Як Кличко мовчки проковтне два тури

Проект закону про місцеві вибори, який сьогодні Верховна Рада ухвалила 271 голосом, скоріш за все, буде проголосований на наступному пленарному тижні. Втім, у деяких лідерів політичних сил є бажання поміняти деякі норми цього документу
Depo.Влада
18 червня 2015 21:00
ФОТО: depo.ua
Як Кличко мовчки проковтне два тури
Як Кличко мовчки проковтне два тури

Незважаючи на відчайдушні обурені зойки представників «Опоблоку», парламент все ж таки зробив перший крок до змін виборчого законодавства на місцевих виборах. Після підготовки депутатами поправок, цей документ знову повернеться до залу для остаточного ухвалення. З чотирьох законопроектів, поданих у Верховну Раду, більшість депутатів впевнено обрала №2831-3 авторства народного депутата від "Блоку Петра Порошенка" Вадима Денисенка у співавторстві з кількома депутатами з інших фракцій, що входять до коаліції.

Якщо коротко, цим документом пропонується обирати всі місцеві ради за відкритими списками, в той час як сільради - за мажоритарною системою. Окрім того, пропонується проводити вибори мерів великих міст у два тури, а також суттєво скоротити кількість депутатів місцевих рад. Проте, деякі політичні гравці хочуть дещо видозмінити цей документ.

Найбільш активною у своїх намірах відкоригувати документ є Юлія Тимошенко. Так, лідерка "Батьківщина" виступає за те, щоб попередні списки кандидатів депутатів, що балотуються до усіх місцевих рад, ухвалювали не місцеві партійні осередки, а центральний виконавчий орган партії. Схоже, Тимошенко дмухає на воду, пам'ятаючи як на минулих місцевих виборах у 2010 році "регіонали" клонували київський обласний осередок "Батьківщини", в результаті чого її партія не змогла брати участь у виборах у цій області.

Друга поправка, яку пропонує партія Тимошенко, більш, так би мовити, інноваційна. Юлія Володимирівна бажає, щоб перша трійка кандидатів у списку не рухалася незалежно від їх результату на округах. Мовляв, треба щоб у кожної фракції у кожній місцевій раді було своє обличчя. Ця ідея виглядає, м'яко кажучи, спірно, особливо з врахуванням того, що у багатьох невеликих рай- та міськрадах окрім цієї трійки у деяких партій більше не пройде ніхто.

З огляду на явну надуманість цієї пропозиції, Тимошенко готова погодитися хоча б на те, щоб не рухати перший номер в списках. Ходе чутка, що це пов'язано з тим, що Юлія Володимирівна хоче зареєструватися №1 в усіх місцевих списках "Батьківщини". Задумка - кумедна та не позбавлена виборчого цинізму, проте її навряд чи підтримають.

Хотів би змінити під себе документ мер Києва Віталій Кличко, який мріє про те, щоб  організувати вибори мера в Києві в один тур. Варто зазначити, що ходили чутки про те, що підчас переговорів з Президентом лідер "УДАР" напирав на тому, що гарно було б проводити вибори в один тур. Втім, враховуючи той факт, що в усіх проектах законів щодо місцевих виборів вже була виписана норма щодо виборів мерів у два тура, схоже, Кличку доведеться змиритися з неминучим.

Адже, по-перше, комусь доведеться реєструвати відповідну поправку, що вже кине тінь на імідж Кличка. По-друге, у залі Верховної Ради теж навряд чи захочуть голосувати за таку ідею: рейтинги для політсил, представлених у парламенті, зараз явно важливіші аніж мрії мера-боксера про легку перемогу.