Коаліція чи перевибори: Як на Банковій рятуватимуть Зе-команду

Монобільшість стає для президента Зеленського валізою без ручки: розігнати парламент він не може, адже наступний склад точно буде не "зеленим", але й залишити все як є також не можна

Політичний оглядач
Коаліція чи перевибори: Як на Банковій р…

Нардеп Олександр Качура визнав те, про що говорять вже не перший місяць: фракція "слуг" у Верховній Раді недієздатна у нинішньому вигляді. "Я вважаю, що потрібно боротися не з наслідками цих проблем (конфліктами – ред.), а з причинами. Тому що потрібно ходити не до депутатської групи "Довіра" за підтримкою і голосами, а потрібно ходити до своїх депутатів й у них отримувати довіру (це, очевидно, камінь у бік Банкової та верховодів фракції – ред.)", - заявив Качура. За його словами, управлінська форма, яка є на сьогодні, не працює. Якщо так буде і далі, фракція просто не голосуватиме за необхідні рішення.

Нардеп озвучив думку, як врятувати ситуацію: "Потрібні заступники голови фракції, які користуються повагою депутатів, якими вони керують, потрібна налагоджена комунікація, позиція кожного народного депутата з того чи іншого законопроекту, і тільки тоді ми можемо виходити на злагоджену позицію, і ви знову бачитиме на табло 226, 230, 240 і навіть 250 голосів від однієї депутатської фракції "Слуга народу".

Нагадаємо: у фракції "слуг" складна внутрішня структура, її очолює Давид Арахамія, у нього є перший заступник Олександр Корнієнко, він же голова партії, і аж 14 заступників. Кожен із них має у підпорядкуванні, точніше, курує, групу депутатів. При цьому у гучні скандали втрапляли і рядові "слуги", і голова та заступники голови фракції. Начальство потрапляло у скандальні новини навіть частіше.

Якщо коротко, то пан Качура констатує масштабну проблему всередині монобільшості – недовіру. Рядові депутати, особливо мажоритарники, не довіряють вищому керівництву (тут варто згадати нещодавно оприлюднену переписку "слуг", в якій вони розповідали про "продаж" місць і своє невдоволення цим), вище керівництво з усіх сил намагається втримати ситуацію у фракції, але вона постійно висковзує з-під контролю. Як і з тим же Миколою Галушком. Зараз одна із заступниць Давида Арахамії Євгенія Кравчук запевняє: Галушко не виходить зі складу фракції, тільки з партії. Наче це щось суттєво змінює, адже головне - не звідки виходить цей депутат, а з якої причини. А він її чітко озвучив: продаж місць у списку.

І як тут не згадати звинувачення річної давнини, коли згодом виключений зі складу "СН" чернігівський мажоритарник Антон Поляков уперше підняв тему продажу округів керівництвом "слуг". Той скандал потроху спустили на гальмах, і ось тепер не вирішена проблема обернулася ще більшими проблемами.

Вчинити як Ющенко, чи рятуватися з новою коаліцією?

Коли цей картковий будиночок завалиться? Та у будь-який момент. Не виключено, що в ці дні, коли багато "слуг" зрештою не побачать у списках своїх протеже. Після цього їх мало що утримуватиме в партії. Та і у фракції вони, скоріш за все, затримаються недовго. Не дарма експерти вже гадають, по яких партійних квартирах розбредуться "слуги", коли остаточно зрозуміють, що весь цей час вони були лише "зеленими кнопочками".

Але у цій трагікомічній історії ще не епілог. Той, хто "продав" Зеленському ідею дочасного розпуску парламенту з метою кавалерійським наскоком привести до парламенту однопартійну більшість, очевидно добре розумів, що утримати довго в одному стійлі таку кількість депутатів - не реально. Невже це була навмисна підстава? Навіть "регіонали" з їх звичкою не виносити внутрішні конфлікти назовні не були монолітною партією. А тут під одним брендом зібрали людей, які у більшості не мали поняття про існування у цьому світі своїх нинішніх колег. Зате добре взяли втямки, що народні депутати у вітчизняних реаліях займають найвищі ланки у харчовому ланцюгу.

Що робитиме Зеленський після того, як, імовірно, посиплеться його фракція? У 2007 році Віктор Ющенко, побачивши, як у Раді "тушкують" депутатів, видав указ про її розпуск. Потім боровся у судах за свою правоту, коли його указ оскаржили. Зрештою противники розпуску здалися і всі пішли на перевибори. Інша справа, що склад переобраної ВР не надто змінився, але у суспільстві дії Ющенка у той час схвалювали. Нині все йде до того, що Зеленський опиниться у схожій ситуації. Але із значно гіршими для нього наслідками: що залишити нинішній склад парламенту, що перевантажити – однаково погано для рейтингу президента.

Є третій варіант – створити коаліцію "слуг" із кимось (наприклад, із "Голосом") ще в цьому парламенті. І у "слуг", і в "Голосу", як показують соцопитування, схожа проблема – у "зелених" рівень підтримки катастрофічно падає, а у "голосних" сильно впав ще раніше, і на дочасних виборах вони ризикують не пройти 5 відсотків. Тому можуть пристати на пропозицію підставити плече.

Однак такий формат коаліції не буде довготривалим, адже всі інші серйозні політичні гравці зацікавлені у перевиборах. Аби посилитися й одночасно послабити Зеленського. До того ж дружба "слуг" і "Голосу" може завершитися і без сторонньої допомоги, щойно у сесійній залі з’являться якісь "ватні" або антиНАБУшні законопроекти.

Підсумуємо: не можна казати, що проект "Зе-команда" здувся, його спробують перевантажити, або так, як каже Качура, або ще у якийсь спосіб. Проте на Банкову чатує ще одна небезпека, яка здатна суттєво знизити рейтинг президента – "зелені" фракції у місцевих радах, особливо якщо вірити у заяви про продаж місць у списках, слабко керуватимуться з центру. Радше вони орієнтуватимуться на великі регіональні клани. Роблячи главу держави зручною мішенню для політичних атак. А те, що після місцевих виборів ці атаки посиляться, тут сумнівів нема. Тож навесні у нас будуть ще одні вибори?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme