Яценюк заганяє Порошенка в цейтнот і підвищує ставки

Заявивши про довгоочікувану відставку, Яценюк намагається красиво завершити своє "камікадзове" прем'єрство та загнати президента у цейтнот

Яценюк заганяє Порошенка в цейтнот і під…

Сьогодні Арсеній Яценюк нарешті добровільно подав у відставку, намагаючись обставити все максимально ефектно. У середу прем'єр провів засідання уряду та дав суспільству кілька привабливих меседжів – про підвищення зарплат та пенсій, скасування мита на імпортні автомобілі, окрім російських, введення санкцій щодо російських нафтопродуктів. А уже в неділю прем'єр-камікадзе нарешті заявив про відставку, позиціонуючи це рішення (якого, до речі, від Арсенія Петровича вимагала мало не вся країна протягом кількох місяців) як шляхетний альтруїстичний крок, аби не допустити "дестабілізації виконавчої влади під час війни" та "зробивши все для стабільності і спадкоємності курсу". При цьому голова уряду окремо підкреслив, що його політсила "Народний фронт" в коаліції залишається і закликав однопартійців "підтримати його рішення".

Але сьогоднішня заява для Яценюка це не лише шляхетний і красивий жест, який має допомогти йому зберегти хоч якийсь рейтинг. Арсеній Петрович з одного боку зберіг статус-кво - без "Народного фронту" ані новий уряд, ані нова коаліція аж ніяк не клеїтиметься, і чинний прем'єр матиме можливість і далі торгуватися за посади для своїх людей в новому уряді. З іншого боку Яценюк передав м'яч президенту, зваливши на останнього усю відповідальність за формування нового уряду. Мовляв, я і моя фракція зробили усе можливе для того аби уникнути політичної кризи, тепер президентська фракція має знайти голоси під новий уряд, і якщо щось із голосами під Гройсмана не виходитиме, то винним виглядатиме аж ніяк не Яценюк та "Народний фронт".

Які ж завдання тепер стоять перед БПП? Відповідно до законодавства, Верховна Рада має протягом 10 днів схвали своїм голосуванням заяву Яценюка і лише після цього Арсеній Петрович стане в.о. прем'єр-міністра. З голосами за це в парламенті цього разу проблем бути не повинно, адже і Ляшку, і "Самопомочі", і Тимошенко буде вкрай складно пояснити виборцям, чому вони не голосували за відставку. З іншого боку повністю виключати можливість, що хтось з вище перерахованих під надуманим приводом голосувати відмовиться, і відставка знову зірветься, теж не можна, хоча імовірність цього дуже і дуже мала.

Далі Верховна Рада і нинішня коаліція, яка наче існує, а наче і не існує, матимуть 60 днів для того, аби проголосувати за новий уряд. Коли цей термін спливе, то президент Порошенко отримає право розпустити парламент та призначити позачергові вибори, але аж ніяк не буде зобов'язаний це робити. Весь час до обрання нового уряду Арсеній Петрович виконуватиме обов'язки прем'єра, і чим довше це підвішене прем'єрство тягнутиметься, тим більше битиме по рейтингу президента та його політсили. То ж для партії Порошенка зараз потрібно максимально швидко зібрати голоси під Гройсмана та відправити Яценюка у реальну відставку. А з цим поки все складається неідеально – переговори з Ляшком та Тимошенко зайшли в глухий кут, а достатньої кількості неприкаяних депутатів для "коаліції на двох" ще не назбирали. І можна не сумніватися, що на допомогу "Народного фронту" у переговорах щодо переформатування коаліції БПП можна не розраховувати, натомість фракція Яценюка завжди зможе висунути якусь нову свою вимогу.

Таким чином Порошенко опиняється у своєрідному цейтноті. І хоча формально поспішати нібито і нікуди, в реальності час тепер грає проти Порошенка, і зволікання з голосуванням за нового прем'єра сприйматиметься як організаційна неспроможність політсили президента.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme