Відставка Шевчука та "американці": Чи загрожує щось інавгурації Зеленського

Відставка голови Конституційного суду Станіслава Шевчука здатна завадити планам новообраного президента найближчим часом провести інавгурацію
 

Політичний оглядач
Відставка Шевчука та "американці": Чи за…

Станіслав Шевчук може втратити роботу не тільки голови Конституційного суду, але й судді КС через системні порушення. Як повідомляють джерела Bihus.info, спеціальне засідання, на якому судді-конституційники розглядатимуть висновок Постійної комісії з питань регламенту та етики, має відбутися 14-го травня. При цьому, зазначають журналісти-розслідувачі, на сайті Конституційного суду наразі жодної інформації ані про висновок комісії, ані про спеціальне засідання суду. Сам Шевчук начебто у відпустці. Також автори сенсації нагадують, що напередодні з’явилась Заява Зборів суддів КС, у якій наголошено: навіть дострокове звільнення голови суду не зможе зірвати інавгурацію новообраного президента.

Відразу звернемося до Конституції: у статті 104 сказано "Приведення Президента України до присяги здійснює Голова Конституційного Суду України". Як діяти в разі відсутності голови прописано у законі про Конституційний суд: за відсутності голови суду його обов’язки виконує заступник голови суду, а за відсутності обох - старший за віком Суддя (стаття 33, пункт 7). Себто, якщо колеги висловлять недовіру Шевчуку, то привести до присяги Зеленського зможе заступник голови суду Олександр Тупицький. Це до того, що страшилки прихильників новообраного президента не мають під собою жодних підстав. Але дуже гарно вкладаються в технологію "стара влада заважає інавгурації Зеленського".

Як тут не згадати схожу технологію – спроба зняти цього кандидата з виборів у переддень голосування, 20 квітня. Тоді за позовом адвоката Андрія Хилька засідав Шостий Апеляційний Адміністративний суд Києва і позов відхилив. Однак до цього суду була прикута увага виборців, значна частина яких витлумачила цей процес буквально: влада хоче прибрати з дороги Порошенка головного його кандидата. Не важко припустити, що позов і судове засідання зіграло лише на користь Зеленського. То ж, і зараз ситуація схожа на піар-кампанію, аби тиснути на парламент і його голову, щоб ті поступилися і дали змогу провести інавгурацію Зеленського саме 19 травня, як той хоче.

Інакше кажучи, можлива відставка Шевчука – це одна історія, а приведення до присяги новообраного президента – інша. І значно цікавішою є саме перша з них. Нагадаємо: 13 березня цього року троє суддів КС - Микола Мельник, Сергій Сас і Ігор Сліденко – написали листа до своїх колег, у якому звинуватили голову суду у перевищенні повноважень і неприпустимій політизації діяльності Конституційного суду. Власне, на цих звинуваченнях, які з’явилися ще до першого туру виборів, скоріше за все і ґрунтуватимуться висновки Постійної комісії з питань регламенту та етики КС. Якщо вони взагалі будуть.  

Цікаві у цій історії ще кілька нюансів. Перший - за головування Шевчука Конституційний суд 27 лютого ухвалив чи не найскандальніше рішення останніх років, визнавши неконституційною норму про незаконне збагачення держслужбовців. Це викликало обурення громадських активістів, наших західних партнерів і, зрештою, стало ще одним ударом по діючій владі і президенту Порошенку. Реалізація ухвали КС, нагадаємо, призвела до закриття 65 справ про незаконне збагачення. І як нещодавно повідомили у Центрі протидії корупції Віталія Шабуніна, Шевчуку було відмовлено в американській візі. Це у ЦПК пов’язали зі скандальним лютневим рішенням.

Тобто, якщо йти за логікою конспірологів про відставку Шевчука як спробу відтермінувати інавгурацію Зеленського, тоді можна добалакатися до того, що це робиться руками американців. Бо вони відмовою голові КСУ у візі (знову ж таки, за непідтвердженими джерелами) підштовхують суддів-конституційників до радикального рішення щодо свого керівника. 

До речі, лист трьох суддів КС також пов’язують зі скасуванням статті про незаконне збагачення, утім, як видно з результатів розгляду питання, лише один суддя з трійки, Ігор Сліденко, пішов проти цього рішення. Що дає підстави вважати: звинувачення на адресу Шевчука від підписантів звернення досить умовно стосується визнання неконституційною статті 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення. Радше йдеться про внутрішній конфлікт у колективі Конституційного суду. У якому можуть бути зацікавлені певні політичні сили, з якими пов'язують "фрондистів" мантіях.

Другий нюанс: 13 березня, коли писався згаданий вище лист, Шевчук зустрічався з адвокатом Ігоря Коломойського, а паралельно представником Володимира Зеленського Андрієм Богданом. Про цю зустріч стало відомо завдяки журналістам "Схем". Вони пов’язали візит Богдана до голови КС з намірами визнати неконституційним закон про очищення влади, під дію якого Богдан потрапив. І не лише він, але й доволі багато колишніх служак режиму Януковича, окрилених перемогою Зеленського, після якої вони сподіваються повернутися на посади. За інформацією "Схем", 18 квітня у порядку денному КСУ стояло питання скасування люстрації, але після розголосу у ЗМІ про зустріч адвоката Коломойського з головою Конституційного суду, його відклали. Це правда чи правдоподібні здогадки – питання риторичне, однак якщо дійсно скасування люстрації відклали, тоді принаймні до завершення кризи у КСУ до нього не повернуться. А це означає, що екс-"регіонали" різних мастей залишатимуться в стані "почекуна" і далі.

Насамкінець зазначимо: у поки діючого президента та його команди немає жодної потреби заважати інавгурації Зеленського. 21 квітня виборці своє слово сказали, і їхнє рішення відмінити неможливо. Коли саме відбудеться  інавгурація – 19 травня чи ближче до кінця цього місяця або у перших числах наступного, залежить не від долі голови КСУ, а від того, чи дійдуть депутати згоди у питанні призначення дати. І чи зможе новообраний президент з ними доторгуватися.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme