Який зиск Україні від "французького Брейвіка" в київському СІЗО

Затриманого днями на українсько-польському кордоні француза Україна може не без користі для себе використати в різні способи
Depo.Влада
6 червня 2016 17:00
ФОТО: depo.ua
Який зиск Україні від "французького Брейвіка" в київському СІЗО
Який зиск Україні від "французького Брейвіка" в київському СІЗО

Сьогодні очільник СБУ Василь Грицак не без вдоволення собою відзвітував про блискучу спецоперацію з затримання громадянина Франції, який планував скоїти у себе на батьківщині аж 15 терористичних актів.

З вуст наших спецслужбовців ситуація виглядає наступним чином: молодий француз, ім'я якого поки не називається, приїхав в Україну в грудні минулого року та під виглядом волонтера почав налагоджувати зв'язки з українськими військовими. Француз симпатизував крайньоправим рухам, "негативно висловлювався про діяльність свого уряду щодо легалізації іноземців і поширенню мусульманства" та заявляв про бажання здійснити у Франції низку терактів "на знак протесту". Весь час перебування "французського Брейвіка" в Україні СБУ за ним ретельно стежило, фільмуючи кожен його крок.

В Україні француз зумів отримати п'ять автоматів з великою кількістю набоїв, два гранатомети РПГ-7 та 125 кілограмів тротилу, і з усім цим добром вирушив в бік Польщі, де і був показово затриманий СБУшниками разом з прикордонниками. Молодику офіційно оголосили підозру за кількома статтями Кримінального кодексу, в тому числі і за статтею "тероризм".

Окремо варто зазначити, що в СБУ знайшли у справі "французського терориста" і "російський слід". Правда, що це за слід поки так і не зрозуміло. Тим не менше, за словами Грицака, "російська версія" у цій справі наразі перевіряється.

Отже, пан Грицак та й СБУ загалом цілком можуть собою пишатися – потенційно небезпечного терориста знешкоджено. Але історія його походеньок по Україні аж ніяк не закінчується, адже навіть у СІЗО "французький Брейвік" може бути доволі вагомим чинником як внутрішньоукраїнської так і загальноєвропейської політики. І багато в чому це залежатиме від того, як затриманого француза використає наша влада.

По-перше, історія з затриманням французського терориста сталася дуже вчасно – щойно розгорівся скандал з ООН навколо слідчих ізоляторів СБУ, де нібито можуть катувати людей. Доказів катувань, звісно, ні в кого нема, а от свою ефективність у запобіганні терактів СБУ продемонструвала наочно.

По-друге, безіменний француз може нам стати в нагоді у стосунках з офіційним Парижем. Наші дипломати відтепер мають можливість ненав'язливо нагадати французьким партнерам, що Україна не лише абстрактно рятує Європу від агресивних рашистів, але й цілком конкретно завадила чисельним терактам безпосередньо у Франції, через що заслуговує, щонайменше, на більш активну підтримку та допомогу. Ну і безвіз, звісно. 

По-третє, французького "бомбіста" можна використати і у дипломатичному протистоянні з Росією, якщо СБУ таки зможе довести "російську версію" терактів чи навіть вигадати в цьому ключі щось більш-менш правдоподібне. Історія як російське ФСБ використовує громадян ЄС з неонацистськими поглядами для організації терактів на території ЄС аж ніяк не сприятиме ані скасуванню санкцій, ані збереженню досі існуючих економічних зв'язків Європи з путінською Росією.

Ну, і по-четверте, свіжозловлений француз може стати і серйозним чинником внутрішньоукраїнської політики. Аж ніяк не виключено, що його можуть прив'язати і до якоїсь української військово-політичної організації з правим ухилом. І тут першим на думку спадає "Азов", який нещодавно доволі голосно заявив про свої амбіції на електоральну нішу "Правого сектору".

Отже історія "французького Брейвіка" в Україні може мати в недалекому майбутньому досить цікаві повороти.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада