Взаємодія і конфлікти: Як в регіонах влада та олігархи борються з коронавірусом

Влада від початку епідемії коронавірусу в Україні звернулася по допомогу до великого бізнесу та олігархів. З того часу в певних регіонах між головами ОДА та крупними бізнесменами відбувалися конфлікти, а в інших співпраця виходить позитивною

Взаємодія і конфлікти: Як в регіонах вла…

Depo.ua розібрався, як у регіонах влада та бізнес взаємодіють у боротьбі з коронавірусом. 

Київ

Київську область та столицю не віддавали під протекторат жодного з олігархів. Тому зараз чиновники на місцях власними силами пораються із завданням щодо боротьби з епідемією коронавірусу. Мер Києва Віталій Кличко щодня запевняє, що турбується про соціально незахищених містян,проте загалом це робить швидше бізнес, пакуючи продуктові набори. У свою чергу Василь Володін, що є виконуючим обов’язки голови Київської облдержадміністрації, їздить по усій області, передаючи лікарням необхідне для індивідуального захисту. Усе це робиться за бюджетні кошти. Великий бізнес теж потроху підключається до боротьби з коронавірусом, але поки що можна говорити про "точкові" зусилля, а не якусь злагоджену системну роботу.

Донбас

Обидві донбаські області були віддані під протекторат Рината Ахметова, і він вже почав демонструвати там свою присутність. Зокрема Фонд Ахметова передав Донеччині 50 тисяч швидких тестів для виявлення COVID-19. Обласна влада обіцяє, що вони будуть розподілені між лікарнями області. Очільник Донецької ОВЦА Павло Кириленко заявив, що "вдячний меценатам за цю допомогу".

В кінці березня 2020 року Донеччина, в числі інших областей, отримала допомогу від Міжнародного благодійного фонду ще одного олігарха – Вадима Новинського, який закупив для медустанов Донецької, Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей сучасні костюми біозахисту та респіратори високого рівня захисту (N99 і N95). Крім того, фонд Новинського закупив для відділення реанімації лікарні у Маріуполі два апарати штучної вентиляції легенів, кожен з яких розрахований на одночасну роботу для двох пацієнтів, а також 200 костюмів професійного захисту багаторазового використання і 200 захисних окулярів для лікарів.

На Луганщині національною мережею продуктових магазинів "АТБ", у співпраці з Мінісоцполітики України, реалізується впільний проєкт "із забезпечення продуктовими наборами найбільш вразливих під час епідемії коронавірусу груп населення" – це громадяни похилого віку, люди з інвалідністю та, в першу чергу, особи, яким виповнилося вісімдесят і більше років. Загалом оголошено про поставку понад 16 тисяч наборів, загальна вага вантажу складає майже 146 тонн, повідомили в Луганській обласній ВЦА.

Протягом квітня працівники територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), центрів надання соціальних послуг області та волонтеримають доставити продуктові набори вагою 9 кг до дверей кожної оселі.Крім того, очільник області – Сергій Гайдай, від свого імені передав для індивідуального захисту військовослужбовців ОТУ "Північ" 1000 медичних масок. Раніше він же передавав військовослужбовцям сім безконтактних термометрів та 16000 медичних масок. Пресслужба обладміністрації запевняє, що очільник області придбав все це власним коштом.

Фонд Новинськогопро Луганщину також не забув, передавши 3100 високоякісних швидкісних тест-систем виробництва Південної Кореї для проведення методом ПЛР аналізів на виявлення пандемічного коронавируса.Від імені фонду тести Луганський обласний лабораторний центр МОЗ України передав Митрополит Сєверодонецький і Старобільський Никодим "від Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія".

Дніпро

Відповідальним за Дніпровщину, згідно Зеленського, став Віктор Пінчук. Що навіть певною мірою дивно, адже до того, якщо вірити новинам з сайту Фонду Олени та Віктора Пінчук, бізнесмен особливої уваги регіону не приділяв. Принаймні, два десятки апаратів ШВЛ розійшлися куди завгодно, тільки не на Дніпропетровщину. Але завозити засоби захисту в регіон він вже почав, тож далі буде.

Не схоже, щоб обласна влада збиралася з кимось з бізнесменів "бодатися" на рахунок коронавірусної допомоги – для "бодання" і з'ясовування стосунків в них завжди є невгамовний мер Дніпра Борис Філатов. На даний момент війна йде між головою облради Святославом Олійником та Філатовим, причина – намір останнього "вольовим розчерком пера" закрити місто і незгода з цим Олійника, мовляв, таке вирішувати може Кабмін, а не мер. Що стосується голови ОДА Олександра Бондаренка, то він ще в березні закликав бізнес допомагати і не цурається розхвалювати, приміром, Фонд Вадима Новинського за партію корейських ПЛР-тестів. Втім, можна бути впевненим, що без допомоги область не залишиться: в регіоні і самому Дніпрі достатньо потужних компаній – приміром, Приватбанк – які не лишать регіон сам-на-сам із лихом.

Одеса

Після зустрічі олігархів з президентом одеський бізнесмен, власник компанії TIS Андрій Ставніцер, який був одним із учасників цієї зустрічі, заявив про створення в Одесі Антикризового штабу з протидії COVID-19. Він об'єднав у штабі бізнесменів та волонтерів регіону, які почали вкладати власні кошти та збирати гроші небайдужих до проблем для закупівлі необхідних засобів для медзакладів Одещини. Спочатку Ставніцер заявив, що штаб тісно співпрацює з Одеською ОДА, проте через якийсь час звинуватив голову облдержадміністрації Максима Куцого у тому, що останній відмовляється включати Одеську обласну лікарню до переліку опорних з лікування хворих з коронавірусом. На ці випади Куций публічно не відреагував, лише сказав, що в обласній лікарні на даний час перебуває кілька сотень хворих з різними діагнозами і лікарню буде включено у перелік опорних, проте вона підпаде лише під третю хвилю. В той же час, в інтерв'ю "Українській правді" Андрій Ставніцер заявив, що у нього дуже добрі стосунки та взаємодія з міською владою, тобто з мером Одеси Геннадієм Трухановим.

Львів

Голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький через епідемію коронавірусу не сварився ні з ким з олігархів. Взагалі є дуже мало інформації про його контакти з ними, хоча б тому, що в області його сприймають не дуже серйозно і розуміють, що він фігура тимчасова. Тому олігархи і не поспішали налагоджувати з ним контакти. Козицький став головою обладміністрації лише у лютому. Єдина багата людина, з якою губернатор регулярно спілкується – це його батько, відомий в регіоні бізнесмен Зиновій Козицький.

Харків

У Харкові скандал на фоні боротьби з COVID-19 проявився чи не найяскравіше. В регіоні вималювалися два центри впливу – голова Харківської ОДА Олексій Кучер і альянс бізнесмена Олександра Ярославського та мера Геннадія Кернеса. Після низки взаємних звинувачень і образ, видається, перемога залишилася з Ярославським-Кернесом, оскільки голова ОДА видалив із "Фейсбук" свої негативні пости про мера і бізнесмена, а вони, натомість, забирати свої слова не стали. Більше того, Кучер поновив на посади голову харківського обласного управління охорони здоров'я, якого деякі ЗМІ пов'язували з Ярославським. На цей час під брендом боротьби з коронавірусомКернес за підтримки великого бізнесу розпочав масштабну виборчу кампанію, мешканцям роздають брендовані продуктові набори та аптечки.

Читайте також: Коронавірусні вибори: Чому Кернесу вигідна надзвичайна ситуація із COVID-19

Запоріжжя

Відповідальним за Запоріжжя президент Зеленський призначив Ігоря Коломойського, але його діяльності в області не помітно – напевне, всі ресурси нині йдуть на боротьбу з "антиколомойським" законом. А от чия присутність помітна, так це Ріната Ахметова – фактично він і взяв "під крило" місто і щонайменше частково, регіон. Ще один олігарх, який вже встиг нагадати про себе на Запоріжжі – Вадим Новнський, фонд якого "вспливає" то там, то тут. У місцевої влади з такими помічниками конфлікту, вочевидь, нема – навпаки, голова області Віталій Туринок використовує будь-яку можливість, аби про себе нагадати, і те, що заразом він може пропіарити і фонд олігарха, його не зупиняє. А от з ким в нього виникло непорозуміння, так це з облрадою, що яскраво продемонструвало її позачергове засідання задля пошуку коштів на медицину. За проектом, який запропонував Туринок депутатам, медикам мало піти лише 110 млнгрн, що було аж ніяк не досить. "Вирвати" врешті решт вдалося 125 млн, ще 26 млн будуть чекати свого часу в резерві. Заради цього Туринку довелося поступитися деякими "смачними" в плані піарної складової статтями, зокрема реконструкцією Фесивалної площі в Запоріжжі.

Закарпаття

Закарпатці вміють, коли треба, згуртуватися. Місцева влада, добре розуміючи, що самій із лихом впоратися буде важко, не "бридалася" зустрічам із представниками небайдужого бізнесу, які мають змогу та щире бажання допомогти регіону. Бізнес і сам розуміє, що без нього закарпатцям може бути непереливки по-справжньому.

Закарпаття чітко розділене на сфери впливу, тож від можливостей "шефів" залежить багато. Захисні маски, костюми, рукавички – "дрібними" але необхідними речами при пандемії "ділиться" чимало місцевих підприємців. Безкоштовні обіди для працівників медзакладів чи безкоштовний транспорт для лікарів - також присутні. А днями ось інфекційна обласна лікарня отримала від меценатів багатофункціональні лікарняні ліжка та електричний кисневий концентратор. У владі сподіваються, що за нагальної потреби йтиметься і про апарати ШВЛ, поки ж кошти на їхнє придбання виділяють із місцевих бюджетів.

Якщо говорити про конфлікт, то, він може розгорітися між Закарпаттям та Києвом. За словами голови Закарпатської облради Михайла Рівіса, область тривожить невідповідність місць обсервації урядовим вимогам: не обраховано місця поселення на обсервацію осіб з числа інвалідів, жінок із дітьми до трьох років; відсутність медперсоналу, який би забезпечував контроль температурного режиму, відсутність фінансування, належного рівня медзабезпечення для обсервації тощо.

Читайте по темі: Коронавірус у поміч: Як ОПЗЖ відбирає в "Слуг народу" плани на Закарпаття

Кропивницький

У все ще Кіровоградській області тиша. Обласна влада не воює з бізнесом, бізнес не воює з владою. У перші дні карантину в ОДА та міській раді запропонували місцевому бізнесу долучитися до протидії розповсюдженню COVID-19. В цілому, у місті періодично з'являється інформація про акції, допомогу від підприємців різного рівня. Однак публічних заяв чи сварок місцевої влади з великим бізнесом – великим чи поменше – помічено не було. Навіть особливого піару на темі очільник області Андрій Балонь не демонструє: сторінка ОДА не запружена звітами про його досягнення, подарунки та інспекції медичних закладів.

Хмельницький

Без особливого галасу, проте відверто й під прицілами відеокамер народний депутат і бізнесмен Олександр Герега взяв кураторство над Хмельницькою областю, аби –як задекларовано – забезпечити її всім необхідним для боротьби з коронавірусом. Представники його політсили "За конкретні справи" не лише розвозять лікарням області, фактично офіційно й з "одобрямсу" Зеленського, десятки найрізноманітнішого обладнання, що вартує сотні-мільйони гривень, а й на рівні з губернатором від "слуг народу" проводять брифінги в стінах облдержадміністрації. Ставленик президента Дмитро Габінет, хоч і публічно є особою №1 в області, та на фоні герегівської менеджменту все ж виглядає менш "переконливо".

Вінниця

Опікуватися Вінниччиною і Черкащиною у справі протидії поширенню коронавірусу президент Зеленський доручив Юрію Косюку, власнику компанії МХП – виробнику курятини "Наша Ряба". Для Вінницької області ним вже виділено 15 мільйонів, 14 мільйонів – для Черкаської. Передано перші два апарати штучної вентиляції легень до лікарнень Ладижина і Тростянця на Вінниччині,а також хірургічні халати, шапочки, бахіли, інтубаційні трубки та дезінфікуючі засоби. На черзі –лікарні Тульчина і Калинівки.

Якихось видимих конфліктів між місцевою владою та бізнесом на коронавірусному тлі не відзначено. Очільник області Владислав Скальський активно "світиться" в інформаційному просторі, не забуваючи дякувати місцевому бізнесу – приміром, місцевим ресторанам, які організували поставку продуктів харчування в лікарні. В місті же помітний вплив екс-прем'єра Володимира Гройсмана, через благодійний фонд якого – "Стоп Вірус" – і вкладається у спільну справу бізнес. Також активно працює місцева "Євросолідарність". Купують апарати ШВЛ та інші речі для лікарень.

Полтава

Восени 2019 року несподівано для місцевих політичних та бізнесових "еліт" очільником Полтавської облдержадміністрації призначили викладача Харківської національної академії внутрішніх справ Олега Синєгубова. Звільнення попередника Синєгубова Валерія Головка було спричинене гучним корупційним скандалом.

Впродож півроку Синєгубов ретельно "зачищав" старі кадри: відбулися аудит діяльності та реорганізація департаментів ОДА, практично всі керівники позбулися посад. На їхні місця, за нечисленними винятками, "зайшли" люди, які раніше і близько не були пов'язані з Полтавщиною. В той же час правоохоронці ретельно взялися за "бізнес-партнерів" старої влади.

У Полтавській облраді Синєгубов поки не знаходить порозуміння з її керівництвом, тож, як пишуть ЗМІ, орієнтується на "опозиційну" групу депутатів на чолі з Іриною Степаненко, яка представляє бізнес-групу "Альфа-Капітал" бізнесмена Олександра Павлюченка на прізвисько "Браслєт". Павлюченко був помічником найбагатшого депутата Верховної Ради VIII скликання Ігоря Котвіцького.

За словами Синєгубова, бізнес активно допомагаєвладі боротися з коронавірусом. Одними з перших на потреби медичної галузі області відгукнулися працівники "Нової пошти". Вони передали в обласну клінічну інфекційну лікарню 2 апарати штучної вентиляції легень, мобільну рентгенівську систему, шість моніторів пацієнта, гемодіалізний апарат, ультразвукову діагностичну систему, автоматичний біологічний аналізатор і препарати для визначення біохімічного складу крові.

"Нині у всіх медзакладах області є 308 апаратів штучної вентиляції легень. Щонайменше ще 100 апаратів ми очікуємо отримати за допомогою держави і приватного сектору", – сказав Олег Синєгубов.

Сьогодні очільник області зустрінеться з  представниками бізнесу, щоб спільно координувати роботу. Нині склали детальний перелік засобів індивідуального захисту у лікарнях (захисні костюми, маски, респіратори, тощо) та обладнання, щоб медики були всім забезпечені.

"Всі, хто зацікавлений в допомозі можуть звертатися до мене особисто та до моєї приймальні, телефонувати на гарячу лінію та до Департаменту охорони здоров’я", – сказав Олег Синєгубов.

Хто і скільки загалом

Бізнес виділяє мільйони на боротьбу з коронавірусом, зокрема "Укрлендфармінг" Олега Бахматюка виділив 20 млн гривень на купівлю апаратів ШВЛ, інгаляторів, лабораторного обладнання та іншого. Зі списком інших бізнесменів та витрат можна ознайомитися в інфографіці. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme