Як оформити виплати з безробіття: Покрокова інструкція

Пандемія коронавірусу змінила життя кожного українця. І якщо частина населення нашої держави у період карантину, як і раніше, працювала, то низка українців або повністю, або частково втратили робочі місця

Як оформити виплати з безробіття: Покрок…
Фото: Рixabay

В Україні станом на 29 грудня 2020 року офіційно було зареєстровано 455 тисяч безробітних. Попри те, що протягом минулого року загальна допомога населенню з безробіття склала 15,8 мільярда гривень, досі не всі знають, що скористатися програмою з виплати компенсацій у скрутний момент так само легко, як оформити субсидію. Depo.ua пропонує покрокову інструкцію, як оформити виплати з безробіття.

Хто може отримувати виплати з безробіття в Україні

Реєстрація безробітних в Центрах зайнятості відбувається незалежно від того, де вони зареєстровані чи фактично проживають

Фінансову допомогу від держави у зв'язку з безробіттям мають право отримувати усі незайняті особи, а також ті українці, які хочуть змінити місце роботи. Виплата коштів безробітнім відбувається протягом дії карантинних обмежувальних заходів, запроваджених через пандемію COVID-19, та 30 днів після їх скасування.

Зазначимо, що прийом безробітних в Центрах зайнятості відбувається незалежно від того, де вони зареєстровані чи фактично проживають.

Як оформити виплати по безробіттю під час карантину: детальна інструкція

Попри карантинні обмеження, усі центри зайнятості працюють у штатному режимі, адже належать до системи державних установ. Однак, згідно з постановою Кабміну, в карантинний період особистий прийом безробітних у ЦЗ максимально обмежений. Саме тому всі українці, які хочуть отримувати виплати з безробіття під час карантину, можуть звернутися до центрів зайнятості у режимі онлайн. Є кілька дистанційних способів оформити допомогу.

Спосіб №1: електронна пошта

Кожен центр зайнятості має електронну адресу, куди можна надіслати пакет документів для оформлення допомоги з безробіття.

1. Оберіть у переліку на сайті Державного центру зайнятості необхідний регіональний підрозділ, де вказано адресу його електронної пошти.

Сайт Державної служби зайнятості

2. Підготуйте дві заяви: про надання/оновлення статусу безробітного, а також про призначення/поновлення виплати допомоги з безробіття. Бланки заяв розміщені на сайті Державного центру зайнятості – їх можна роздрукувати або написати власноруч. Після заповнення заяв проскануйте чи сфотографуйте їх.

3. Далі потрібно скласти електронний лист, додавши до нього заяви. У темі листа необхідно вказати своє прізвище, ім'я, по батькові, наприклад "Електронне подання документів – Крулько Сергій Петрович".

4. Надсилаємо лист із прикріпленими заявами на пошту й чекаємо на відповідь від установи: вона може бути як в електронній формі, так і телефоном.

5. Далі потрібно підтримувати зв’язок зі своїм кар’єрними радником, який надаватиме необхідну та актуальну інформацію або інструкції щодо подальших дій.

Спосіб №2: застосунок "Дія"

Наприкінці квітня 2020 року українці отримали можливість оформлювати допомогу з безробіття на онлайн-порталі державних послуг "Дія". Для отримання послуги необхідно  виконати три кроки:

- авторизуватись у кабінеті користувача на порталі "Дія" за допомогою електронного підпису, електронної системи ідентифікації Bank ID чи Mobile ID;

Сайт "Дії"

- заповнити одну онлайн-анкету, вказавши номер паспорта, документа про освіту й трудової книжки;

- отримати підтвердження на електронну пошту або на телефон про надання статусу безробітного та виплати допомоги із безробіття / або сповіщення про необхідність доопрацювання / або аргументовану відмову.

Що робити у разі відсутності електронного підпису

Отримати електронний підпис можна, звернувшись до будь-якого акредитованого центру сертифікації ключів. Список наведений на спеціальному порталі від Міністерства цифрової трансформації. Для отримання ЕП у банківській установі чи засвідчувальному центрі потрібно надати заповнену реєстраційну форму, паспортні дані та номер платника податків (ІПН). Крім цього, при собі важливо мати чистий носій інформації (флеш-пам'ять чи диск DVD-R). Також отримати електронний підпис у режимі онлайн можна в "Приват24".

Як отримати електронний підпис через "Приват24": інструкція

1. Зайдіть у меню "Усі послуги"/"Бізнес"/"Завантажити сертифікат".

Сайт "Приватбанку"

2. Заповніть заявку на отримання сертифіката. Обов'язково потрібно вказати свій "е-mail".

3. Оберіть сховище, де зберігатиметься електронний підпис.

Сайт "Приватбанку"

4. Створіть пароль на файл – сховище ключів. Потрібно придумати пароль на вісім символів, який має містити букви латинського алфавіту та цифри.

5. Після перевірки вказаної інформації натисніть "Дані вірні".

6. Далі на вказаний номер телефону надійде SMS, де буде пароль для підтвердження операції. Його необхідно ввести у спеціальному полі.

7. Встановіть галочку навпроти пункту "Я ознайомлений та згоден з Умовами та правилами надання банківських послуг і підтверджую коректність даних відправлених мною" та натисніть "Далі".

8. Після проходження усіх пунктів для оформлення ЕПЦ на екрані комп'ютера з'явиться повідомлення, де буде вказано інформацію щодо сертифіката – його серійний номер та термін дії.

Сайт "Приватбанку"

Спосіб 3: скринька для кореспонденції

Якщо немає можливості подати заяви та необхідні документи для отримання допомоги з безробіття  онлайн, це можна зробити через скриньку для кореспонденції, яка є перед кожним відділенням центру зайнятості. Для уточнення потрібної інформації з особою, яка надсилала документи до ЦЗ, телефоном може зв'язатися кар'єрний радник.

Розміри й терміни виплати допомоги з безробіття 2021: актуальна інформація

В Україні допомога з безробіття розраховується для кожної особи окремо

Виплата допомоги під час карантинних обмежень здійснюється у такий спосіб, щоб громадяни особисто не відвідували центри зайнятості, а надавали необхідну інформацію до держустанов телефоном чи електронною поштою.

Також важливо знати, як починають виплачувати допомогу з безробіття: у період карантину вона нараховується не з сьомого, а з першого дня реєстрації. Гроші надходять на банківську карту.

Якими є розміри грошової допомоги безробітним

В Україні допомога з безробіття розраховується для кожної особи окремо. Під час розрахування необхідної суми береться до уваги страховий стаж громадянина та розмір оплати праці на останньому місці роботи. Крім цього, виплати допомоги залежать від того, скільки триває безробіття.

Максимальний розмір допомоги з безробіття в Україні не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. З 1 грудня 2020 року у нашій державі збільшено прожитковий мінімум. Так, для працездатних осіб він становить 2 270 грн, відповідно, максимальний розмір допомоги з безробіття – 9 080 грн на місяць.

Розмір мінімальної допомоги з урахуванням зарплати та страхового стажу становить 1 800 гривень

Розмір мінімальної допомоги з урахуванням зарплати та страхового стажу становить 1 800 гривень, а виплати без урахування зарплати та страхового стажу в карантинний період збільшили з 650 грн до 1000 грн. Таке підвищення діятиме ще 30 днів після завершення карантину.

Мінімальний розмір допомоги з безробіття встановлюється для громадян, які:

  • протягом року, що передував реєстрації в службі зайнятості, мають страховий стаж менш як шість місяців;
  • закінчили навчання в закладах середньої/вищої освіти або звільнені зі строкової військової служби і які вперше шукають роботу;
  • є внутрішньо переміщеними особами, що документально не можуть підтвердити періоди роботи.

Тим, хто хоче самостійно провести розрахунок допомоги з безробіття онлайн, стане у нагоді калькулятор.

Скільки часу українці можуть отримувати допомогу з безробіття

Виплати з безробіття в Україні не можуть перевищувати 360 календарних днів

Згідно із законом, виплати з безробіття не можуть перевищувати 360 календарних днів. Особам, яким до виходу на пенсію залишилося два роки, максимальний термін виплати допомоги з безробіття становить 720 днів.

Безробітні, які за власним бажанням звільнилися з роботи у період карантину (з 12 березня 2020 року) та стали на облік в Державний центр зайнятості, можуть отримувати допомогу лише протягом 270 календарних днів.

Чи можуть отримувати допомогу з безробіття українці, які працювали неофіційно

Законом України передбачено, що громадяни віком до 35 років, які раніше не працювали офіційно, можуть отримувати допомогу з безробіття як такі, що працевлаштовуються на перше робоче місце, у мінімальному розмірі терміном на 180 календарних днів.

Особи віком понад 35 років, які працювали до цього віку неофіційно, не можуть претендувати на допомогу від держави з безробіття.

Що потрібно знати кожному, хто хоче отримувати допомогу з безробіття

Безробітні повинні самостійно здійснювати пошук роботи

  • Українці, які оформлювали виплати з безробіття дистанційно через карантин, повинні протягом 10 робочих днів після завершення дії обмежень подати до регіонального центру зайнятості оригінали документів. Цей період може бути продовжений з поважної причини.

  • Безробітні повинні самостійно або за сприяння територіальних органів центрального органу виконавчої влади здійснювати пошук роботи й у разі працевлаштування, у т.ч. неофіційного, одразу повідомити до центру зайнятості, де проводилася реєстрація безробітного.

  • Особи, які зареєстровані як безробітні, повинні брати участь у конкурсних доборах роботодавців. В період карантину такі заходи проводяться у дистанційному форматі. 

  • Якщо українці, які є безробітними, не виконують своїх обов'язків або зловживають ними, з них може бути стягнена сума у розмірі виплаченої допомоги від держави на період втрати місця роботи.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme