Як залучити державу і бізнес в Україні на службу країні і людям

Команда Резніченка за чотири роки показала, як менеджери можуть оптимізувати відносини бізнесу і держави.

Як залучити державу і бізнес в Україні н…
Валентин Резніченко і Юрій Голик

Закінчилася каденція команди Валентина Резніченка в ДніпрОДА. За чотири роки біля керма області команда засвідчила, що вони - не політики, а насамперед менеджери, що зуміли оптимізувати відносини бізнесу і держави і переплавити ці самі відносини в якісний продукт, який буде служити країні і людям не один рік. Як їм це вдалося?

СУХІ ЦИФРИ

Якщо у 2014 році на будівництво та реконструкцію область витрачала 700 млн грн, то в 2019 році бюджет розвитку області становитиме 10 млрд грн.

За чотири роки і три місяці з бюджету області в розвиток інфраструктури вклали 30 млрд грн. Це більше, ніж за всі роки незалежності України до 2015 року. За ці роки в області капітально відремонтовані більше 500 доріг в межах населених пунктів, реконструйовані десятки садків і більше 100 шкіл, побудовані стадіони, сільські амбулаторії, побудовані з нуля кілька дитячих садків, чого не було зроблено за всі роки незалежності. У списку великих об'єктів, що проектуються або вже будуються в області просто зараз — 310 об'єктів без врахування доріг. Це знову ж нові школи, дитячі садки, лікарні, стадіони, амбулаторії, парки і житлові будинки.

ХТО ШТОВХАВ ЛОКОМОТИВ РОЗВИТКУ

Але звідки взялися гроші? Найголовніше в цій історії те, що за допомогою грошей з бюджету розвитку області вдалося реанімувати будівельну галузь. Саме будівництво стало локомотивом, що потягнув за собою всі інші галузі і спричинив створення нових робочих місць, збільшення зарплат а отже, і зростання доходів у місцевих бюджетах. Ну і так по колу.

А яка роль ОДА в цій історії? Спочатку вона цей локомотив, судячи з усього, тягнула за собою, потім штовхала і надавала розгін. Дніпропетровській облдержадміністрації в окремо взятому регіоні вдалося зробити те, про що давно, але безуспішно говорить центральна влада. Пам'ятаєте цю нескінченну пісню — "треба вибрати ключові галузі, вкласти туди гроші і тра-та-та".

Юрій Голик

"Коли ми починали працювати в 2015 році, ми не мали проектувальників в області, ми не мали асфальтобетонних заводів, ми не мали підрядників. У нас був один старий підрядник як частина Укравтодору, що відпала, приватизованого, з одним чадним заводом. Зараз у нас на рік 5-6 нових асфальтобетонних заводів відкриваються. Один новий нормальний асфальтобетонний завод – це близько 3 млн євро. 3 млн євро – це умовно 100 млн грн. Плюс 100 млн грн на техніку, яка це все обслуговує. Кожен асфальтобетонний завод — це чиясь інвестиція в область біля 200 млн". Юридичні і фізичні особи, зареєстровані на території Дніпропетровської області, заробили з бюджетів усіх рівнів з 2015 року по кінець червня 2019 року 130 млрд грн", — проілюстрував Юрій Голик роботу галузі-локомотиву.

Новий асфальтобетонний завод італійського виробництва в Новомосковську

Дитячий садок в Підгородному. Це не візуалізація, а реальне фото готового об'єкта

"У цьому списку нові робочі місця, нові податки, можливість самореалізації для наших місцевих дніпровських архітекторів, проектувальників та будівельників. У цьому списку нові школи, дитячі садки, лікарні, стадіони, амбулаторії, парки і житлові будинки. Просто для розуміння, що таке ОДА здорової людини з менеджером-технократом на чолі", — сказав Юрій Голик.

Валентин Резніченко та Юрій Голик

Оновлений центральний парк міста Покровськ

Медустанови Дніпропетровщини — найкращі в Україні

За чотири роки роботи команда Валентина Резніченка побудувала понад 2 000 кілометрів нових доріг. Це в 2 000 разів більше, ніж за всі 20 років до цього. Все це вдалося реалізувати завдяки відмові від послуг Облавтодору, на утримання якого в кожній області, до речі, щорічно Україна витрачала по 106 мільйонів гривень бюджетних коштів. Дороги в області капітально ремонтують, будують і частково обслуговують приватні компанії. Щорічно в каденцію Резніченка обласний бюджет витрачав на ремонт доріг 1 млрд грн.

Нова дорога в селі Старовишневецьке Синельниківського району

Команда Резніченка перша в країні ввела п'ятирічну гарантію на відремонтовані дороги. "Ми чесно попередили всіх підрядників: коли ви підписуєте договір на те, що ви будете робити, ви підписуєте собі смертний вирок, якщо ви щось зробите не так. Це означає, що протягом цього терміну, будь-який дефект на цій дорозі, крім перевантаження, переробляється за рахунок підрядника. Дві компанії, які відмовилися переробляти, - у нас була історія в Кам'янському (проспект зробили, погано поклали бордюри), і в Нікополі погано зробили частину дороги, вулицю Херсонську, зараз ми робимо її заново. Дві компанії отримали кримінальні справи, з обласним бюджетом більше не працюють, в області більше не працюють, — розповів Юрій Голик.

Дорога Вільне — Гвардійське. Одна з доріг, передана Дніпропетровською ОДА в минулому році від Укравтодору

ОПЕРАЦІЮ "ОПТИМІЗАЦІЯ" ПОЧАЛИ ІЗ СЕБЕ

Насправді рецепт успіху простий — зменшити витрати і збільшити доходи. Децентралізація дала більше грошей і більше можливостей у регіони. Але щоб грамотно розпорядитися цими грошима і примножити їх, облдержадміністрація мала перебудувати свою роботу і перетворитися з "колективної безвідповідальності" в такого собі менеджера, який зможе ефективно розпорядитися коштами, скоординувати роботу місцевих бюджетів розвитку. Для початку провели скорочення з 1200 чоловік до 500, а також власних витрат. "Департамент сільського господарства — до нас 91 людина, зараз восьмеро людей. Що робив цей департамент? У нас немає корів, овець, у нас взагалі сільського господарства немає. У нас зараз єдина область, де обсяг сільського господарства на 5-6% в рік зростає. Напевно тому, що ми туди не ліземо. "— розповів Юрій Голик. Або, наприклад, на висвітлення діяльності ОДА в ЗМІ надавали щорічно 3 млн доларів, це 75 млн грн, на які можна, на думку Юрія Голика, побудувати "півтора садка". Зараз на цей комуністичний рудимент гроші не витрачають — безкоштовні соцмережі набагато ефективніше виконують цю роботу.

Крім того, перебудували роботу всередині адміністрації за типом проджект-менеджменту. Ввели інститут радників. Припустімо, будується школа, яка у віданні департаменту освіти. Будує школу департамент капітального будівництва, а обладнання закуповує місцева влада. І ось під цей проект створюється команда учасників, завдання радника — координувати її роботу.

З "обрізанням" ОДА все зрозуміло. Але збільшити доходи місцевих бюджетів можна тільки через розвиток підприємств і створення нових, адже в основному місцеві бюджети, зокрема і обласний, складаються з податку на доходи фізичних осіб та 10% податку на прибуток. Отже, треба вкладати кошти бюджетів розвитку у великі проекти, які спричинять створення цих підприємств, а не розмазувати бюджетні гроші на ямкові ремонти і перестилання лінолеуму в окремій старій школі. І тут з'явився такий важливий інструмент, як "Прозорро", що дозволив ефективно витрачати бюджетні кошти.

ЩО ДАЛО "ПРОЗОРРО"

"Прозорро" почали впроваджувати в області розпорядженням Резніченка 21 серпня 2015 року. Одними з перших в країні. Згідно з документом, всі структурні підрозділи Дніпропетровської ОДА та підпорядковані їм комунальні установи всі свої закупівлі на суму понад 3 тис. грн зобов'язані проводити в "Прозорро". "Над нами всі сміялися, казали, що ми - ідіоти, дебіли, що це все неправильно, не працює, ніколи так не буде, закону немає, і взагалі це експеримент не опрацьований, тому забудьте, це все провалиться, — розповів Юрій Голик. — Яка була наша логіка? Ми були впевнені, що держава дотисне цю систему, запровадить її повсюди. Наше завдання було натренувати наших підприємців на роботу в цій системі. В момент, коли ця система стала обов'язковою для всієї країни, наші підприємці мали б величезний гандикап, тому що вони вже натреновані на нас.

Коли ми розгойдали цю систему, у нас виходили дивні історії. Багато підприємств, що були зареєстровані по селах і різних селищах, голови селищ не розуміли, звідки у них з'явилися гроші. Тобто вони розуміли, що хтось почав працювати з державою, там якийсь цех з пошиття чогось відкрився, або за постачанням, або будівельна компанія, вона починає платити податки, це ми розгойдуємо під себе, але причепом отримують усі: і держбюджет, і місцевий бюджет, і отримуємо ми. Тому для нас система "Прозорро" була важлива. Щодня ми стежимо за показником. Є сайт biprozzoro.gov.ua – це модуль статистики "Прозорро", дуже цікава історія; для тих, хто любить футбольний менеджмент або в стратегії грати, там на будь-який параметр клацає, і будуються гарні і зрозумілі графіки".

За чотири роки роботи з системою "Прозорро" підприємці, зареєстровані на території Дніпропетровської області, виграли торги на 120 мільярдів гривень.

ЯК ПОВЕРНУТИ З ПОЛЬЩІ ДОРОЖНІХ БУДІВЕЛЬНИКІВ

Тільки піднімаючи зарплату в галузі. "У нас в Дніпропетровській області ми зробили все, щоб ця зарплата була максимальною – 16 тис. грн. В Івано-Франківську досі 4600, знаєте до чого це призведе? Це призведе до того, що будівельник, що виграв торги в Києві, змушений 100% отримати гроші, щоб доплачувати будівельникам. Ми як держорган і бізнесмени, розуміючи, що відбувається, всю нормативку згідно зі здоровим глуздом намагалися привести в життя. За це будівельники кажуть нам спасибі, — розповів Юрій Голик і навів такий приклад: в якийсь момент, коли в області закипіла робота з будівництва доріг, будівельні компанії відчули нестачу заводів, техніки, будматеріалів та робітників. Вже навіть кваліфікованим дорожнім робітникам готові були платити по тисячі євро заробітної плати. Але робітники, яких набирали з вулиці, не готові були якісно працювати за ці гроші. Абсолютно випадково в дорожню фірму звернулася бригада будівельників, які вже попрацювали в Польщі, але вкотре щось не склалося з від'їздом. Дізнавшись, що тут вони зможуть отримати такі ж гроші, як за кордоном, вони залишилися і чудово працюють. Ось і рецепт — підніми зарплату, і люди повернуться.

ЩО БУДЕ ДАЛІ

З розвитком місцевого самоврядування облдержадміністрації зникнуть, замість них з'являться префектури, які будуть спостерігати за життям регіону і втручатися тільки коли порушуються закони. Територіальні громади зможуть самі розпоряджатися своїми грошима. Але для цього на місцях має з'явитися плеяда менеджерів, які будуть знати, що з грошима робити.

На допомогу майбутнім губернаторам, яких у нас в країні прийнято міняти з приходом нового президента, і для управлінців на місцях Юрій Голик написав книгу "Нескінченність не для слабаків". У цій книзі він докладно розписав, що потрібно робити. А ще Юрій Голик вважає, що запущений будівельний локомотив ще пару років буде по інерції виконувати свою функцію, навіть якщо ніхто цим не буде займатися. Але ми сподіваємося, що все ж таки буде.

"До кінця року в області відкриються ще кілька найкращих в Україні шкіл, нових стадіонів, басейнів, неймовірних дитячих садків, спортивних комплексів, кілька десятків амбулаторій, малих групових будинків для дітей-сиріт та десятки нових доріг. Ми зробили все, щоб, незважаючи на будь-які зміни та погоду за вікном, вони всі були добудовані і відкриті в цьому році", — резюмував Юрій Голик.

Роксолана Іванова

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme