • без "пакетів". Документ передбачає право абонента платити лише за необхідні послуги (наприклад, лише "за хвилини", а не смс і Інтернетом, які не використовуються, але включені в "тарифний пакет").

Що нового для гравців ринку:

  • технейтральність. Технологічна нейтральність радіочастотного спектру дозволяє операторам зв’язку за умови забезпечення електромагнітної сумісності користуватися смугами радіочастот, зазначеними в їхніх ліцензіях без обмеження щодо застосування конкретних радіотехнологій, визначених для цих смуг радіочастот.
  • електронна взаємодія з регулятором. Можливість подачі звітності/заяв/повідомлень про початок діяльності у сфері телекомунікацій тощо, отримувати послуги в електронній формі на відповідній електронній платформі.
  • спрощення доступу до інфраструктури. Норми законопроекту передбачають спрощення доступу до об'єкта інфраструктури з метою розгортання телеком-мереж. Це має позитивно позначитися на вартості розгортання нових мереж.
  • спрощення розгортання мереж 5G. Оператори зможуть за спрощеною процедурою розгортати малопотужні базові станції.
  • Spectrum sharing. Оператори зможуть ділитися радіочастотним спектром між собою (зараз це заборонено).

Нараховувати штрафи за кредитами на час карантину – заборонено

Верховна Рада схвалила в цілому проєкт закону №3297 про недопущення нарахування штрафних санкцій за кредитами у період дії карантину

Згідно з пояснювальною запискою, передбачається заборонити неустойку, штрафи, пеню за прострочення платежів за кредитами (позиками), допущені у період дії карантину та у 30-денний період після закінчення карантину, шляхом внесення відповідних доповнень до Господарського кодексу України.

Законопроєкт спрямований на захист суб’єктів господарювання від нарахування у період карантину та у 30-денний період після завершення карантину штрафів і пені за кредитами (позиками).

Задля цього передбачено внести доповнення до Господарського кодексу України, відповідно до яких в разі прострочення позичальником у період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), або/та у тридцятиденний період після дня завершення дії такого карантину виконання грошового зобов’язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від обов’язків сплатити на користь кредитодавця (позикодавця) неустойку, штраф, пеню за таке прострочення.

Чорнобильців звільнили від від сплати адміністративного збору 

Верховна Рада підтримала у другому читанні Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" (щодо надання права безоплатної реєстрації особам з інвалідністю та особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС).

Зазначається, що Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" 2016 року, було скасовано  низку пільг окремим категоріям громадян та збільшено розмір адміністративного збору за вчинення державної реєстрації. Наслідком цього стало те, що багато  громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб-підприємців, що є особами з  інвалідністю та осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, не можуть  здійснити реєстраційні дії і втрачають можливість відстоювати свої права та захищати свої законні  інтереси. 

Законом надаються пільги окремим категоріям громадян при здійсненні реєстраційних дій. 

Полегшили життя в Україні особам без громадянства

Парламент схвалив у другому читанні та в цілому проект закону №2335 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства.

Цей законопроект розробили для створення процедури визнання особою без громадянства, оскільки Україна взяла на себе міжнародні зобов’язання щодо урегулювання та поліпшення статусу осіб без громадянства, які перебувають на території нашої держави.

Створюється процедура визнання особою без громадянства, що в подальшому надасть змогу для таких осіб законно перебувати на території України, отримати документ, що посвідчує їх особу та підтверджує законність проживання на території України – посвідку на тимчасове проживання та посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, а за умови проживання на території України у зазначеному статусі понад 2 роки – отримати дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання.

Зокрема, особа, яка не може отримати паспортний документ у зв’язку з тим, що вона не розглядається як громадянин будь-якою державою в силу дії її закону, має право звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, із заявою про визнання особою без громадянства, незважаючи на законність чи незаконність її перебування на території України.

Захист прав міноритарних (дрібних) акціонерів

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт закону про акціонерні товариства, який посилює захист невеликих акціонерів

Цей законопроєкт – про спрощення управління акціонерним товариством та посилення захист прав міноритарних акціонерів. Нині, якщо в акціонера менше 10% акцій, він не має права звертатися до суду, коли директор акціонерного товариства завдає збитків компанії. Це саме стосується скликання загальних зборів й аудиту. Автори законопроєкту пропонують надати ці права групі міноритаріїв, які сукупно володіють 5% акцій.

Також проєкт пропонує запровадити механізм проведення загальних зборів із застосуванням електронного голосування. Зараз заочні збори проводять лише в товариствах, в яких 25 акціонерів, які одноголосно підтримують це рішення.

Очікується, що ці та інші ініціативи мають покращити рейтинг України у світовому рейтингу легкості ведення бізнесу.

Захист вкладників і кредиторів неплатоспроможних банків

Нардепи схвалили за основу проєкт закону №2459 щодо сприяння виконанню Національним банком України (НБУ) функцій із захисту інтересів вкладників і кредиторів неплатоспроможних банків. Згідно з пояснювальною запискою, метою є забезпечення конституційних прав громадян та відновлення довіри до НБУ, банків та інших фінансових установ, вжиття оперативних заходів та мінімізації можливих збитків громадян при виконанні своїх кредитних зобов’язань перед неплатоспроможними банками.

Передбачене віднесення вимог НБУ як забезпеченого кредитора за кредитними договорами рефінансування з неплатоспроможними банками до п’ятої черги кредиторів. Зазначений порядок буде застосовуватися лише до банків, які станом на 1 січня 2019 року вже віднесені до категорії неплатоспроможних, та процедуру ліквідації таких банків не завершено. А отже, запропонована законопроєктом норма має тимчасовий характер та втратить дію, коли всі вказані банки будуть ліквідовані, або всі кредити рефінансування цих банків будуть повернуті. 

Законопроект про обов'язкове додавання біопалива до бензину повернули закон до комітету

Верховна Рада завернула у першому читанні проєкт закону №3356 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту – документ було направлено в комітет на доопрацювання. Один із ініціаторів законопроєкту, народний депутат від "Слуги народу" Олег Семінський на своїй сторінці у Facebook пояснив, що згідно із законопроектом, з 1 липня 2021 року в Україні можуть зобов’язати додавати до автомобільних бензинів 5% біоетанолу

"Наступного року має бути 6 відсотків, потім 7. На цей відсоток ми стаємо енергонезалежними від постачання нафтопродуктів із-за кордону: з Білорусі ми імпортуємо 38%, із Росії – 37, із Литви – 10, а також із інших країн", – пояснив він.

Згідно з пояснювальною запискою, схвалення документу сприятиме:

  • виведенню на якісно новий рівень позитивних процесів у сфері використання в Україні рідкого біопалива (біокомпонентів);  
  • збільшенню завантаженості спиртових заводів та виробничого потенціалу суміжних сфер;
  • створенню додаткових робочих міст;
  • покращенню екологічної ситуації за рахунок зменшення обсягів викидів в атмосферу шкідливих речовин, що утворюються при згорянні палива;
  • створенню передумови для залучення іноземних та вітчизняних інвестицій у сферу виробництва рідкого біопалива(біокомпонентів).

 

На браконьєрів-рибалок чекають підвищенні штрафи

 

Верховна Рада підтримала в першому читанні проєкт закону №2765 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони водних біоресурсів та середовища їх існування. Згідно з пояснювальною запискою, проєкт закону озроблено з метою посилення відповідальності за порушення правил використання об’єктів тваринного світу, а саме риби та інших водних біоресурсів

Законопроєктом пропонується посилити відповідальності за порушення громадянами та посадовими особами правил використання водних біоресурсів та порушення умов та середовища їх існування, а саме:

  • експлуатації на водних об'єктах водозабірних споруд, не забезпечених рибозахисним обладнанням;
  • вимог щодо охорони середовища перебування і шляхів міграції, переселення, акліматизації та схрещування диких тварин;
  • обсягу затверджених лімітів (квот добування (вилову), часток (добування (вилову) та нормативів використання водних біоресурсів;
  • проведення робіт на рибогосподарських водних об’єктах без погодження відповідно до законодавства та невжиття заходів щодо збереження середовища існування та умов відтворення водних біоресурсів.

Читайте також: Докладний аналіз законопроектів, які Рада ухвалила 16 червня

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme