Від туризму до курсу гривні: ТОП-5 сфер, по яких вдарив коронавірус

Ціни на нафту падають, гривня дешевшає, а відомі компанії ризикують прибутками… Поширення коронавірусу з Китаю може мати глобальні наслідки для світової та української економіки та життя загалом

Від туризму до курсу гривні: ТОП-5 сфер,…

Через вірус, який вже забрав 132 життя і поширився на кілька країн, відчувається істотна турбулентність на світових ринках. Depo.ua зібрав п'ять сфер, які вже відчули вплив китайської епідемії. 

Ціни на нафту

Так, 27 січня котирування нафти досягли трьохмісячного мінімуму. Експерти прогнозували посилення тенденції до моменту, коли рівень захворюваності почне знижуватися. Сьогодні ж ціни поповзли вгору – на думку експертів, причиною стала офіційна доповідь міністерства енергетики США. Американські урядовці відзвітували, що запаси нафти країни зменшуються, тож і попит на неї підскочив.  Втім, є велика вірогідність, що епідеміологічна ситуація продовжить впливати на котирування, адже пік захворюваності медики прогнозують лише на початок лютого

Курс гривні

Українська національна валюта наразі дешевшає. Станом на сьогодні Нацбанк встановив курс у 24,72 гривні за долар, що на 13 копійок вище, ніж вчора. Загалом же курс на зниження гривня тримає вже кілька днів. 

Тенденція пов'язана з тим, що іноземці більше не хочуть купувати українські облігації. В умовах підвищеної небезпеки та нестабільності інвестицій в українську економіку видаються для них явно ризикованими. Відповідно, витрачати долари, аби придбати за них гривні, а потім вкласти в українські цінні папери нерезиденти наразі не ризикують. 

Втім, українські облігації – далеко не єдині цінні папери, що втратили популярність. Зокрема, у понеділок японський індекс Nikkei, що обчислюється як середнє арифметичне цін акцій 225 найбільших компаній країни, продемонстрував найбільше внутрішньоденне падіння за п'ять місяців. 
 

Виробництво і торгівля

Деякі китайські філіали компаній вже взяли вимушену відпустку. Зокрема, заводи у Тянцзині і Гуанчжоу, де щорічно виробляється більше 600 тис. автомобілів, призупинили виробництво до 10 лютого. Поки що на кілька днів закрили свої магазини Xiaomi. 

У країні взяли тимчасову паузу половина кав'ярень Starbucks, ресторани мережі McDonald's, KFC, Pizza Hut та багато інших. 

Підраховувати збитки доведеться і брендам одягу, які мають бутіки у країні. Так, прогнозують зниження заробітків у 3-5% за квартал – особливо, з огляду на те, що епідемія "розквітла" на Китайський новий рік, коли у Піднебесній – не лише туристичний, але і шопінг-бум, зазначає MarketsInsider

Туризм

Звичайно ж, потерпають туристичні оператори та авіакомпанії. Власне, підвищений ризик захворіти на чужині і тривалий огляд пасажирів в аеропортах не додає бажання подорожувати. Крім того, даються взнаки і скасовані рейси в Китай. Зокрема, за останні дні акції American Airlines впали приблизно на 5%. В самому Китаї взагалі припинили відправляти групи туристів за кордон. 

Закритий режим може відчутно вдарити по добробуту країни, адже 11% економічного зростання країни припадає саме на туризм. Крім того, в цій сфері працює близько 28 млн людей.

Що ж до українського туризму, експерти наразі прогнозують мінімальний вплив.  

"Крім того, що страждає китайський напрямок туризму, можемо сказати що немає паніки на туристичному ринку. Туристи замість Китаю обирають поїздки в Таїланд, Шрі-Ланку, Індію – там все спокійно. Ніхто з туроператорів не скаржиться на велику кількість відмов від поїздок. Все буде залежати від того, як розвиватиметься ситуація в самому Китаї, і чи не перейде вірус на інші країни", – розповів директор Центру розвитку туризму Володимир Царук в коментарі "Укрінформу".

"Зазвичай прямий ефект (від епідемій, – ред.) – це вплив на туризм – туризм сповільнюється. На жаль, а в цьому випадку – на радість, зовнішній туризм в Україні маленький – він становить всього 2% ВВП", – зазначив міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов. 

Втім, він уточнив, що компанії, які працюють з Китаєм, матимуть певні збитки, зокрема, через потребу евакуювати людей. 

При цьому експерти прогнозують, що про економічні наслідки атаки підступного мікроорганізму до кінця цього року майже забудуть. Адже підсумковий вплив навіть на економіку Китаю складе до 0,25% сповільнення зросту ВВП.  

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme