Володимир проти Владіміра: Що обіцяє влада і чого боїться опозиція

Вже сьогодні у Парижі має відбутися зустріч "нормандської четвірки" – Володимира Зеленського, Владіміра Путіна, Ангели Меркель і Емманюеля Макрона. Зустріч може стати доленосною для України, тож її очікування викликає цілий спектр емоцій – від надії до страху

Журналіст відділу "Життя"
Володимир проти Владіміра: Що обіцяє вла…

Зеленський приїде у Єлисейський палац о 14.55 за місцевим часом. За словами представниці уряду ФРН Ульріке Деммер, робоче засідання в чотиристоронньому форматі має розпочатися о 16:00 (о 17.00 за Києвом). Спільна конференція запланована на 19:00 (у нас - о 20.00).

Перед засіданням "Нормандської четвірки" канцлер ФРН Ангела Меркель проведе двосторонні зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським і російським лідером Володимиром Путіним.

Про головні питання саміту розповіла голова прес-служби президента Юлія Мендель

"Перші три кроки, які підніме президент Зеленський на зустрічі в Парижі: строки і умови повернення полонених українців, справжнє, а не "фейковое" припинення вогню, і, звичайно, висновок чужих військ і бандформувань з території Донбасу", – написала вона.

Також вона додала, що без виведення військ Російської Федерації з Донбасу неможливо проведення виборів.

"Спочатку – наш кордон, потім – вибори, адже це наші території, а місцеві вибори будуть проходити по всій Україні", – підкреслила Мендель.

Перспективи після "нормандської зустрічі" широко обговорюються у ЗМІ, їх активно коментують політики. Depo.ua зібрав обіцянки, побоювання і просто думки ключових політичних фігур. 

Так, президент України Володимир Зеленський в ефірі ток-шоу наголосив: він прагне привезти з "Норманді" відчуття. що всі хочуть закінчити війну. 

"Я хочу розуміти, якщо ми йдемо по Мінську, хочу чітко розуміти, скільки людей ми можемо повернути додому. Хто несе відповідальність за припинення вогню (...) Ми розуміємо, що все не вдасться. Зустріч – вже перемога", – зазначив глава держави.

Втім, пояснив, що подробиці розголошувати не стане. 

"Під час виборів Україна повинна повністю контролювати кордон. Домовитися про це буде складно. Як кажуть, гроші люблять тишу. Політика любить мовчання. Якщо я розкажу деталі, я буду без зброї за столом, за яким всі люди будуть озброєні", – акцентував президент. 

Додав, що напряму розмовляти з бойовиками голова держави не буде, але фактично Україна вже веде з ними перемовини у складі тристоронньої контактної групи. 

Також наголосив, що місцеві вибори на всій території Донбасу хоче провести одночасно з виборами в інших регіонах України менше, ніж через рік – восени 2020-го. 

Резюмував прагнення Зеленського і голова МЗС Вадим Пристайко

"Повне і постійне припинення вогню, наш контроль над кордоном єдиної неподільної держави, роззброєння і виведення незаконних збройних формувань, місцеві вибори за нашим законодавством - основні елементи позиції на завтра. Немає значення, за спільним столом переговорів чи тет-а-тет", - написав він у Twitter.

Прем'єр Олексій Гончарук прокоментував затверджений сценарій для переговорів. 

 "План А полягає в тому, щоби врегулювати цей конфлікт дипломатичним шляхом, щоби рухатися до миру, при цьому, звичайно, відстоюючи національні інтереси", – наголосив він, додавши, що саму зустріч вважає перемогою Зеленського. 

Віцепрем'єр з європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитро Кулеба на сторінці у соцмережі зазначив, що президент їде в Париж "з реальним бажанням перемоги і абсолютно українським порядком денним". 

"У понеділок буде спроба зробити крок у бік повернення (Донбасу і Криму, – ред.). Перед Зеленським сидітиме Путін - машина, у якої немає опозиції, громадської думки та цінності людського життя, і яку дратує сам факт нашого існування. Це дуже складно витримувати такий діалог. Але наскільки я знаю, Зеленський готується витримати його і нав’язати свій", – додав віцепрем'єр.

При цьому помічник президента України з міжнародної політики Андрій Єрмак раніше зазначав, що команда Зеленського готова розробляти законопроєкт про амністію для учасників незаконних збройних формувань, а також – уточнити Мінські угоди. Щоправда, дипломат не говорив, що ці теми підніматимуться на Мінські зустрічі. 

При цьому у ЗМІ поширилася інформація про те, що Зеленський хоче запропонувати під час "нормандської" зустрічі в Парижі ідею створення в ОРДЛО "муніципальної варти", до складу якої входитимуть у рівних пропорціях українські нацгвардійці, представники ОБСЄ та окупаційного режиму. 

У опозиційних партіях налаштовані дещо інакше, ніж у Зе-команді. "ЄС", "Голос" і "Батьківщина" ухвалили спільну заяву проти капітуляції, до якої пізніше приєдналися ще кілька політичних сил

Ключові вимоги опозиції – відмова від федералізації,  від компромісів щодо європейського та євроатлантичного курсу, відмова від виборів до деокупації та встановлення контролю над кордоном, компромісів щодо повернення Криму та припинення міжнародних судових процесів проти Росії. 

В неділю опозиція зібрала "Віче на Майдані", аби застерегти Зеленського переходити "червоні лінії" на зустрічі з Путіним. Заявити свою позицію прийшли близько семи тисяч українців. Лідери парламентської меншості запевнили, що бажають участі українській делегації у Парижі, але застерігають його від здачі національних інтересів. 

"Ми вимагаємо від влади не йти на поступки Путіну, поки не буде звільнений останній клаптик української землі. Це мають почути і наші союзники, і український президент. Мир для нас – коли російські війська підуть геть з нашої землі. Мир для нас – коли російські танки, артилерія підуть геть з української землі. Мир для нас – коли російські найманці підуть геть з нашої землі. А якщо і залишаться – то у в‘язницях, відповідачи за смерть українців. Ми щиро бажаємо успіху українській делегації у Парижі завтра. Ми віримо в нашу перемогу, але і не допустимо поразки!" – написав у Facebook п'ятий президент України і лідер фракції "Європейська солідарність" Петро Порошенко у Facebook. 

В ефірі ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера" лідер "Голосу" Святослав Вакарчук також закликав підтримати Зеленського. 

"На зустрічі в Парижі навпроти президента Зеленського буде сидіти троє людей...Тобто там буде один ворог і два партнери України. Але там не буде жодного друга. Тому сьогодні наша задача - не політизувати процес "Норманді", а ще раз сказати президенту, що ми підтримуємо його бажання відстояти мир на українських умовах", – сказав він. 

В інтерв'ю ж "Сегодня" Славко акцентував, що вважає правильним заморозити рішення щодо Донбасу, виконання Мінських домовленостей шкодить Україні, а майже 40% українців нібито підтримує ідею поки не обіцяти нічого зайвого.

У Кремлі при цьому застерегли від "завищених очікувань". Так, прес-секретар Владіміра Путіна Дмитро Пєсков зазначив, що "якийсь документ, поки рано говорити, як він буде названий, але якийсь документ, можливо, буде прийнято за підсумками зустрічі, що відбудеться".

Читайте також: Секретний план: З чим Зеленський їде до Путіна

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme