Саботаж вихідного дня: Що влада робитиме з бунтівними мерами, бізнесом і населенням

Карантин вихідного дня може стати фікцією: ідея уряду наштовхнулася на опір авторитетних у своїх громадах мерів. Навіть там, де міські голови перемогли в першому турі виборів, чути голоси невдоволених рішенням центральної влади

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Саботаж вихідного дня: Що влада робитиме…
фото: УНІАН

Бунт мерів і другий тур виборів

Черкаський голова Анатолій Бондаренко через сайт міськради висловився про карантин вихідного дня, назвавши його великою помилкою. Незабаром у другому турі виборів у цьому місті чинний мер зійдеться з кандидатом від партії "Голос" Віктором Євпаком. Тому відомий численними скандалами, в тому числі - сваркою з президентом Зеленським саме щодо питання додержання карантину та судовим позовом до глави держави мер намагається не втратити козир, який дав йому просто в руки Кабмін Дениса Шмигаля, ухваливши рішення про заборону роботи у вихідні торгових центрів, кав’ярень, ресторанів, розважальних закладів тощо. Бондаренко каже, що за таких умов його місту і місцевому бізнесу потрібна підтримка держави. Інакше місто може просто зупинитися, вважає мер. Голос Бондаренка не залишився самотнім.

Володимир Хомко, міський голова Рівного, де теж буде другий тур, заявив, що рішення про посилення карантину у місті розглянуть лише 16 листопада. Мер Миколаєва Олександр Сєнкевич (у цьому місті також буде другий тур виборів за участі чинного голови) заявив, що він виступає проти карантину вихідного дня.

Запроваджений урядом карантин не діятиме цих вихідних в Одесі (де відбуватиметься другий тур виборів), бо міський оперативний штаб з питань надзвичайних ситуацій не ввів додаткові обмеження, - повідомляють медіа приморського міста.

Але ця тема є гарячою не лише у місцях проведення другого туру голосування. Обраний мер Мукачевa Андрій Балога публічно виступив проти запровадження карантину вихідного дня. Каже, це "черговий крок, який лише імітує боротьбу з поширенням коронавірусу в Україні. Ефекту від нього буде мало, а от шкоди для сфери обслуговування та дозвілля дуже багато".

Переобраний на другий термін за великої підтримки городян міський голова Хмельницького Олександр Симчишин вважає, що карантин вихідного дня є "надзвичайно болючим для місцевого бізнесу ".

Відмовився вводити карантин на ці вихідні мер Слов’янська Вадим Лях. Каже, За його словами, таке рішення мають ухвалювати місцеві комісії з надзвичайних ситуацій, бо вихідні в мільйонниках і маленьких містах відрізняються.

Мер Кам'янця-Подільського Михайло Сімашкевич заявив, що дозволить працювати закладам громадського харчування. "Половинчастим рішенням, яке нічого не дасть", назвав карантин вихідного дня Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків. За його словами, українці обурені подвійними стандартами, коли, скажімо, дозволено працювати "Епіцентрам", але заборонено – малому бізнесу. Колегу підтримав мер Тернополя Сергій Надал. До речі, ці два мери і до виборів перебували на передовій протистояння центру і регіонів з питання доцільності карантинних обмежень.

Якщо рішення центру критикують міські лідери – переможці кампанії-2020, які, за ідеєю, уже мали би почати відходити від виборчої риторики, то годі казати про такого учасника другого туру, як мер Львова Андрій Садовий, котрому наступає на п'яти Олег Синютка. Садовий одним з перших серед колег розкритикував ідею уряду, очолюваного земляком-львів’янином Шмигалем. На акції протесту місцевих підприємців він назвав карантин вихідного дня "дурницею" і запевнив: "жодного нерозумного рішення місто приймати не буде". Львівський мер заявив, що протягом карантину галицька столиця отримала з Києва лише мільйон гривень, а забирає з місцевого бюджету 591 мільйон. Львівська міськрада обіцяє позиватися у суді на рішення Кабміну про карантин.

Такої ж негативної думки і переважна більшість інших міських голів – і переобраних, і тих, які ще не встигли всістися у здобуте крісло. Їхні заяви, які масово звучать цими днями, можна звести до тези: коли влада хоче застосовувати обмеження для бізнесу, то спершу вона повинна компенсувати цьому бізнесу втрати за взірцем країн Заходу, і тоді, можливо, її, владу, люди й послухають.

Ставлення багатьох українців до ідеї Шмигаля відобразила зареєстрована на сайті президента петиція з вимогою скасувати вікендовий карантин. За два дні звернення набрало понад 15300 голосів з необхідних для його розгляду 25 тисяч.

Бунт на "зеленому" кораблі

Як же реагує на такі різко критичні настрої державна влада? На Банковій запровадження карантину на суботу-неділю підтримують. Хоч і покладають всю відповідальність за це рішення на уряд. "Тимчасовий режим карантину на вихідні, приблизно на кілька тижнів, може допомогти нам уникнути жорсткого локдауну. Таким чином ми уникнемо великого збільшення хворих і встигнемо підготувати необхідну кількість ліжок. Збільшення кількості ліжок, носіння масок та тимчасовий карантин вихідного дня дадуть хороший ефект. Наш сценарій розвитку епідемічної ситуації в холодну пору року буде далеко не найгіршим", – цитує слова Володимира Зеленського з наради 9 листопада сайт глави держави.

Але не всі у президентській команді поділяють таку думку. Дійшло й до скандалу: вчора позаштатний радник глави Офісу президента Андрія Єрмака, власник рекорду зі швидкоплинності перебування на посту міністра фінансів (в уряді Шмигаля) Ігор Уманський подав заяву на звільнення. "Карантин вихідного дня? Ок! Тоді - всі на вихід! І я почну перший, - написав він у Фейсбук і додав фото заяви. Щоправда, датована вона минулим місяцем і чи став карантин вихідного дня останнєю краплею, чи то просто такі жарти в Уманського - не зрозуміло.ьНа Банкову Уманський прийшов лише у квітні: мав допомогти зупинити корупцію в митній та податковій службах. Про успіхи в цій справі чути не було, тож не варто виключати, що має місце просто вдале використання підхожого приводу "по-англійськи" покинути корабель нинішньої влади. Але ж саме ідея "напівкарантину" стала тлом для цього кроку ексчиновника. 

Проти запровадження обмежень висловлюються і деякі члени владної фракції. Так, нардеп зі "Слуги народу" Юрій Камельчук повідомив про звернення нардепів до Кабінету міністрів і Міністерства охорони здоров'я з проханням не запроваджувати в країні ані повний локдаун, ані карантин вихідного дня. Заяву з проханням відмовитися від цих ініціатив оприлюднив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко та "слуги народу" - члени комітету Верховної Ради з гуманітарної та інформаційної політики. На телеканалах критикує карантин вікенду і відома депутатка з фракції влади Ірина Верещук. Вона називає план Кабміну "лікуванням сепсису подорожником".

Та ніщо й ніхто, навіть думка членів своєї команди не вплинула на позицію уряду, який всерйоз розраховує обмежити роботу бізнесу вже з нуля годин цієї суботи. Пізно ввечері у четвер опубліковано й відповідну постанову. Але чи спрацює адміністративний тиск в умовах відносної слабкості державного апарату? Іншими словами, чи послухаються влади? Не обговорюватимемо тут реальну користь від запровадження карантину, а спрогнозуємо подальший розвиток подій довкола теми, яка зараз є чи не найбільш резонансною в інформаційному полі країни.

Чергова імітація чи справжній локдаун

Мери, насамперед мобілізовані участю в другому турі виборів, активно використовуватимуть вдалу для них подачу з боку уряду для мобілізації електорату і позиціонування себе як захисників прав і інтересів громад.

Зручна нагода критикувати владу з’явилася у політиків. Тим більше що всередині самої влади, засмиканої внутрішньовидовими конфліктами між групами впливу, проблемами з Конституційним Судом, економікою, падінням своїх рейтингів, наразі спостерігається певний ступор у адекватному коментуванні теми карантину. Всі відбуваються загальниками, а бізнес уже не вірить обіцянкам допомогти колись потім. Тим більше що практика діяльності уряду під час весняного етапу карантину показала, що частина обіцяного й досі висить у статусі "очікується".

Спостерігаючи таке протистояння на різних владних рівнях, населення зі свого боку масово порушуватиме карантинні вимоги і радо докладе зусиль до поширення вірусу. Апелюватимуть до теми справедливості: чому "Велюрам" і "Епіцентрам" можна, а я не можу випити кави на вихідних, купити обновку до зими чи сходити в кіно?

Реакція влади на таку "анархію" може бути двоякою: або імітувати боротьбу з порушниками, караючи тих, хто попадеться під гарячу руку, або масово застосовувати штрафи і навіть розганяти мітинги протестувальників на кшталт тих, які мають місце у Європі. Знову ж таки, слабкість нинішньої владної вертикалі змушує схилятися до більшої реалістичності першого з цих сценаріїв. Плюс піар і відповідні відосики.

Ну і останнє. Цікаво буде постежити, чи підтримають карантин вихідного дня в тих населених пунктах, головами громад яких обрані представники "Слуги народу". Чи рішення центральної влади матимуть дедалі меншу вагу навіть у очах "своїх".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme