Кулуарні ігри та Коломойський: Як Зеленський спробує знайти голоси за ринок землі

Після провалу "земельного бліцкригу" Банкова намагатиметься мобілізувати всі наявні сили. Найближчі тижні покажуть, чи є у неї мобілізаційні можливості

Кулуарні ігри та Коломойський: Як Зеленс…

Затишшя у Верховній Раді буде використане владою для того, щоб спробувати навести лад у зламаному турборежимі фракції "Слуга народу". Голоси за ринок землі до весни потрібно знайти. 

Сценарії Банкової: пропало все

Влада, як твердять її опоненти, готувала на четвер два сценарії своїх дій. Перший – поставити на голосування проєкт закону №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення" відразу в цілому в редакції аграрного комітету. На це опозиція стверджує, що на комітеті питання розглядали з порушеннями регламенту ВР і укладеного меморандуму щодо розгляду земельного закону. Друга схема, за словами члена фракції "Батьківщина" Сергія Власенка, - "розбити законопроєкт на розділи і, не обговорюючи поправки, за чотири голосування за день" (четвер) проголосувати земельну реформу в цілому.

Після того, як стало зрозумілим, що жоден варіант не пройшов і швидко ухвалити законопроєкт не вдасться, ініціатори земельної реформи з вулиці Банкової дали монобільшості в Раді сигнал: іти за буквою парламентського регламенту. Який вимагає розглядати окремо кожну з 4018 поправок до земельного законопроєкту. У разі, якщо плани влади діаметрально не зміняться ще раз, розгляд документу триватиме до березня, а то й довше. Це підтверджують і головні парламентські "слуги". Так, голова фракції Давид Арахамія орієнтовними термінами ухвалення документу назвав 16-17 квітня.

Опозиція: тактика варана

На перший погляд, на заваді планам ухвалити земельний закон, знехтувавши регламентними нормами, стала успішна тактика опозиції, яка у четвер, 6 лютого, силами фракцій "Батьківщини" і "Опозиційної платформи – За життя" заблокувала трибуну Ради і завадили монобільшості запустити турборежим.

Надалі ж ставити палиці в колеса розгляду питання покликані згадані чотири тисячі поправок. Поки цей план є успішним: за два дні Рада спромоглася розглянути лише 216 поправок. Наступне засідання парламенту заплановане на 18 лютого. Темп справді не вражає. Тим більше, що кожен день розгляду зберігає і Юлії Тимошенко, і лідерам "ОПЗЖ" плідний ґрунт для піару на темі "не віддамо рідну землю". Ситуація дратуватиме фракцію влади, що може призвести до помилок з її боку. Така собі тактика варана, який, вкусивши, жертву, ходить за нею, поки вона не виснажиться і не стане легкою здобиччю.

Зі свого боку більшість поки не планує умовляти опозицію відмовитися від її поправок. Згаданий Арахамія – той взагалі назвав "Батьківщину" "маленькою комахою, яка літає і жужжить багато", але не впливає на процес серйозно. Про "ОПЗЖ" він відгукнувся більш зважено, втім, зауважив: "Ми точно не будемо нічого виторговувати, мовляв, давайте якусь в Кабміні посаду чи давайте якийсь там наш закон".

Земля і "приват"ний інтерес

Та чи лише опозиція зацікавлена у кількамісячній паузі в розгляді парламентом усіх інших законопроєктів, крім земельного, адже переривати розгляд питань Рада не може? Видається, що ні. Арахамія, називаючи квітень як можливий час ухвалення земельної реформи, напівжартома порадив журналістам до того часу "піти у відпустку", адже в парламенті "не буде жодних новин". Саме у цій "відсутності новин" з Ради деякі аналітики бачать інтерес однієї з груп, що існують всередині монобільшості, - а саме пов’язуваної з інтересами мільярдера Ігоря Коломойського.

Річ у тім, що в парламенті зареєстровано урядовий проєкт закону №2571 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань функціонування банківської системи. Вістря цієї ініціативи, яка належить до обов’язкових передумов отримання Україною кредиту від МВФ, спрямоване на заборону повернення банків їхнім колишнім власникам у разі скасування рішення про націоналізацію фінустанови. Відомо, що Коломойський намагається повернути собі "Приватбанк". І не встиг президент Зеленський минулого вівторка, 4 лютого, публічно підтримати потребу в такому законі й висловити сподівання на його розгляд найближчими днями, як у четвер всі інші питання в Раді заблокував земельний законопроєкт…

"Пробна куля" на "плюсах": ексцес чи натяк?

У цю ж "лузу" можливої зацікавленості мільярдера в блокуванні Ради лягає і така кимось послана куля, як обшук силами СБУ на телеканалі Коломойського "1 + 1", що пройшов напередодні розгляду в Раді реформи ринку землі, 5 лютого.

Та, можливо, все ж не варто однозначно розглядати цю подію як натяк Банкової олігарху про бажаність підтримки земельного закону голосами неформальної групи Коломойського у "Слузі народу". Бо невідомо, у кого більше можливостей. По один бік тут – хоч і держава, але яку уособлює недосвідчена в інтригах команда. А по інший бік стоїть гравець дуже досвідчений, стихія якого – різноманітні конфлікти та їх належна подача під потрібним "соусом" у ЗМІ.

"Війна веж" Банкової: голоси мінус

Є ще одна "конспірологічна версія" раптової згоди Банкової змінити тактику ухвалення земельної реформи. Попри запевнення керівників "Слуги народу", що законопроект точно буде схвалено і голосів для цього вистачає, могло виявитися якраз протилежне: 226 депутатів, готових натиснути зелені кнопки "за" на пультах для голосувань, у розпорядженні провайдерів реформи якраз і не було. Підтвердженням чому може бути приїзд самого президента на розмову зі своєю фракцію в "земельний" четвер рано-вранці.

Який результат принесла чи могла принести спілкування фракції з президентом – ми вже не дізнаємося. Але змусити Зеленського особисто включитися в роботу зі збору голосів міг спонукати провал когось із його оточення, хто відповідав за рекрутування достатньої кількості нардепів для голосування. Прем’єр Гончарук вмінням вести кулуарну роботу з нардепами не славиться. В Офісі глави держави за питання внутрішньої політики відповідає Андрій Богдан. А він, про що пишуть чи не всі ЗМІ, зараз конфліктує з іншим "стовпом", на якого спирається влада Зеленського, - помічником президента Андрієм Єрмаком. В цьому процесі Богдан зараз чи то опинився в опалі, чи то сам відійшов у "тінь", показуючи першій особі у державі, що реалізувати важливі проєкти без досвідченого чиновника складно, якщо взагалі можливо.

Не варто, звісно, виключати, що насправді маємо справу з банальною невдачею президентського адміністратора у пошуку парламентаріїв, готових на непопулярне в очах частини виборців голосування. Бо він, Богдан, у реформі начебто зацікавлений: і на телеефірах виступав за відкриття ринку земель, і певну пов’язаність з головою аграрного комітету ВР Миколою Сольським можна простежити. З іншого боку, нагадаємо, що до приходу на Банкову Андрій Богдан працював адвокатом Коломойського, у якого, знов-таки, можна відшукати інтерес у гальмуванні земельної реформи…

У будь-якому разі слід очікувати, що в Зеленського вже найближчим часом спробують пом’якшити відчутний удар по своєму іміджу успішних реформаторів, завданий чи то опозицією, чи підступним олігархом, чи то "слугами", в яких розігрався апетит. Виправити ситуацію можна, повернувшись до ідеї "бліцкригу". Та для цього потрібні голоси. Яких у кишені Банкової вочевидь недостатньо для вирішального кроку в ухваленні земельної реформи – інакше "комахи" з опозиції не стали б цьому перепоною.

Тому постатейний розгляд проєкту супроводжуватимуть "підкилимні" перемовини про пошук голосів із середовищами, які потенційно можуть допомогти: це і фракція "Голос", де заговорили про можливу зміну ставлення до проєкту закону №2178-10, і члени інших депутатських об’єднань у парламенті, і, зрештою, позафракційні нардепи. Успіх тут залежить від того, які аргументи, ким і кому пред’являтиме група лобістів ідеї вільного обігу землі. При цьому чим глибше Банкова грузнутиме у торгах, тим слабшою вона ставатиме у перспективі. Адже досить раз показати, що згоден на компроміси заради важливого законопроєкту, далі "важливими" для різних груп впливу ставатимуть усі законопроекти, на яких можна щось вторгувати.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"