Навіщо Київ вирішив лякати Крим "електрошоком"

Чи не вперше на Банковій вирішили влаштувати Росії енергошантаж. Однак, навряд чи Україна готова йти до кінця

Навіщо Київ вирішив лякати Крим "електро…

Блокада окупованого Криму, яку з мовчазної згоди Києва проводять татарські активісти, схоже, нарешті отримала шанси перерости в реальний важіль тиску на Кремль. Перехід зі стадії продовольчої блокади до стадії енергетичної може мати позитивні наслідки для посилення переговорної позиції Києва у складному та часто ультимативному діалозі з Москвою.

Втім, чи може все ж таки відбутися повна енергетична блока Криму? Такий сценарій розвитку подій наразі видається маловірогідним: на жаль, аналогічні важелі впливу на Україну є і у Росії. Проблема браку вугілля залишається ахіллесовою п’ятою для України, а наші східні області у разі відключення рубильника з російської сторони залишиться без електроенергії у пікові години. 

Нагадаємо, що у Херсонській області активістами була пошкоджена електроопора, за допомогою якою подавалася електроенергія до Криму. В результаті, татарські активісти повідомили про те, що їм вдалося припинити постачання електроенергії до півострову по лінії Мелітополь – Джанкой, по суті, перекривши одну з чотирьох гілок, що тягнуться до півострова. За словами заступника керівника штабу громадянської ініціативи по блокаді Криму Ізєта Гданова, енергетики лінії підтримали блокаду Криму і своїм рішенням відключили і закільцювати дану гілку.

Втім, схоже, що відключення цієї гілки не матиме таких серйозних наслідків, як хотілося б "блокадникам". Так, начальник управління з інформаційної політики НЕК "Укренерго" Зіновій Буцьо повідомив, що Київ продовжує поставляти електроенергію до окупованого Криму двома лініями електропередач "Каховська - Титан" (потужність 220 КВ) і "Каховська - Джанкой" (330кВ). "Усього ми передаємо до Криму зараз потужність у 650 КВ. Це дещо менше потреб півострова - вони на рівні у 850 КВ. Втім, минулого тижня кримський оператор заявляв, що обсягу, який поставляється зараз, їм цілком достатньо", - сказав Буцьо.

Водночас Буцьо не захотів, та й при всьому бажанні не зміг би дати жодних гарантій, що скоро щось не трапиться з однією з двох вище зазначених гілок. Не виключено, що далі нас можуть очікувати нові "поломки" ліній електропередач, які ведуть до Криму. Адже без мовчазного дозволу Києва історія з пошкодженою електроопорою та відключенням однієї з ліній електропередач навряд чи була би реалізована. Але чи потрібні Києву інші поломані опори для того щоб натиснути на Москву?

У будь-якому разі енергетична блокада виглядає як шантаж Путіна з боку Києва під час переговорів щодо реструктуризації боргу у розмірі трьох мільярдів доларів, що були взяті Януковичем під час Майдану у грудні 2013 року. Як відомо, позиція РФ у цьому питанні ультимативна, і полягає у тому, що в Кремлі не хочуть навіть чути про можливість реструктуризації цього кредиту. Позицію України щодо цього кредиту чітко висловив президент Петро Порошенко, назвавши це політичним хабарем Януковичу за зірваний договір про Асоціацію з ЄС.

Зараз Україна за допомогою подібної блокади чітко сигналізує, що готова позмагатися з Путіним у шантажу. Хоча на Банковій навряд чи готові справді натиснути на "червону кнопку" і вирубити Крим. Адже наслідки від цього можуть бути обопільно сумними як для Криму, так і для України.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme