Як Ахметова роздягатимуть по другому колу

Історія з рішенням про повернення Північного ГОКу державі виглядає як сигнал для Ахметова поділитися частиною заробленого
Depo.Влада
1 серпня 2016 15:15
ФОТО: depo.ua
Як Ахметова роздягатимуть по другому колу
Як Ахметова роздягатимуть по другому колу

З сьогоднішнього дня держава має повернути під свій контроль кар'єр "Північний", який фактично є головною складовою Північного ГОКу в Кривому Розі. Варто зазначити, що мова йде про найбільше у Європі гірничодобувне підприємство. Без рудного кар'єра, який належить до науково-промислового підприємства "Укрмеханобр", ГОК немає майже ніякої цінності: без сировини заводи не працюють. У 2006 році ГОК перейшов під контроль "Метінвесту", що належить Рінату Ахметову. Втім, Кабмін ухвалив рішення про "розкуркулення" найбагатшого олігарха країни.

Фактично це перший випадок, коли в Ахметова щось забирають на користь держави. Раніше завжди було навпаки. Нинішнє положення для Ахметова виглядає мало не катастрофічним через те, що Північний ГОК – перлина його гірничого бізнесу. Він отримував там дешеву руду, яку міг використовувати на власних підприємствах, або ж навіть продавати іншим. Тепер він буде змушений купляти руду у держави. Можна не сумніватися: ціна буде набагато більша аніж зараз.

Привід для позбавлення Ахметова руди для Північного ГОКу – порушення з боку менеджмента Ахметова. Так, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Юлія Ковалів направила на підприємство офіційне повідомлення про те, що після перевірки Фондом державного майна виконання умов договору оренди з боку "Метінвесту" виявили цілу низку порушень і продовжувати угоду не будуть - кар'єр повертається державі.

Варто зазначити, що Ахметов перед виїздом намагається по максимуму видоїти підприємство. У ЗМІ писали, що в останні дні з кар'єру "Північний" почали складами вивозити руду. Так, за даними журналістів, 27-28 липня на підприємство зайшло більше 250 вагонів, якими з кар'єру вивезли близько 17,5 тонн руди. Згідно з даними Фонду державного майна, на території колишнього "Укрмеханобр" є сировина, здобута "Метінвестом", а також те, яке отримали ще до передачі в оренду та, відповідно, воно знаходиться в держвласності. Орієнтовна сума збитків, нанесених державі, може скласти близько 5,5 млн грн., і Нацполіція вже встигла відкрити кримінальне провадження з цього приводу.

Вся ця історія нагадує події початку цього року, коли у Ахметова почалися серйозні проблеми з владою. Залунали звинувачення від НКРЄКП у монополізації Ахметовим теплової енергетики, а Ігор Коломойський опротестував у судах приватизацію "Західенерго", "Дніроенерго" та "Днірообленерго", влаштоване Ахметовим. Втім, пізніше всі проблеми у Ахметова як язиком злизало. Навпаки – спливла схема "Ротердам плюс діставка", яка дала змогу суттєво покращити фінансові показники. Втім, вже дуже скоро стало зрозуміло, чому влада несподівано змінила своє ставлення до опального олігарха. Виявилося, що прибуток ДТЕК фактично відійшов на користь структур голови НБУ Валерії Гонтарєвої.

У квітні 2016 року гендиректор ДТЕК Максим Тимченко в інтерв'ю "Дзеркалу тижня" заявив, що "компанія ICU купувала облігації ДТЕК з випуску 2013 року" і є на сьогоднішній день одним з ключових власників облігацій компанії. Тут треба враховувати, що у компанії "Інвестиційний капітал України" (ICU) раніше працювала нинішня глава Нацбанку Валерія Гонтарєва і екс-міністр Міненерговугілля Володимир Демчишин. На співпадіння це абсолютно не схоже. У травні після зміни системи оцінки продажі вугілля у ДТЕК почали різко рости облігації. Менш ніж за 2 тижні вони подорожчали на 40%. І все стало добре.

Не виключено, що вугільна історія повториться і в ситуації з рудою. А тому допоки Ахметов не поділиться з потрібними людьми, Ахметова відрізатимуть від його активів. Втім, як тільки сторони домовляться, можна не сумніватися, що рудники біля ГОКу не тільки несподівано повернуться під контроль олігарха, але зацікавлені особи ще вигадають якусь цікаву систему знижок. Що тільки не зробиш заради спільного бізнесу з Ахметовим...

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада