Єдина помісна церква: Хто зіграє на руку Московському патріархату

Більшість лідерів політичних сил і навіть голів облдержадміністрацій не хочуть коментувати президентську ініціативу створення єдиної помісної церкви в Україні. Що наводить на не надто веселі роздуми…

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Єдина помісна церква: Хто зіграє на руку…

Після зустрічі президента Петра Порошенка з лідерам фракцій парламенту, на якій він повідомив, що УПЦ КП та УАПЦ всі ієрархи підписали звернення до Константинопольського патріарха Варфоломія про автокефалію єдиної української православної церкви, відповідне звернення голови держави оперативно було подано до Верховної Ради. У пояснювальній записці зазначається, що створення в Україні єдиної помісної церкви дозволить "подолати існуючий в нашій країні церковний розподіл та нормалізувати канонічний статус Православної Церкви в Україні". У зверненні Порошенка наголошується, що Томос (декрет або указ помісної православної церкви - Ред) про автокефалію Православної церкви в Україні "стане не лише торжеством Православ'я, але й актом глибокої історичної справедливості". Попередньо голосування за дану церковну ініціативу президента має відбутися вже в четвер.

Попри загальну підтримку ідеї створення єдиної української православної церкви значна частина так званих "лідерів громадської думки" у соцмережах скептично висловилася щодо перспектив даної ініціативи. А дехто навіть заявив, що президент не мав лізти у церковні справу. Мовляв, здійснити цей задум нереально, а все це – передвиборчий піар Порошенка, який не підкріплений жодними реальними механізмами.

Справа в тому, що питання створення єдиної помісної церкви в Україні вже неодноразово підіймалося і раніше. Але безуспішно. Зокрема, у 2008 році тодішній президент Віктор Ющенко організував помпезний прийом Константинопольському патріарху Варфоломію у Києві з нагоди 1020-річчя Хрещення Русі. Але тоді Варфоломій, який вважається першим серед рівних у світовому православ'ї, процедуру визнання незалежності української церкви так і не розпочав. Впливова Російська православна церква завжди стояла на заваді цього процесу. Утім, ситуація на світовій арені докорінно змінилася. По-перше, російсько-українська війна поставила Московський патріархат в ситуацію, коли підлеглі йому національні церкви опинилися в державах, які воюють між собою. По-друге, ставлення цивілізованих країн до Російської федерації різко погіршилося. Тому зараз чи не найкращий час для створення єдиної помісної церкви в Україні.

Варто зазначити, що у Московському патріархаті Української православної церкви одразу ж відреагували на заяву Порошенка. Зокрема, заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв'язків протоієрей Миколай Данилевич одразу ж запевнив, що все це закінчиться нічим, як це вже було багато разів до цього: "Буде багато шуму в ЗМІ, і на тому все закінчиться".

Більше того, за словами народного депутата від БПП Вадима Денисенка, усі священики роспатріархії отримали вказівку говорити з усіма можливими знайомими політиками всіх рівнів. "Про це мені розказали відразу з кількох джерел. Суть розмови зводиться до двох пунктів: 1. Не коментуйте з позитивної точки зору можливість отримання автокефалії; 2. Вибираючи між тим, щоб сказати щось нейтральне і нічого не сказати - краще промовчте; 3. Почекайте трошки, моспатріархія готує контрнаступ. Просто зверніть увагу на те, як мало політиків, особливо на регіональному рівні, які б'ють себе в груди і кричать про патріотизм, публічно підтримали заяви про автокефалію. Скільки губернаторів мовчить? Глав райадміністрацій? Про депутатів я взагалі мовчу", - зазначив він.

І справді, майже всі партійні лідери (окрім керівництва БПП і "Народного фронту", які активно просувають дану ідею) немов води понабирали, у кращому випадку виставляючи замість себе партійців другого-третього розряду. Зокрема, у "Батьківщині" головним і єдиним спікером став не надто публічний нардеп Іван Крулько, який, щоправда, підтримав створення єдиної помісної церкви, заявивши, що це має посилити українську державність. Але дивно, що наразі немає жодної реакції від Юлії Тимошенко, яка мала б мала за честь висловити свою думку з цього приводу.

А от у "Самопомочі" голова фракції Олег Березюк усіляко намагався викрутити дану ініціативу проти влади. "Окрім символів незалежності країни потрібно також будувати фундамент… На сьогодні фундаментом незалежності є боротьба із корупцією", - заявив він. Хоч і відзначив, що ідея створення єдиної української православної церкви є позитивним шляхом.

У свою чергу, голова "Радикальної партії" Олег Ляшко хоч і заявив, що його фракція підтримає звернення парламенту до вселенського патріарха Варфоломія про надання українській церкві автокефалії, "наїхав" на Порошенка, звинувативши його у тому, що той піариться на релігійній тематиці. Заздрість – негарна риса…

Очікувано, що проти створення української православної церкви публічно виступили "Опоблок", де взагалі назвали слова Порошенка "неадекватними". Чим вчергове підтвердили свою пряму причетність до Москви. Виникають питання і до депутатських груп "Воля народу" і "Відродження", які, як відомо, стали прихистком для колишніх "регіоналів". Там досі толком не висловили свою позицію щодо створення єдиної помісної церкви в Україні. Чим непрямо підтверджується інформація про те, що "темник" від московської патріархії справді розповсюджується серед політиків.

Але найцікавішою видається позиція представників президентської вертикалі. Так, виявилося, що абсолютна більшість голів облдержадміністрацій вперто граються в мовчанку з цього питання. Чи не єдине виключення: голови Тернопільської та Запорізької ОДА Олег Барна та Костянтин Бриль, які публічно заявили про необхідність створення єдиної помісної церкви. "У нас і так достатньо проблем, аби сваритись ще й через віросповідання. Ми не можемо допустити розбрату: в церквах - через політику, а державі - через церкву. Я - за Єдину Помісну Православну Українську Церкву!", - заявив Бриль в коментарі нашому виданню. Голови Херсонської та Миколаївської ОДА Андрій Гордеєєв та Олексій Савченко обмежилися перепостом повідомлення президента у "Фейсбуці". Всі ж інші – ні пари з вуст...

А "закарпатець" Геннадій Москаль, який завжди має свою оригінальну позицію на кожну проблему (чого лише варті його заяві проти закону "Про освіту"), взагалі пішов всупереч позиції президента, відмовившись давати коментар нашому виданню. За його словами, церква відділена від держави, і то їхня справа – створювати єдину помісну церкву чи ні. До речі, цікаво, що ніяк не коментує церковні питання і мер Києва Віталій Кличко, який ще в 2015 році ветував рішення Київської міськради про позбавлення пільг Української православної церкви Московського патріархату. Схоже, його давня любов до московських попів нікуди не ділася…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme