Недоторканість, українізація та НАТО: З чим Порошенко піде на вибори

Сьогоднішнє звернення президента до парламенту можна розцінювати, у тому числі, і як набір інструментів, які планують використати під час передвиборчої кампанії 2019 року

Політичний оглядач
Недоторканість, українізація та НАТО: З…

Depo.ua зібрав найцікавіші меседжі Петра Порошенка та проаналізував їхні перспективи стати технологічними кроками у передвиборчій кампанії діючого гаранта Конституції

Наступний парламент з доторканних

"Закликаю внести і узгодити зміни до Конституції, які скасовують депутатську недоторканність. Щоб полегшити для вас це рішення, щоб не було відчуття, що воно якимось чином спрямована проти вас, я маю для вас просту пропозицію. Давайте ухвалимо цю пропозицію із введенням в дію з 1 січня 2020 року для депутатів вже нової Верховної Ради. Можливо це буде ефективніше", - запропонував Порошенко з парламентської трибуни. Деякі депутати сприйняли пропозицію як жарт.

Мабуть, не помилимося, коли скажемо - всі нині діючі народні обранці хочуть працювати під куполом ще, як мінімум, одну каденцію. Тому процес внесення змін до Конституції, які скасовують недоторканність, обіцяє зайти в глухий кут ще на старті. Це буде така собі гра: президент апелюватиме до народу, що депутати чіпляються за свій імунітет, а парламентарі вимагатимуть заодно скасувати недоторканність і з президента. Або хоча б прийняти закон про імпічмент. На жаль, наше суспільство настільки отруєне популізмом, що противники скасування недоторканності можуть навіть отримати підтримку частини населення. Тому тема недоторканності ефективна в якості дискредитації конкурентів з числа народних депутатів, але в плані відміни цього рудименту жодних перспектив вона не дає.

Референдум про вступ до НАТО

"Я не виключаю, що ініціюю в належний час відповідний референдум, щоб продемонструвати волю українського народу. Всім: і нашим друзям, і агресивному сусіду, і всім українським політикам. Щоб при будь-яких політичних розкладах нікому з них не захотілося ревізувати цей курс і розвернутися", - заявив президент.

У нас вже склалася традиція, коли фаворити президентських виборів обирають собі одну, рідше дві, піар-фішки, на які нанизується весь інше. Леонід Кучма вперше переміг на популізмі про відновлення промисловості, що імпонувало мешканцям промислових регіонів, які й були його ключовим електоратом. Вдруге технологи Кучми вдало зіграли на виведенні в другий тур комуніста Петра Симоненка і голоси Леоніду Даниловичу віддали вже на заході й центрі країни. Під третій термін Кучми готували політреформу, як вона приймалася і як потім її скасували за Януковича – це вже інша історія.

У 2004 році "фішкою" Ющенка стало "бандитам тюрми". Це гасло було до вподоби українцям, які відчували себе упослідженими. Янукович йшов на іншому слогані – "Донбас годує всю країну". Мався на увазі не лише Донбас, а промислові південь і схід. В 2010 році Януковичу після сварок в "помаранчевій" еліті було легше, адже він обіцяв стабільність. У Тимошенко надяскравих "фішок" не було, а епопея з порятунком українців від "свинячого грипу" не спрацювала на її користь так, як, можливо, планувалося. Порошенко балотувався з обіцянкою життя по-новому, але головне – закінчити війну на сході.

Нині ж, вочевидь, його піарники у пошуках піар-фішки, яка виконає роль локомотива на виборах. Безвіз пішов у позитив Порошенку, проте до 2019 року він вже виглядатиме як явище повсякденне, а не величезне досягнення. Звідси й тема референдуму про вступ до НАТО. Та проблема у тому, що проводити його можна лише після того, як ми отримаємо і виконаємо план зближення з Північноатлантичним альянсом. То ж або Порошенко впевнений, що план дій запропонують і ми семимильними кроками – реформами в ЗСУ й технологічною модернізацією армії - будемо йти до НАТО, або розмови про референдум так і залишаться розмовами.

Українізація та доля УПЦ МП

"На черзі проект, який пропонує українській мові повноправну присутність у сфері послуг. Він має встановити баланс між державною мовою і принципом "клієнт завжди правий", - зазначив Порошенко. Водночас він заявив: держава не втручатиметься в приватне спілкування. Також президент заявив: "Очікуване нами визнання української автокефалії Вселенським патріархом жодним чином не означатиме появу державної церкви або заборону діяльності інших православних конфесій".

Ці його слова поспішили розцінити як сигнал фракції БПП не підтримувати відкладені церковні законопроекти, проти яких протестує УПЦ МП. Хоча наразі йдеться про інше: українізація країни, і в освітній сфері, як це прописано в нещодавно прийнятій реформі, і в сфері побуту, обов'язково призведе до відступу "русского міра". Батюшкам МП доведеться бути в тренді й українізуватися, інакше за років 5-10 у них не буде пастви. То ж українізація, не силова, а еволюційна, всіх сфер життя виглядає якісною темою для передвиборчої кампанії діючого президента.

Очищення від корупції

"Ніхто, нікому, ніколи не може гарантувати політичний дах чи прикриття. Так, відчуваю питання в повітрі. Це повною мірою стосується і так званих друзів президента. Ні в кого з моєї команди в разі об'єктивних претензій з боку правоохоронних органів, адвокатом працювати не збираюсь. І таким взагалі немає місця в моїй команді", - наголосив Порошенко.

Хоча ці слова президента окремі політики й експерти сприйняли критично, варто зауважити, що наближення передвиборчої кампанії стане гарним стимулом для активізації боротьби з корупцією. Не спортивної рибалки на підозрюваних, як це часто виглядає зараз, а судових процесів і посаджених високих чиновників. Але посаджених без порушення норм КПК й КК, як цього вимагають окремі наші антикорупціонери, схожі на реінкарнацію інквізиторів. Кожен ув'язнений корупціонер – це камінець у шлях, яким Порошенко може йти до свого другого терміну.

Чи опиняться в якості камінців його друзі? Тут питання варто ставити дещо інакше: кого з його друзів опоненти президента звинуватять у корупції і як на ці звинувачення відреагує система. Потрібно розуміти, що в Україні де-факто стартувала передвиборча кампанія і вона обіцяє бути жорсткою й безкомпромісною. Й антикорупційні викриття в цій кампанії відіграватимуть роль каталізатора для протестного електорату.

Міністерство ветеранів

І хоча президент сьогодні не озвучив цю ініціативу, про таке міністерство він вже говорив неодноразово раніше. Створення цього державного органу може вбити одразу двох зайців. По-перше, це безсумнівно буде позитивно сприйнято українцями, по-друге, при вдалій реалізації цієї ініціативи може конвертуватися в голоси учасників бойових дій, їх родин та волонтерів. За словами Порошенка, у бойових діях на сході країни взяли участь 300 тис. українців. І це може стати вагомим стартовим капіталом на виборах. Але лише за умови створення по-справжньому дієвого органу з вагомими повноваженнями і фінансовими можливостями.

Втім, якщо посадовці новостворенного міністерства не продемонструють якісь наочні результати своєї діяльності ефект буде зворотним очікуваному.

Загалом Порошенко сьогодні дуже багато говорив про війну, у тому числі й про завершення роботи над законопроектом про особливості державної політики з відновлення державного суверенітету на території Донецької і Луганської областей. За його словами, найближчим часом документ буде оприлюднений і винесений на обговорення. Це законопроект, про який багато розмов, та в очі його в кінцевій редакції ніхто не бачив. Очікувано, що остаточну редакцію оприлюднять тільки після узгодження з нашими західними партнерами. Але вже зараз окремі політичні сили, а найбільше "Самопоміч", чинять спротив майбутньому законопроекту. Зокрема, вчора віце-спікер Оксана Сироїд виступила із заявою про незаконність застосування ЗСУ в АТО, чим спровокувала скандал на комітеті з питань національної безпеки й оборони.

То ж варто очікувати, що навколо варіантів реінтеграції Донбасу розгориться величезна дискусія. Можливо, цей документ і потрібен для того, щоб всі випустили пару і зрештою прийняли або ж компромісний закон, або відклали його в довгий ящик. Як це сталося зі змінами до Конституції щодо децентралізації. Але це вже зовсім інша технологія.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme