Чому Медведчука виключили з Мінських переговорів

Кум Володимира Путіна Віктор Медведчук більше не бере участі в переговорах у форматі Тристоронньої контактної групи (ТКГ) у Мінську. Чи вплине це на "мінський формат"?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Чому Медведчука виключили з Мінських пер…

"На переговорах він (Медведчук – ред.) був представником від СБУ та медіатором на рівні між президентами. Зараз від СБУ – вже кілька раундів інша людина. А щодо ролі Медведчука як політика і посередника у контактах між президентами – це інша тема, яка не стосується мінських переговорів". Про це в інтерв'ю ВВС News Україна заявив новий представник України в ТКГ Євген Марчук.

Відомо, що в рамках підгрупи з гуманітарних питань Тристоронньої контактної групи Віктор Медведчук займався питанням обміну полоненими. Останній (і фактично єдиний) великий обмін мав місце ще рік тому, коли в останні дні грудня 2017-го полонених обміняли за формулою "306 на 74": понад 300 росіян – на 74 українців, які перебували в полоні бойовиків на окупованих територіях. До того процес звільнення заручників був заблокований півтора року.

Відтоді минув рік, але про нові успіхи путінського кума на цьому поприщі не чути. Звучать лише його заяви про відсутність у сторін збройного конфлікту якогось "спільного знаменника" для наступних обмінів.

Тим часом мінський формат переговорів, здається, вичерпав свої можливості. Як повідомив Марчук у згаданому інтерв'ю, "останніх півроку у Мінську ми стоїмо на місці", бо "Росія дала вказівки нічого не вирішувати" через відмову російського президента від діалогу з чинною українською владою до виборів в Україні 31 березня 2019 року. Отже, Медведчуку просто немає чого робити у ТКГ. Це місце перестало бути майданчиком для піару, політичних чи іміджевих дивідендів у завмерлому процесі він уже не здобуде.

Досі Медведчук активно підтримував у низці ЗМІ, які пов'язують з його впливом, свій статус "людини, яка забезпечила ефективний обмін полоненими". Так, у резонансному інтерв'ю телеканалу "112 Україна" він позиціонував себе в статусі дуже впливової персони, яка на короткій нозі з лідерами держав. Зокрема, багатозначно заявляв, що для підготовки грудневого обміну полоненими зустрічався з Путіним і давав поради президенту Порошенку, як тому поводитися на зовнішньополітичній арені.

Присутність Медведчука в переговорній групі постійно використовувалася опонентами Петра Порошенка для дискредитації президента в очах патріотичної частини суспільства. Варто згадати, який резонанс мали повідомлення про непублічні зустрічі президента з кумом Путіна. На контактах влади з Медведчуком спекулюють і майбутні кандидати в президенти. Варто згадати недавню пропозицію Андрія Садового обміняти лідера "Українського вибору" на захоплених Росією моряків.

А після того, як Медведчук долучився до "За життя!" Вадима Рабіновича, його перебування в складі ТКГ взагалі виглядало абсурдом. Кого він там представляв – себе, Рабіновича чи Бойка з Льовочкіним, з якими "За життя" домовилося про співпрацю на виборах? Останні, нагадаємо, були категорично проти введення режиму воєнного стану. Як, власне, і сам Медведчук.

Чи вплине відсутність цієї фігури на переговорний процес? Аж ніяк. По-перше, вже давно стало зрозуміло, що питання визволення українців з російського полону не вирішується кулуарними контактами з хазяїном Кремля. Результат дадуть лише посилення санкцій і міжнародний тиск на Москву.

По-друге, очевидним є те, що подальше перебування Медведчука у складі переговорної групи суттєво шкодитиме іміджу влади під час виборів. Тобто, збіглися відразу кілька факторів: відмова Росії від будь-яких варіантів обміну з внутрішньою політичною складовою – підготовкою до президентських перегонів. За нинішніх умов Медведчук просто нікому не потрібен. Ні Києву, ні Москві.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme