Захід не допомагає Україні так, як допомагав Польщі – The Economist

В деяких питаннях Європейський Союзу навіть шкодить українцям більше, ніж допомагає

Про це пише пише видання The Economist, передає depo.ua.

В 1990-х роках після розпаду СРСР дві східноєвропейські країни почали будувати свої власні економіки з огляду на розмір територій і потенціалу. Однією з них була Польща з населенням 38 мільйонів людей, а інша - Україна, в якій мешкало на той час 52 мільйони громадян. Тоді не було зрозуміло, хто з них здатен добитися більших результатів.

Польський ВВП був не більший, ніж український. Крім того, економіка Польщі стрімко скорочувалася через зовнішні борги. Сьогодні ж порівнювати Варшаву і Київ здається дурницею. Поляки втричі багатші, ніж українці.

The Economist зауважу', що успіх поляків пов'язаний із більш сприятливими геополітичними обставинами. Росія змирилася, що Польща відходить на орбіту Заходу, в той час, як на спробу України зблизитися з ЄС вона відповіла військовою агресію в Донбасі і окупацією Криму.

Євросоюз "вимахував" перед Варшавою перспективною повноцінного членства, але Києву він навіть не натякає на таку можливість в дуже далекому майбутньому.

В цей же час, дуже важливу роль зіграла і реформістська політика. Захід допоміг Польщі стати економічно успішною. І йому варто пригадати цей досвід, якщо він хоче допомогти Україні і покласти край агресивній поведінці Росії.

Перший урок з польського досвіду - це реструктуризація боргу. Завдяки скороченню відсоткового співвідношення боргів до ВВП Польщі з 83% у 1990-му році до 56% у 1993-му боргові зобов'язання не виснажували економіку. Україна в рамках програми допомоги від МВФ теж намагається домовитися з кредиторами про реструктуризацію боргів. Але їй потрібно не просто дозволити виплатити гроші пізніше. Київ повинен отримати можливість списати значну частину боргів приватного сектору, щоб не виснажувати валютні запаси.

Також досвід Польщі вказує на необхідності масштабного фінансування. Захід витрачав колосальні суми на її модернізацію. З 1990-го до 2000-го року лише Китай, Індія і Єгипет отримували більше грошей з-за кордону. Сьогодні ж Україна отримує допомогу головним чином лише від МВФ, який пообіцяв їй 40 мільярдів доларів, якщо переговори з кредиторами пройдуть успішно. Але насправді Києву потрібна значно більша сума. Гроші, які він отримав від світу, мізерні. США наважилися дати гарантійні зобов'язання на два мільярди доларів для України. А Європа витратила на підтримку ще менше. До середини травня ЄС передав лише 1,6 мільярдів євро Україні у вигляді економічної допомоги.

Європа також втрачає вигідну можливість: вкладаючи в Україну 6 мільярдів доларів щороку, вона могла б послабити російську хватку, зробивши Київ самодостатнім в енергетичній сфері до 2030 року. Натомість в ЄС у жовтні наполягали на тому, щоб українці заплатили три мільярди доларів Росії в якості передплати за газ. Таким чином, у фінансовій площині, клуб, в який Україна хоче вступити, більше завдає їй болю, ніж допомагає.

Видання пише, що як і в Польщі фінансова допомога повинна бути прив'язана до довгострокових реформ. Український уряд вже зробив деякі корисні зміни. Ухилятися від сплати податків тепер стало важче. А щоб державний газовий монополіст "Нафтогаз" не виснажував державний бюджет, ціна для населення була збільшена. Це допомогло збалансувати бюджет, хоч і вдарило по українцях. Однак потрібно провести ще більше змін. Станції, які вимірюють потік російського газу в Україну, розташовані в Росії і ніхто не знає, скільки російські постачальники відправили палива українцям і чи не відбулося розкрадання.

Видання нагадує про українську корупцію і великий бізнес, який чинить опір змінам.

Порівняння України і Польщі не дуже точне. Польща в 90-х роках не втрачала свою територію через зовнішню агресію. На неї також не тиснула економічно Росія. Захід також не може безкінечно вливати гроші в Україну, не вимагаючи нічого натомість. Але значна фінансова допомога, яку не треба повертати, повинна бути запропонована Україні, пише DT.ua.

З початку кризи ЄС і країни-учасниці передали Києву лише 139 мільйонів євро такої допомоги. Єврокомісія значно більше заплатила фермам, які постраждали від епідемії кишкової палички в 2011 році.

Нагадаємо, сьогодні стало відомо, що Єврокомісія підписала з Україною меморандум про макрофінансову допомогу на 1,8 млрд євро.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme