Телевізійний трюк: Як Коломойський планує "рейганізувати" Зеленського

Канал "1+1" анонсує показ документальної стрічки про Рональда Рейгана. Українською головного героя озвучив Володимир Зеленський. Поряд із серіалом "Слуга народу" цю стрічку експерти розцінюють як передвиборчу рекламу

Юрій Васильченко

Як зазначив очільник "Комітету виборців України" Олексій Кошель, у США фільм "Термінатор" був визнаний виборчою агітацією Арнольда Шварценегера, коли той балотувався в губернатори Каліфорнії. У цьому штаті забороняли трансляцію фільмів за участю цього актора. "Команда кандидата нагадувала про його акторське минуле лише через використання терміну "Governator" (гібрид "terminator" і "governor" – "губернатор")", нагадав Кошель.

У той же час, українське законодавство значно ліберальніше і не забороняє трансляцію фільмів за участю акторів-кандидатів. Однак, ч. 1 ст. 58 Закону "Про вибори Президента України" чітко встановлює, що оприлюднення відеофільмів у друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації є формою передвиборчої агітації. Відповідно – їх показ має бути оплачений за рахунок коштів виборчого фонду кандидата. На думку експертів КВУ, норми закону у питанні можливого показу серіалу "Слуга народу", інших відеофільмів та авторських програм є чіткими і не дають підстав для двоякого трактування. "Тому одному із кандидатів просто потрібно перестати спекулювати і чесно сплатити кошти зі свого виборчого фонду", - наголосив Кошель.

Тобто, йдеться не про заборону показу "Слуги народу" чи фільму про Рейгана, озвученого Зеленським, а про тлумачення цієї продукції, як передвиборної. Точно так само має тлумачитися відеопродукція за участю будь-кого із кандидатів у президенти – під час кампанії всі вони повинні мати рівні можливості донесення до виборців повідомлень про себе та свої програми.

Наступний момент: українські вибори у всі часи не вирізнялися прозорістю використаних коштів на передвиборчу агітацію. На відміну від тієї ж Америки, про успішного президента якої розповідає стрічка, озвучена Зеленським. Громадський контроль за надходженням коштів до фонду та їх подальшим використанням є однією із важливих умов довіри виборців до кандидатів. Це зроблено для того, щоб не допустити картельної змови з метою приведення до влади якоїсь особи, котра потім служитиме не інтересам США, а на догоду своїм спонсорам. У нас же від виборів до виборів спостерігається дика ситуація, коли можна купляти партії і кандидатів.

Багато писалося про ймовірне просування Зеленського до влади рукою олігарха Ігоря Коломойського. Й аби нівелювати закиди в наявності за своєю спиною впливового ляльковода, сам Зеленський мав би бути зацікавлений у прозорості своєї кампанії. Адже навіть натяки на фінасові маніпуляції на стадії виборів закладають сумнів у його легітимності на посаді глави держави.

Поки всі очікують на позицію Центрвиборчкому щодо ситуації, яка склалася навколо "Слуги народу-3" і анонсованого фільму про Рейгана. У справедливому рішенні, вочевидь, зацікавлені інші 43 кандидати у президенти, які, переважно, не мають можливості користатися прямо чи приховано ресурсом загальнонаціонального телеканалу. А виборці очікують чесного кроку від самого Зеленського.

Що ж до самої політтехнології – використання образу Рональда Рейгана в якості порівняння з названим кандидатом – то про її спекулятивність також вже багато писалося. По-перше, Рейган ніколи не був коміком, він грав різнопланові ролі в кіно, але здебільшого це були так звані фільми категорії "В" - малобюджетні кінострічки. Тобто, мільйонів акторством він не заробив.

По-друге, Рейган був активним членом профспілки (гільдії акторів) й обирався її головою. Саме у цей час вперше яскраво проявилася його ідеологічна спрямованість – антикомунізм і консерватизм, що відповідало світогляду багатьох американців. Профспілкова діяльність стала першим етапом його майбутньої політичної кар'єри.

По-третє, Рейган служив в американському війську і дослужився до офіцерського чину. На війну він не потрапив лише через обмеження за здоров'ям. Звісно ж, майбутній президент США у цей час не знімався в німецьких фільмах і не мав бізнесу у фашистській Німеччині.

По-четверте, починав Рейган не з президентства, спочатку він вісім років був досить помітним на загальнонаціональному рівні губернатором Каліфорнії. За час керівництва штатом, остаточно оформилася ідеологія майбутнього глави Білого дому – він був категоричним противником будь-яких проявів соціального популізму. Серйозно у гонку за президентство Рейган вступив лише після того, коли про його чітку позицію дізналася вся Америка. І перший етап гонки програв, поступившись у праймеріз республіканців діючому тоді президенту Джеральду Форду. Який, у свою чергу, поступився демократу Джиммі Картеру. Переможцем перегонів Рейган став у 1980 році, отримавши спочатку підтримку своєї партії, а потім й американців. Він керував США два терміни, увійшовши в історію в якості одного з найуспішніших президентів. Його успіхи в економіці отримали назву рейганоміки. Що ж до діяльності на міжнародній арені, то там 40-й глава США був нещадним до ворогів своєї держави.

Шосте – переговори Рейгана з тодішнім генсеком КПРС Михайлом Горбачовим поклали кінець холодній війні. Проте, як виявилося вже за кілька років, сталося це в інтересах Заходу, адже Радянський Союз у 1991 році розвалився. Сталося це вже за президентства Джорджа Буша-старшого, який був віце-президентом при Рейгану. Проте, мабуть, ніхто не зробив більше для розвалу СРСР, як герой, якого озвучує Зеленський. Він каже про готовність до переговорів з Путіним? Але чи має фронтмен "95 кварталу" сильні позиції для таких переговорів? Питання, як кажуть, на подумать для виборців.

І, нарешті, останнє – навколо Рейгана протягом його кар'єри сформувалася потужна команда, без якої не було б успіхів цього президента. І це не команда його друзів-акторів. Ця команда досі залишається впливовою в США, люди з його оточення дають поради й нинішньому президенту Дональду Трампу.

Головне фото: espreso.tv

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада