Як Верховна Рада помстилася Кремлю за 2014 рік

Історія з визнанням українським парламентом нелегітимною Держдуму – таке собі криве дзеркало. Адже два роки тому росіяни погрожували влаштувати аналогічне "обрізання" українській владі

Як Верховна Рада помстилася Кремлю за 20…

Учорашнє рішення Верховної Ради щодо Держдуми розбурхало "ватне" середовище. "Как так можно?! Какое они имеют право?!", - голосять у російському сегменті соцмереж. Втім, насправді Верховна Рада лише зробила те саме, що 2,5 роки тому погрожували зробити росіяни, коли після втечі Януковича з України Кремль заявив, що лише "легітимний" є, даруйте за тавтологію, легітимним.

Що говорив 4 березня 2014 року президент РФ Володимир Путін – в той час коли росіяни цинічно проводили акцію з окупації Криму? "Чи є ці сьогоднішня влада (в Україні) легітимною? Парламент - частково так, всі інші - ні. І вже точно не можна сказати про легітимність виконуючого обов'язки президента", - "встаючи з колін" заявив хазяїн Кремля. Тоді за словами Путіна, юридично єдиним легітимним президентом України залишався Віктор Янукович. Втім, сказавши "а", російська влада не схотіла говорити "б" і формалізувати свою позицію.

А от українська влада використала тему з виборами Держдуми по повній, спочатку запустивши на Захід дуже вдалу тезу про нелегітимність виборів у Криму, а потім ухваливши у Верховній Раді заяву-звернення до колег у всьому цивілізованому світі не визнавати вибори в Держдуму РФ.

Дехто з експертів говорять про те, що жодних наслідків таке рішення ВР не матиме. Втім, по-перше, таким чином Україна фактично оголошує нелегітимним будь-яке рішення Держдуми. Це стосується зокрема, ухвалення різноманітних ратифікацій міжнародних договорів, заяв міжнародного спрямування тощо. Це не означає, що у разі чого ВР не визнає якесь рішення, що вигідне Україні. Завжди можна прикритися такою казуїстичною міжнародною нормою ad hoc (для даної цілі, для даного випадку – лат.мова).

Втім, це не все – адже призначення уряду РФ теж проходить через Держдуму. Так, голова уряду призначається президентом РФ з погодження з Державною Думою. Таким чином легітимність російського Кабміну теж залишається під великим питанням.

По-друге, рішення ВР – це серйозний дуже серйозний удар в обличчя Путіна на міжнародній арені. Такої ганьби складно уявити, коли на Заході країни у відкриту розмірковують над тим, вважати чи не вважати Держдуму легітимною, чи все ж таки обмежитися не легітимністю виборів в Криму.  

Можна не сумніватися, що в результаті на Заході візьмуть Держдуму на гачок, яка буде для них лише "умовно легітимною". А отже "умовно легітимними" стають і народні обранці. Причому не тільки обрані в Криму, але й ті хто обирався на загальнодержавному рівні – окуповані території все рівно за них голосували.

Тому варто почекати остаточних рішень країн Заходу – не виключено, що одна-єдина заява ВР матиме ефект доміно: може, ті ж поляки раптом захочуть помститися за збитий літак під Смоленськом. Втім, навіть якщо це не станеться, можна вважати, що рішення з нелегітимною Держдумою – це дуже серйозна перемога української дипломатії над Кремлем.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme