Навіщо Київ вирішив лякати Крим "електрошоком"

Чи не вперше на Банковій вирішили влаштувати Росії енергошантаж. Однак, навряд чи Україна готова йти до кінця
Depo.Влада
12 жовтня 2015 19:00
ФОТО: depo.ua
Навіщо Київ вирішив лякати Крим "електрошоком"
Навіщо Київ вирішив лякати Крим "електрошоком"

Блокада окупованого Криму, яку з мовчазної згоди Києва проводять татарські активісти, схоже, нарешті отримала шанси перерости в реальний важіль тиску на Кремль. Перехід зі стадії продовольчої блокади до стадії енергетичної може мати позитивні наслідки для посилення переговорної позиції Києва у складному та часто ультимативному діалозі з Москвою.

Втім, чи може все ж таки відбутися повна енергетична блока Криму? Такий сценарій розвитку подій наразі видається маловірогідним: на жаль, аналогічні важелі впливу на Україну є і у Росії. Проблема браку вугілля залишається ахіллесовою п’ятою для України, а наші східні області у разі відключення рубильника з російської сторони залишиться без електроенергії у пікові години. 

Нагадаємо, що у Херсонській області активістами була пошкоджена електроопора, за допомогою якою подавалася електроенергія до Криму. В результаті, татарські активісти повідомили про те, що їм вдалося припинити постачання електроенергії до півострову по лінії Мелітополь – Джанкой, по суті, перекривши одну з чотирьох гілок, що тягнуться до півострова. За словами заступника керівника штабу громадянської ініціативи по блокаді Криму Ізєта Гданова, енергетики лінії підтримали блокаду Криму і своїм рішенням відключили і закільцювати дану гілку.

Втім, схоже, що відключення цієї гілки не матиме таких серйозних наслідків, як хотілося б "блокадникам". Так, начальник управління з інформаційної політики НЕК "Укренерго" Зіновій Буцьо повідомив, що Київ продовжує поставляти електроенергію до окупованого Криму двома лініями електропередач "Каховська - Титан" (потужність 220 КВ) і "Каховська - Джанкой" (330кВ). "Усього ми передаємо до Криму зараз потужність у 650 КВ. Це дещо менше потреб півострова - вони на рівні у 850 КВ. Втім, минулого тижня кримський оператор заявляв, що обсягу, який поставляється зараз, їм цілком достатньо", - сказав Буцьо.

Водночас Буцьо не захотів, та й при всьому бажанні не зміг би дати жодних гарантій, що скоро щось не трапиться з однією з двох вище зазначених гілок. Не виключено, що далі нас можуть очікувати нові "поломки" ліній електропередач, які ведуть до Криму. Адже без мовчазного дозволу Києва історія з пошкодженою електроопорою та відключенням однієї з ліній електропередач навряд чи була би реалізована. Але чи потрібні Києву інші поломані опори для того щоб натиснути на Москву?

У будь-якому разі енергетична блокада виглядає як шантаж Путіна з боку Києва під час переговорів щодо реструктуризації боргу у розмірі трьох мільярдів доларів, що були взяті Януковичем під час Майдану у грудні 2013 року. Як відомо, позиція РФ у цьому питанні ультимативна, і полягає у тому, що в Кремлі не хочуть навіть чути про можливість реструктуризації цього кредиту. Позицію України щодо цього кредиту чітко висловив президент Петро Порошенко, назвавши це політичним хабарем Януковичу за зірваний договір про Асоціацію з ЄС.

Зараз Україна за допомогою подібної блокади чітко сигналізує, що готова позмагатися з Путіним у шантажу. Хоча на Банковій навряд чи готові справді натиснути на "червону кнопку" і вирубити Крим. Адже наслідки від цього можуть бути обопільно сумними як для Криму, так і для України.

Більше новин політики читайте на Влада.depo.ua