"Мультик" та "Океан": Як влада зачищає Миколаїв від "руського міра"

Окрім зачистки Миколаєва від "Мультика" та місцевих "еліт" дуже важливою видається потреба повернути державі суднобудівний завод "Океан", навколо якого зійшлися інтереси росіян

"Мультик" та "Океан": Як влада зачищає М…

Одразу після проведення спецоперації в Миколаєві та затримання авторитета Михайла Титова-"Мультика" стало очевидним, що такі масштабні заходи лише початок кардинальних змін у місті корабелів. Також показово, що удари по місцевій організованій злочинності матиме досить серйозні наслідки на загальноукраїнському рівні. Зокрема, генпрокурор Юрій Луценко прозоро натякнув, що мер Миколаєва, представник "Самопомочі" Олександр Сєнкевич співпрацював з криміналітетом. "В місті, фактично, було двовладдя. Офіційний мер був лише видимою частиною влади. Решта питань приймалась замість нього під серйозним впливом кримінальних структур", - заявив Луценко. Тепер лідер партії Андрій Садовий опинився у вельми неприємній ситуації. Чи буде він захищати свого однопартійця?

Цілком логічно, що боротьба зі злочинністю зачіпає площину економіки. Варто нагадати, - ще весною Генеральна прокуратура повідомила про підозру колишньому керівнику Миколаївського морського порту Василю Капацині. На парламентських виборах 2014 року нес-"регіонал" Капацина балотувався на сумнозвісному окрузі №132 з центром в Первомайську, програвши майбутньому нардепу від БПП Аркадію Корнацькому менше 300 голосів. Колишнього співробітника КДБ Капацину у ЗМІ часто пов'язували з "Мультиком" (причому "старшим" називають саме Капацину), якому, в свою чергу, приписують дуже тісні зв'язки з російськими спецслужбами. Як би там не було, але перший удар по Титову був зроблений після того, як почали виводити з гри Капацину.

Учора Юрій Луценко згадав і про суднобудівні заводи Миколаєва, боротьба за які триває не перший рік. Керівник ГПУ пообіцяв зрушити з місця процес повернення їх у державну власність. Особливо цікава ситуація з "Океаном". Рівно рік тому радник президента з Миколаєва Юрій Бірюков повідомив, що Печерський районний суд Києва відібрав суднобудівний завод "Океан" у нардепа Вадима Новинського. Утім, не уточнив, хто ж сів на підприємстві замість екс-"регіонала". Для того, щоб зрозуміти це, потрібно трошки пройтися по хронології подій.

У 2000 році державний суднобудівний завод був приватизований, в результаті чого власником підприємства став нідерландський концерн. За шість років голландці його перепродали норвежцям, а ті через два роки - німецькій компанії Wadan Yards (насправді власником був російський громадянин Андрій Бурлаков), якій також належали судноверфі в Німеччині. Однак уже через рік компанія Бурлакова збанкрутувала, а все майно опинилося у сина колишнього міністра енергетики РФ Ігоря Юсуфова – Віталія. Подейкують, що тут не обійшлося без рейдерства.

Втім, підприємство зазнавало збитків, і оперативне управління заводом отримала одна з компаній Вадима Новинського - Smart Maritime Group, яка є суднобудівним підрозділом "Смарт-холдингу". Далі почалося найцікавіше: у лютому 2012 року "Смарт-холдинг" повідомив про готовність придбати 50% акцій заводу "Океан". Президентом ПАТ "Миколаївський суднобудівний завод "Океан" був призначений Василь Федін - виконавчий директор Smart Maritime Group. Однак дуже скоро він пішов з підприємства, а "Смарт" повідомив про те, що угода не відбулася. Насправді, схоже, цей період часу був витрачений менеджерами Новинського на те, аби повністю захопити цей актив і загнати компанію в банкрутство.

Так, вже у листопаді 2012 року Господарський суд Миколаївської області відкриває провадження про банкрутство ВАТ "Миколаївський суднобудівний завод "Океан". При цьому основним кредитором виявилася компанія ТОВ "Консалтинг-Гамма", яку ЗМІ пов'язують з Новинським. За чотири (!) дні до відкриття провадження дана компанія продала "Океану" цінні папери на суму понад 1,5 млрд грн. Ясна річ, що коштів на покупку цих "липових" цінних паперів у підприємства немає, але підпис оперативного управлінця під документом стоїть. Ось і з'являється привід для оголошення банкрутства. Власне з цими півтора мільярдами "цінних" паперів зараз і розбирається Генеральна прокуратура. Зокрема, в квітні ГПУ повідомила про оголошення в розшук групи осіб, яка виконувала це замовлення. Прізвища колишнього громадянина Росії Новинського, наскільки відомо, в цьому списку немає.

Поки ж завод перебуває у підвішеному стані. З одного боку, нікуди не подівся Новинський, який розповідає, що немає стосунку до заводу з 2012 року. З іншого, за словами арбітражного керуючого по заводу "Океан" Ірини Сербіної, наразі власником заводу залишається кіпрська компанія Zonel Operations Limited, чиє коріння слід шукати в сім'ї Юсуфових, наближених до Кремля. Якщо Луценко і справді збирається повертати "Океан" у держвласність, йому треба прибрати від цього активу росіян – і теперішніх власників, і колишніх. І можна не сумніватися, що зробити це буде вкрай непросто…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme