Юлин тупик: Чому Тимошенко потрібна перемога Порошенка

Бронзова призерка першого туру виборів вийшла в ефір. Зі сказаного нею стало зрозумілим, що "Батьківщина" йде на парламентські вибори. Однак поки незрозуміло, з чим

Політичний оглядач
Юлин тупик: Чому Тимошенко потрібна пере…

Юлія Тимошенко поскаржилася на дії президентського передвиборчого штабу, зокрема, згадала про свого однофамільця Юрія Тимошенка, який за даними майже 99% протоколів, набирає 0,62 проценти підтримки. Однак оскаржувати результати вона не планує, так само, як і піднімати протести. Крім того, лідерка "Батьківщини" не підтримала нікого з учасників другого туру і сповістила, що зробить ставку на парламентські вибори. "У нас з вами залишається ще одна можливість докорінно все змінити, втілити в життя "Новий курс". Це наступні парламентські вибори. Вони не можуть бути втрачені, бо це другий крок до перезавантаження всієї політичної системи. Після парламентських виборів почнеться епоха відродження країни", -  звернулася Тимошенко до своїх виборців.

Утім, на думку деяких експертів, перед партією "Батьківщина" нависає загроза не потрапити до наступної Верховної Ради. І в цієї загрози кілька серйозних причин. Перша – наразі незрозуміло, з якими ідеями Юлія Володимирівна збирається йти до виборця. Він у неї є, і, судячи з її результату, доволі сталий: у 2014 році кандидата в президента Тимошенко підтримали 12,81% виборців (2 мільйони 310 тисяч), цього року – 13,39 (майже 2 з половиною мільйони). Однак це виборець саме її, а не партії: восени 2014-го "Батьківщина" набрала лише 5.68%, ледь переступивши прохідний бар’єр. Тоді голоси за партію Юлії Володимирівни віддали 894 837 громадян.

Нагадаємо: ключовою технологією "Батьківщини" на тих виборах був референдум за вступ України до НАТО, були зібрані підписи за це, однак після потрапляння до парламенту Тимошенко перестала активно педалювати цю тему. Деякі експерти кажуть, що джокером, який дозволив "Батьківщині" все ж отримати мандати, стала присутність у списку Надії Савченко, яка у всіх була на слуху. Тимошенко навіть поступилася їй першим номером.

Тобто, на майбутніх виборах до парламенту, якщо Юлія Володимирівна не запропонує якусь диво-технологію, з її партією може повторитися історія п’ятирічної давнини – або пройде на "жилах", або залишиться обабіч процесу. Наразі диво-технології не видно. Так само, як і нової Савченко, яка могла б стати "локомотивчиком".

Становище Тимошенко ускладнює ще й той факт, що вона здатна показувати гарні результати на виборах лише за умови перебування в опозиції. Тому вона знаходилася в опозиції до Віктора Ющенка, коли сиділа в кріслі прем’єр-міністра, її опозиційність до Віктора Януковича в період перебування за ґратами дав можливість об’єднаній опозиції ефективно використати це на виборах 2012-го, трохи побувши в постмайданній парламентській коаліції, Тимошенко з неї вийшла й озброїлася антипорошенківською риторикою. На якій ледь не проскочила в другий тур президентських виборів. А що їй робити, коли президентом стане Володимир Зеленський? Як відомо, в його команді створювати союзи зі "старим політиком" Тимошенко не поспішають. Більш того, там, вочевидь, зроблять ставку на значне представництво фракції "Слуги народу" у наступному парламенті. Якщо це вдасться, тоді формуватимуть коаліцію з позицій переможців. А до виборів формати коаліції у Зеленського не обговорюватимуть, аби не палитися, що вона, скоріше за все, буде з "Опоплатформою".

Простіше кажучи, Тимошенко доведеться озброюватися риторикою, опозиційною до Зе і його команди. Однак ті, принаймні півроку до виборів ВР, навряд чи робитимуть непопулярні кроки, скоріше навпаки – втілюватимуть в життя якісь популістські обіцянки, аби виборець, який голосував за Зеленського, не виявився розчарованим занадто рано. Коли ж Юлія Володимирівна і далі топтатиметься по Порошенку та його політичній силі, їй це нічого не дасть, натомість зіграє на руку "Слузі народу".

Друга причина, чому Тимошенко після осінніх перегонів може зійти з великої політичної сцени, криється в ідеологічній складовій. Єдине, на що швидко ризикує нарватися Зеленський в якості президента, так це на критику за те, що на сході і далі стрілятимуть і на фоні цього розпочнеться відкат назад у мовній політиці. І тут дуже важливо, хто першим і ефективніше скористається цим. Нікуди не діваються з політичної арени БПП, "Народний фронт", скоріше за все союзно підуть на вибори команди Анатолія Гриценка й Андрія Садового, щось намагатиметься робити "Свобода", хоча результат Руслана Кошулинського нині виглядає як вирок українським націоналістам. А от для Тимошенко, яку протягом нинішньої кампанії активно прив’язували до проросійських сил, очолити "рух українських патріотів" проти "президента-космополіта" буде дуже важко. У такий її образ виборець просто не повірить. А долучати "Батьківщину" до умовного "Комітету опору Зеленському" - собі дорожче, тому що Тимошенко вимагатиме там для себе перших ролей і значного представництва її соратників у спільному списку.

Навіть якщо Зеленський наробить купу дурниць, наприклад, поїде домовлятися з Путіним, то бажаючих цим скористатися буде більш ніж досить. То ж наразі Юлії Володимирівні залишається сподіватися, що виборці, у тому числі і її, підуть і підтримають Порошенка в другому турі. І він обіграє Зеленського. Тоді вона зможе включити на повну стару пісню про фальсифікації, владу олігархів, зменшення тарифів і так далі. А там, дивись, і 5-процентний бар’єр знову вдасться подолати.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme