Європарламент візьметься за свавілля Росії в Азовському морі

22 жовтня Європарламент планує на пленарному засіданні обговорити ситуацію в Азовському морі

Але спершу євродепутати підкомітету з безпеки і оборони вирішили детальніше розібратися у ситуації, передає Depo.ua з посиланням на DW.

Для цього чотири члени підкомітету відвідали у вересні Україну, зокрема побували в Маріуполі. А 11 жовтня вони запросили представників зовнішньополітичної служби ЄС, НАТО й адміністрації президента України, аби розібратися у ситуації та з'ясувати, як її можна врегулювати.

Всі члени підкомітету Європарламенту з безпеки та оборони, які брали слово, говорили про підтримку України, так само, як і представники НАТО та дипломатичної служби ЄС. У той же час між заступником глави адміністрації президента України Костянтином Єлісєєвим і представник Європейської служби зовнішніх справ Люком Девінєм відбулася суперечка щодо того, чи достатніми були дії Євросоюзу.

За словами Девіня, ЄС відреагував невідкладно, засудивши зведення Росією Керченського мосту до Криму та додавши влітку до санкційного списку шість компаній, причетних до цього будівництва. Натомість Єлісєєв, говорячи про спорудження Росією Керченського мосту, зауважив: "На нашу думку, реакція ЄС була дуже стриманою". А санкції проти шести компаній, на його думку, - "це ж просто нічого".

Цей візит до Брюсселя Єлісєєв використав, аби закликати перейти до конкретних справ на підтримку України: "Нам потрібні дії, а не слова, - від ЄС і НАТО". Девінь відповів: "Ми вже зробили багато". Зокрема, він нагадав і про вже надану багатомільярдну фінансову допомогу, і про найбільший внесок в роботу ОБСЄ в Україні, і про плани посилити допомогу Києву в сфері кібербезпеки перед виборами наступного року.

Водночас євродепутати погодилися в тому, що нинішня ескалація в Азовському морі поки не здобула достатньої уваги з боку ні політиків, ні громадськості в країнах ЄС.

"Моє враження - поки не було адекватної реакції", - наголосила євродепутатка від фракції Зелених Ребекка Гармс.

Серед дій, яких би Київ очікував, Єлісєєв назвав запровадження нових санкцій. Зокрема, мова йде про санкції проти російських портів у Азовському морі. Підставою для цього, на думку Єлісєєва, було би те, що ці порти використовуються для порушення санкцій, уже запроваджених через Крим.

Євродепутати, зокрема Ребекка Гармс і представник фракції Європейської народної партії Тунне Келам, підстави для нових санкцій бачать. Утім, Люк Девінь нагадав, що санкції перебувають у виключному віданні держав-членів ЄС. Як відомо, для запровадження санкцій потрібна згода усіх урядів 28 країн ЄС.

Єлісєєв повідомив, що через російські дії вантажопотік українських портів на Азовському морі скоротився на 43%. Тому він заявив про ідею попросити Єврокомісію запустити окрему програму підтримки економічного розвитку Маріуполя та Бердянська.

Девінь наголосив, що ЄС глибоко занепокоєний мілітаризацією Азовського моря, яку здійснює Росія. Він закликав вирішувати проблему дипломатичним і юридичним шляхами.

Додамо, за словами Єлісєєв, Росія перевірила вже понад 200 суден. Більшість із них - під прапорами країн ЄС, зокрема Німеччини, Австрії, Болгарії, Греції, Нідерландів, уточнив Єлісєєв.

Довідка: 17 серпня міністр інфраструктури Володимир Омелян повідомив, що Україна звернулась до парнерів ЄС та США з проханням відреагувати на провокації Росії в Азовському та Чорному морях.

Станом на 21 серпня Росія затримала уже понад 150 іноземних суден, які йшли в українські порти на Азовському морі.

За словами міністра інфраструктури України Володимира Омеляна, щомісяця від "морської блокади" Україна втрачає 100 млн грн.

Голова МЗС України Павло Клімкін вважає, що Україна має застосовувати комплексний підхід у своїй реакції на провокацій Росії в Азовському морі – це і безпекові рішення, і співпраця з міжнародними партнерами, і юридичні дії в міжнародних судах.

В Європейському Союзі також заявляють про умисне перешкоджання проходженню суден до українських портів Азовського моря, а також очікують, що Росія забезпечить до них безперешкодний доступ.

Водночас президент України Петро Порошенко повідомив, що Кабінет міністрів та профільні міністерства повинні докласти всіх зусиль аби прискорити розробку морської доктрини.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme