Чи вижене Яценюк Пишного з "Ощадбанку", щоб латвієць очолив "Укртранснафту"

Ідея Арсенія Яценюка посадити на посади керівників державних підприємств іноземців виглядає повною утопією. Незважаючи на демонтаж нинішньої тіньової системи «квот» по керівництву державними підприємствами, головними їх «утримувачами» залишаються люди, пов’язані, як з самим Прем’єром, так і з Президентом Петром Порошенком

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Чи вижене Яценюк Пишного з "Ощадбанку",…

Останні події, що розгорнулися навколо «Укрнафти» і «Укртранснафти», свідчать про те, що Україна ввійшла у новий етап перерозподілу державної власності. Фактично мова йде про те, що підкилимні «квоти», які були поділені між олігархами та окремими гілками влади ще за часів Кучми, і існували з певними змінами під час президентства Ющенка і Януковича, знаходяться на стадії демонтажу.

Ще одним свідченням серйозних змін у цьому секторі є те, що протягом останніх місяців навколо цілого ряду інших ДП розгорнулася завзята боротьба між різними групами впливу. Йдеться про «Укрспирт», «Укрзалізниця», ДП «Антонов», «Укрпошта», «Енергоатом» тощо. У кожному конкретному випадку ведеться своя «війна». Об'єднує їх одна обставина: олігархи та фінансово-промислові групи, що мають покровителів в тій чи іншій владній - президентській, або прем'єрської - вертикалі, ніяк не можуть поділити їх між собою.

Днями Яценюк публічно озвучив свій варіант виходу з даної ситуації, запропонувавши провести публічний конкурс на посади керівників не тільки в «Укрнафті» та «Укртранснафті», але й в усіх інших держкомпаніях. «Підхід до «Укрнафти», «Укртранснафті» і до всіх інших компаній один - держава відновлює своє управління, ми поважаємо права інших акціонерів, ми отримуємо і розподіляємо дивіденди. Ми ставимо новий, якісний іноземний менеджмент», - заявив він.

Перші "варяги" в українській політиці: міністр економічного розвитку, литовець Айварас Абромавічус та міністр фінансів, американська українка Наталія Яресько (фото прес-служби КМУ)

Ідея Арсенія Яценюка поставити на посади керівників державних підприємств іноземців тхне відвертою утопією. Навіть якщо виходити з логіки глави уряду, і скрізь розставити грузин, латишів і американців, то, по-перше, проведення відповідного конкурсу може затягнутися на кілька місяців, а то й років. А значить, у державному секторі ще довго все залишатиметься як і раніше.

По-друге, не існує ніякої гарантії, що в кожному ДП після конкурсу не з'явиться «сірий» заступник, який, користуючись іноземною «ширмою», направлятиме фінансові потоки на користь тієї чи іншої вітчизняної фінансово-промислової групи. І нарешті, не дуже віриться, що Яценюк разом з Порошенком, які через своїх людей є основними «утримувачами» державних підприємств, а заодно і представляють інтереси лояльних їм ФПГ, підуть на те, що б відмовитися від контролю за багатомільярдним потоком державних коштів ...

depo.ua вирішив визначити сфери впливу прем'єрської і президентської вертикалі в найбільших державних підприємствах.

Президентська «квота»:

- НАК «Нафтогаз України». Хоча головою правління НАК є нейтральний Андрій Коболєв, на головні рішення має серйозний вплив син відомої проросійської політиканки Наталії Вітренко - Юрій, якого пов'язують з енергетичним міністром Володимиром Демчишином, а отже з вертикаллю Петра Порошенко.

- «Укртранснафта». Це підприємство протягом останніх років керувалося людиною Коломойського Андрієм Лазорком. Однак два тижні тому після зборів акціонерів головою підприємства став Юрій Мірошник - у минулому працівник СБУ в Луганській області. З одного боку, його по вертикалі «контори» пов'язують з Валентином Наливайченком. З іншого - Мірошника пов'язують з начальником відділу безпеки НАК «Нафтогаз Україна» Олександром Савченко. Якщо ж вірити публічним заявам Ігоря Коломойського, то можна припустити, що Мірошник також має зв'язки з співзасновником групи «Контініум», нардепом  Ігорем Єремєєвим, чия депутська група «Воля народу» лояльна до Петра Порошенка.

- «Укрнафта». Це підприємство допоки залишається за Коломойським, однак зміна «утримувача» - це питання часу. З огляду на те, як цю тему активно «качали» люди, пов'язані з Президентом, саме його «квоті» дістанеться цей ласий пиріг.

- «Укроборонпром». Генеральним директором цього підприємства є Роман Романов, який напряму був пов'язаний з Петром Порошенком. На президентських виборах 2014 року був керівником виборчого штабу Порошенка на Херсонщині. 

- «Укрспецекспорт». Гендиректором цього підприємства є Олександр Коваленко, який працює тут з перервами з 1996 року, тобто з часу створення компанії. Продаж зброї традиційно вважається президентською «квотою», тому нема нічого дивного, що і зараз «Укрспецекспорт» пов'язаний саме з головою держави.

- «Укрспирт». Після корупційного  скандалу і втечі минулого директора цього підприємства Михайла Лабуніна, якого пов'язували з квотою «Свободи», виконуючим обов'язків директора було призначено Романа Іванюка. Необхідно зазначити, що на парламентських виборах минулого року Роман Олегович балотувався по мажоритарному округу №22 (місто Луцьк) від «Блоку Петра Порошенка», але програв вибори Ігорю Палиці. До цього Іванюк обіймав посаду директора департаменту інвестиційного банкінгу у «Конкорд Капітал». Іванюка називають людиною голови Адміністрації Президента Бориса Ложкіна.

- «Укрпошта». На цьому підприємстві минулого директора Михайла Паньківа також знімали зі скандалом. В.о. генерального директора було призначено Ігоря Ткачука - «ударівця» з Вінниці. Його брат Геннадій Ткачук - пройшов до Верховної Ради за спискам «Блока Петра Порошенка» (№42) по квоті Віталія Кличка. Цікаво, що Ткачук-брат до сих пір входить в депутатську групу «УДАР», але це навряд чи заважає йому активно працювати з людьми Президента.  

Прем'єрська «квота»:

- «Укравтодор». Головою підприємства є Сергій Підгайний, якого називають креатурою одесита Олександра Маліна екс-віце-мера Одеси, який разом з ним відав питаннями доріг, і який пов'язаний з Прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком. Підгайний, який працював в міськраді Одеси начальником управління дорожнього господарства працював під орудою Маліна.

- «Ощадбанк». Голова правління цього банку Андрій Пишний  - стовідсоткова креатура Яценюка.

- «Енергоатом». Президент цього підприємства Юрій Недашковський  пов'язаний з Давидом Жванією та членом фракції «Народний Фронт» Миколою Мартыненком. Останній зараз дуже близький до Яценюка. 

- «Укрзалізниця». Після звільнення голови підприємства Бориса Остапюка підприємством керує перший заступник голови Максим Бланк, який вже втрапив в корупційний скандал. Говорять, що Бланк пов'язаний з мільярдером, співвласником Леонідом Юрушевим. Останнього пов'язують з Яценюком.

 «Квоти» інших гравців:

- «Надра України». Головою підприємства є Ярослав Климович, який є сином колишнього директора Львівської обласної державної телерадіокомпанії. Цю сім'ю пов'язують через львівського олігарха Петра Димінского з Ігорем Кривецьким, й фактично залишається квотою «Свободою».

- «Вугілля України» - Директором є Сергій Стародубцев, який свого часу був директором з економіки та фінансів ДП «Ровенькиантрацит», який входить в ДТЕК Ріната Ахмєтова.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme