Забудова Пирогова на паузі: Черновецький і Столар продовжують боротьбу в судах

Протистояння між СТОВ "Агрокомбінат "Хотівський" і столичною прокуратурою за землю в районі парку "Феофанія" і музею "Пирогово" - триває

Журналіст стрічки новин
Забудова Пирогова на паузі: Черновецький…
фото: УНІАН

29 червня Північний апеляційний господарський суд переніс засідання з однієї зі спірних ділянок на 27 липня через неявку представників третьої сторони процесу - державного реєстратора, який відновив права агрокомбінату на оренду ділянки.

Земля навколо музею "Пирогово" була предметом інтересу девелоперів ще з часів каденції Леоніда Черновецького. Сьогодні, коли вільних ділянок під забудову в Києві майже не залишилося, бої розпалюються з новою силою - спірні ділянки розглядаються як потенційно перспективний майданчик під забудову цілою низкою столичних девелоперів. Неподалік розташувався житловий масив "Кришталеві джерела", з боку Столичного шосе знаходиться "Світло парк", у напрямку до метро "Теремки" - однойменний ЖК забудовника "Інтергал-Буд". Частина інсайдерів говорить про наявність інтересу в майбутньому будівельному проєкті Вадима Столара, який, як стверджує "Економічна правда", має відношення до цілої низки будівельних компаній.

Історія конфлікту навколо земель біля "Феофанії" налічує вже два десятки років. Масив у більш ніж 1 тис га було видано СТОВ "Агрокомбінат Хотівський" в оренду Київрадою на 25 років ще в 2004 році. Однак після обрання мером Леоніда Черновецького в 2007 році частину ділянок загальною площею у понад 525 га були передані у власність шести житлово-будівельним кооперативам під забудову. Надалі кооперативи внесли отриману землю до статутного капіталу низки ТОВ. Всі ці ділянки в судовому порядку були повернуті прокуратурою у власність міста.

У той же час частина землі залишилася в оренді у Агрокомбінату "Хотівський", але в 2015 році Київрада розірвала договір. У 2017-2018 роках "Хотівський" відновив права оренди на кілька ділянок рішеннями державних реєстраторів, однак прокуратура оскаржила ці дії в господарських судах. Апеляції Агрокомбінату з двох ділянок розглядає Північний апеляційний господарський суд. Обидві справи - №910 / 6837/20 по ділянці площею 18,85 га (кадастровий номер 8 млрд: 79: 098: 0034), і №910 / 11954/20 по ділянці площею 5,3 га (кадастровий номер 8 млрд: 79: 098 : 0033) призначені до розгляду 27 липня.

Очевидно, що власники СТОВ "Агрокомбінат Хотівський", який з 2000 року вів сільськогосподарську діяльність (вирощував овочі, фрукти, гриби, ягоди і зернові культури), давно не розглядають ділянки як основу для девелоперського проєкту. На це, зокрема, вказує той факт, що 26 грудня 2018 року Департамент містобудування та архітектури КМДА своїм наказом №1379 затвердив CТОВ "Агрокомбінат Хотівський" містобудівні умови і обмеження (ДУО) для проєктування житлового комплексу з об'єктами соціального та громадського призначення по вул. Академіка Заболотного. Йшлося про потенційну забудову ще однієї спірної ділянки площею 16,03 га (кадастровий номер 8000000000: 79: 107: 0002.

В цілому історія з агрокомбінатом розвивається за стандартною для столиці схемою. Приблизно так само забудовуються і забудовувалися всі околиці Києва, на землях яких теж часто велася сільськогосподарська діяльність. Найгучніший приклад - масштабна забудова "Столицею груп" земель агрокомбінату "Пуща-Водиця" в північній частині Києва. Про якісь "кримінальні схемі" годі й говорити. Велика частина нових ЖК розташувалися на територіях колишніх підприємств, викуплених новими власниками під майбутню забудову. Будівництво біля "Феофанії" накладає певні обмеження з висотності - але не більше.

Питанням залишається, хто саме стоїть за СТОВ "Агрокомбінат Хотівський". Близько 50% компанії належить двом фізособам, імена яких мало що говорять ринку. Решту 50% контролює ТОВ "Земельний центр". Цю компанію ЗМІ чомусь відносили до сфери інтересів підприємця Василя Хмельницького. Однак два непов'язаних між собою джерела відзначають, що "його інвестицій у Пирогово ніколи не було".

За даними реєстру Мін'юсту, ТОВ "Земельний центр" контролює кіпріот Валерій (Валері) Тейм і кіпрська ж "Деванда менеджмент ЛТД". Як пояснив один зі співрозмовників, це кіпрські юристи, які надають консалтингові послуги дуже багатьом київським бізнес-групам. Мабуть, тому і виникла версія про Хмельницького. Хоча у контексті всієї цієї історії спливало лише прізвище його екс-партнера Андрія Іванова.

Минулого року нардеп Гео Лерос передав журналістам Bihus.Info копії документів, які "могли знаходитися на комп'ютері офісу так званого "смотрящего" за Києвом Дениса Комарницького", де в жовтні 2019 року силовики провели обшуки. У матеріалах згадуються "понятійні угоди", датовані травнем 2018 року. Вони стосуються 230 гектарів біля музею "Пирогово" в Києві під будівництво житлових комплексів. Серед сторін в угоді: Степан Черновецький, Вадим Столар і власник девелоперської компанії UDP Андрій Іванов. Варто відзначити, що Іванов колись був партнером Хмельницького - але згодом вони розділили активи. Фонд Quarter Partners Іванова отримав в управління UDP. Хмельницький же зосередився на своєму проєкті парку інновацій Unit. City, технопарках у Львові і Білій Церкві, фармацевтиці та відновлюваній енергетиці. Ще в листопаді минулого року в інтерв'ю "Форбс" бізнесмен заявив про відсутність інтересу до будівництва і про продаж своїх 65% акцій UDP Іванову. Гендиректор холдингу UFuture Хмельницького Микола Тимощук у червні цього року підтвердив факт переговорів про продаж частки в UDP.

Втім, немає жодних підтверджень, що інформація "з комп'ютера Комарницького" не є банальною війною фейків і компроматів, започаткованих одними девелоперами проти інших. Наприклад, один з учасників ринку повідомив, що проєкт давно проданий новим інвесторам, які і намагаються його реанімувати. Відповідно, сусідні забудовники роблять зусилля, щоб або заблокувати проєкт, або його викупити.

Так чи інакше, говорити про швидке завершення судів про відновлення прав оренди агрокомбінату "Хотівський" на земельні ділянки біля "Феофанії" не йдеться. Судовий процес може затягнутися на роки.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme