Володимир Гройсман: Україні це вдасться!

Інтерв'ю прем'єр-міністра України Forbes Грузія

Володимир Гройсман: Україні це вдасться!…

Прем'єр-міністр України лише на три роки молодший за мене. Під час інтерв'ю, яке тривало п'ятдесят хвилин він особливо емоційно згадував свою восьмирічну роботу мером Вінниці. Протягом інтерв'ю Володимир Гройсман, - один із найвизначніших очільників Уряду цієї країни – намагався переконати мене, що Україна не є недієздатною державою. Давайте подивимось, чи йому це вдалося.

Ви виглядаєте стомленим …

Зовсім ні. Втома – це не у моєму стилі.

Ви приїхали лише вчора. Сьогодні відбулися протокольні зустрічі. А Прем'єр-міністр уже називає вас своїм другом.

Для мене це велика честь. Я дуже поважаю його. Окрім того факту, що він – дуже хороший менеджер, на мою думку він ще й дуже хороша людина.

Чи давно ви знайомі з Георгієм Квірікашвілі?

Не дуже, всього близько року. Ми стали друзями після першої ж зустрічі. І саме тому я вважаю честю для себе називати його своїм другом.

Я точно запитаю нашого Прем'єр-міністра про вас. Але спочатку мені цікаво дізнатися, що це означає: бути главою Уряду однієї з найбільших країн Європи та на всьому континенті?

Тут є два питання. Але перш за все потрібно усвідомлювати, що це – воля Божа.

Божа воля?

Так. Для мене – воля Божа бути у тому конкретному місці і в той конкретний час. Якщо ви подивитесь на мою біографію, ви побачите, що я взяв відповідальність за велике місто із населенням у 400 000 людей коли мені було 28 років. Мене двічі обирали мером і я служив місту Вінниця протягом восьми років. У міста було багато проблем. Тому коли у мене запитують, що означає бути прем'єр-міністром великої країни, то є дві важливі речі, які потрібно підкреслити: портфель глави Уряду – велика відповідальність і, в той же час, - велика можливість змінити країну на краще.

Але це також і великий виклик, чи не так?

Звичайно, це і великий виклик. Будь-яка влада дається із важелем, а цей важіль можна використовувати по різному. Деякі можуть використовувати його у благих цілях, а інші – зловживати ним. Я – така людина, яка прагне створювати щось. І я хочу аби Україна зайняла те місце, якого вона заслуговує – я хочу, щоб вона стала країною із сильною демократією та сильною економікою. Я вірю, що ми повинні покласти край цьому десятиріччю втрачених можливостей.

У 2004 році, коли Леонід Кучма пішов, а Віктор Ющенко став президентом, темпи економічного зростання були на рівні 11%. Якби тоді належним чином провели структурні реформи, а економічне зростання покращувалося – у нас було б колосальне економічне зростання. Населення країни відчуло б цей ріст. Тим не менш, цього не сталося. Ющенко утримував владу лише протягом дев'яти місяців, а потім він став позбавленим влади. Особливо з точки зору економіки. В той же час уряду не вдалося досягти ефективної трансформації реформ. Економіка України слабшала з кожним роком, починаючи з 2004 року. Корупція розповсюджувалася і врешті-решт ми стали свідками російського вторгнення у 2014 році.

А економічне зростання у 11% за часів Кучми пов'язане із його політикою чи ви вважаєте це фактором перехідного періоду?

Коли Кучма збирався залишити свій пост, показник економічного зростання був понад 10%.

Це цікаве спів падіння. Темпи економічного зростання Грузії у 2003 році також складали 11%. Тим не менш, це не зупинило Революцію Троянд…

Можливо це була загальна тенденція у той період, а нам потрібно було скористатися можливістю і нарощувати темп. Можливо зловити хвилю і набирати оберти, а можна просто інертно плисти за течією. На мою думку, ми обрали другий варіант. Ми зловили хвилю і поплили за потоком. Як наслідок – ми зіштовхнули із однією кризою за іншою, а економіка України послабилася і скоротилася.

А чим же скористалися ви? Західні ЗМІ охрестили вас "іудейським вундеркіндом". Можливо ці ярлики та епітети пов'язані із вашим восьмирічним перебуванням на посаді мера Вінниці?

Що стосується моєї біографії та суспільного життя в якості міського голови та народного депутата (до речі, тоді мені було всього 24 роки), я сказав моїм виборцям, що вони не будуть почувати сором через мою роботу. Я обіцяв служити їм вірно і чесно. Звичайно, оцінки, які я отримав, були різними. Деякі з них дали мені позитивну оцінку, деякі мене критикували, але найголовніше – за шість років перебування на посаді я заслужив довіру людей. Нам також вдалося сформувати більшість і дуже міцну команду. Врешті-решт, ми вивели місто на провідні позиції, піднявши його з низу.

Це історія мого, а точніше нашого взаємного успіху. Ми повинні робити те ж саме стосовно нашої країни. Ми повинні змінити якість життя людей. Більшість населення дуже бідна. У суспільстві дуже багато недовіри, і ми повинні дати їм надію на краще, мирне майбутнє. Ми повинні зробити нашу країну міцнішою та зміцнити свій потенціал. Я хочу, щоб український народ жив кращим життям, і це не просто гасло. Я хочу вдосконалити систему освіти, охорону здоров'я та навколишнє середовище. Я хочу відремонтувати дороги. Я хочу, щоб Україна мала енергетичну незалежність, збільшила легальний дохід і створила більше робочих місць. Все це досяжно. Найголовніше, що ми цього заслуговуємо, ми можемо це зробити, і ми, безумовно, досягнемо цього.

Пане Прем'єр-міністр, я б хотів…

Я хочу поділитися з вами однією історією, Гіоргі. Ця історія з серії "десятиріччя втрачених можливостей". У той час і навіть до цього всі говорили про те, наскільки дорогий або дешевий газ, який Україна купувала в Росії. Обговорення цієї риторичної теми було нескінченним. Насправді головне питання не в тому, яку ціну ми платимо за природний газ, а скоріше, коли ми припинимо купувати газ в Росії? Чому? Адже українських газових запасів достатньо для постачання всієї країни природним газом і навіть експорту за кордон. Так, це зовсім інша модель економічної та енергетичної незалежності. Ось як ми повинні підійти до цієї проблеми. Особливо зараз, зважаючи на те, що ми витрачаємо понад 5% загального ВВП на оборону, нам абсолютно необхідно зосередитися на енергетичній безпеці та енергетичній незалежності. Ми розпочали великомасштабні інфраструктурні проекти (будівництво), щоб вирішити цю проблему.

На вашу думку це працює?

Так, це працює. Насправді я ніколи не даю обіцянок, які я не можу виконати, або ті, які я не збираюсь виконувати. Коли я щось кажу, це означає, що я всерйоз розглядаю це, і я хочу щось змінити. Ми сказали, що ми будемо будувати дороги, і ми насправді в процесі будівництва нових магістралей. Якість та об'єм роботи збільшується з кожним роком. Ми реконструюємо, будуємо та ремонтуємо дороги, але одне питання продовжує турбувати мене: до 2014 року не було війни. Чому ми не будували дороги тоді?

Напевно крали…

Ви запитуєте, куди йшли гроші? Проблемою була відсутність професіоналізму, повна корупція уряду та турбота лише про особисте благополуччя. Це послабило Україну, а я хочу, щоб Україна була сильною країною.

При цьому корупція залишається вашим ключовим викликом?

Ви знаєте що, давайте об'єктивно оцінимо ситуацію. Я не заперечуватиму, що існують певні сфери, де корупція процвітає. Проте список сфер, де процвітала корупція, очевидно скорочується. Щороку через державні закупівлі проводилися приблизно 10 мільярдів доларів, що здійснюються за допомогою дуже підозрілих програм. Ми ввели в експлуатацію одну цілком прозору систему, яка, на мою думку, є однією з найкращих у Європі. Ми повністю знищили корупційний фактор через Інтернет-закупівлі. Система електронних закупівель, яка функціонує зараз не дає шанс тим корумпованим чиновникам, які раніше присвоювали мільярди доларів. Крім того, зараз всі державні кошти зосереджені лише в бюджеті. Раніше всі фінансові ресурси були зібрані в єдиний бюджет. Іншими словами, всі ресурси були централізованими. Це призвело до корупції, а часом - до хабарів.

Ми зуміли децентралізувати фінанси та виділили приблизно 4 мільярди доларів місцевим бюджетам. Насправді ми викорінили монополію, якою так часто зловживали. Наприклад, ми скасували схему ціноутворення на природний газ. Наша країна завжди мала дві різні ціни на природний газ: державна ставка становила 2000 грвень, а комерційна ставка на газ становила 7000. Через цю невідповідність було нажито багато корупційних грошей. Сьогодні ціна рівна і будь-які шанси корупції в цій сфері були ліквідовані. Що стосується сфери охорони здоров'я, то ми витрачали приблизно 200 мільйонів доларів на закупівлю ліків. Зараз ми купуємо ліки за допомогою міжнародних організацій, і ми повністю усунули будь-які шанси корупції в цій сфері. Перелік сфер, де корупція була ліквідована, зростає і зростає.

Пане Премєр-міністр, невже ви справді хочете сказати, що вам вдалося знищити корупцію в Україні?

Де ще у нас корупція? Очевидно, що корупція ще існує в правоохоронних органах, судах, органах, що видають дозволи та ліцензії, а також в державних установах, що надають різні послуги. Тому надзвичайно важливо забезпечити успішну приватизацію. В рамках поточних реформ минулої осені ми прийняли необхідне законодавство про приватизацію. Це означає, що буде створена певна прозора система.

Як ви самі зазначили, корупція все ще є у правоохоронних органах. Чи не вважаєте ви, що це пояснює чому корупція досі залишається головною проблемою в Україні?

Я буду абсолютно чесний з вами, без усіляких солодких пілюль. Я вірю, що багато наших ворогів зацікавлені в дестабілізації України, і вони завжди висувають проблему корупції в нашій країні. Вони постійно повторюють, що корупція дуже поширена. І вони роблять це скрізь, у тому числі за кордоном. Час від часу стикаюсь з цією проблемою, і я вважаю, що це перебільшено.

Інакше кажучи, ви вважаєте це чорним піар проти вашої країни? Правильно?

Я вважаю, що ця інформація представлена у найбільш негативному світлі, аби зробити так, щоб Україна, разом з її населенням у 40 мільйонів людей виглядали погано. Звичайно, я не заохочую до приховування проблем. Навпаки, я думаю, що ми повинні зіштовхнутися з цими проблемами. Я ціную, коли хтось вказує на проблеми, якщо є.

Ну для цього ми і зустрілися…

Якщо і коли я бачу проблему, я починаю думати про способи її вирішення. Якщо я не знаю про них, я ніколи не зможу вирішити проблеми, які турбують наше населення. Ось чому ми ініціювали електронні податкові декларації. Це був крок вперед у нашій боротьбі з корупцією. Ми зробили всі реєстри доступними для бенефіціарів. Інформація про те, хто має власну компанію, наразі доступна широкому загалу. З точки зору відкритості (прозорості) ми займаємо провідну позицію. Ми нанесли удар представницькій владі.

Як це відображається на рейтингах, що публікуються Світовим Банком і Трансперенсі Інтернешнл? Наскільки мені відомо, ви працює у даному напрямку також?

Ми поступово просуваємось у цьому напрямку. Ми перебуваємо в середині трансформації. Ми перейшли від економічного падіння на 17%, до зростання в 2-3%. Це велике перетворення. Ми завершили певний етап трансформації, можливо, населення ще не може це відчути, але перші імпульси вже виникають.

Я проілюструю кілька прикладів: повна реформа державної служби. Ми почали процес реформ 1 травня 2015 року. З 1 січня 2015 року ми почали глобальну децентралізацію уряду та розподіл ресурсів на місцевому рівні. 1 серпня 2016 року ми розпочали загальну реформу системи закупівель. Ми створили антикорупційну інфраструктуру та інститути. Незважаючи на те, що наші антикорупційні зусилля сприймаються по різному, у нас все ще є установи, які займаються виявленням, попередженням та розслідуванням випадків корупції. Це суверенне агентство, яке керується високо легітимними менеджерами, обраними в результаті співбесіди.

Але цих людей все ще обирає влада.

Так, вони призначалися урядом, але вони мали пройти дуже жорсткий процес відбору. Час покаже, чи це добре чи погано. Але ці установи вже створені, і вони збираються виконувати свої інституційні зобов'язання. Ми прийняли найжорсткіше можливе законодавство та наклали жорсткі вимоги для державних службовців. Ми в процесі створення нової судової системи, і ми нещодавно завершили роботу з формування Верховного суду. Отже, добре це чи погано? Я вважаю, що це добре. Як вони впораються зі своїми обов'язками? Рано робити такі прогнози, оскільки ми призначили нових суддів. Я хочу, щоб вони розглядали справи чесно та незалежно. Коли ми маємо чіткий і справедливий вищий суд у країні, це буде відправляти зовсім інший сигнал для судів нижчої юрисдикції. Ми також прийняли нове законодавство, що стосується освіти і реформували сектор охорони здоров'я шляхом прийняття нового законодавства. У жовтні поточного року ми здійснили реформи у сфері пенсійного забезпечення за віком. Це цілком нова реформа, яка матиме значний вплив на мікроекономічну стабільність та соціальну рівність. Ми зробили важливі кроки щодо забезпечення енергетичної незалежності України. Ми також робимо перші кроки до реформування приватизації. Сім законів, які регулюють приватизацію, будуть замінені одним єдиним законом про приватизацію.

Чи означає це, що в Україні відбувається тотальна приватизація? Наразі у державній власності перебувають біля 3000 підприємств.

За винятком кількох десятків підприємств, що мають стратегічне значення для держави, все інше буде приватизовано. Я маю на увазі стратегічно важливі галузі - залізничну, аеронавігацію, енергоносії, виробництво атомної енергії тощо. Тому не правильно сказати, що Україна не рухається вперед. Україна буде успішною!

Зараз ми переживаємо важкий період, але чого ще треба очікувати в країні, яка протягом двох десятиліть не впровадила жодних структурних реформ? До цих пір ми жили на пострадянських економічних пережитках - це було все, що ми мали. Звичайно, ми також повинні згадати про головування Кучми. Період економічного відродження розпочався під час президентства Кучми, коли було прийнято конституцію. Зрозуміло, що і тоді були проблеми, але в кінці 90-х він зумів подолати зростаючий рівень злочинності. Пізніше з'явилися деякі політичні рухи, які вимагали відставки Кучми. Після його президентства пішло десятиріччя втрачених можливостей, коли нам не вдалося побудувати демократію в країні. Однак цього разу ми не повинні втратити можливості розвивати нашу державу, і я думаю, що це дуже почесна та амбіційна мета, яка повинна бути спільною для всіх.

Я не буду брехати і казати вам, що мені легко обговорювати з вами економічні параметри або бізнес. Ви є прем'єр-міністром країни, яка веде війну з Росією, і ці бойові дії продовжуються, коли ми говоримо. З іншого боку, статистичні дані досить похмурі, а отже і зовнішній борг України, який на даний момент становить майже 81%.

Зараз зовнішній економічний борг України сладає 83%, якщо точніше.

Дякую. Але це означає, що кожен громадянин України завинив приблизно $1,800-1,900.

Якщо бути чесним, то у 2014 році, коли Прем'єр-міністром України став Арсеній Яценюк, державний бюджет складав 108 000 гривень.

Ви маєте на увазі, що в скарбниці було лише $10,000? Інакше кажучи, вони вкрали всі гроші?

Це був загальний розбій. Попередній режим приніс країні колосальний збиток. Далі йшла анексія Криму та вторгнення на схід України. Все це разом було для нас безпрецедентним викликом - і ви маєте рацію у цьому. Однак для того, щоб виграти, ви повинні бути сильними, і оскільки ми згадали про це, нам потрібно віддати належне і проявити найбільшу повагу до тих українських солдатів, які стримують ворога. У нас дуже сильна армія. І поки вони всіляко борються за територіальну цілісність України, ми зобов'язані робити те, що ми можемо, для забезпечення успіху нашої країни. Фактично, наш ворог хоче, щоб ми зайнялись усім іншим, крім розвитку нашої держави.

Отже, ворог хоче щоб Україна…

Ворог хоче, щоб Україна перестала існувати.

Тобто ворог хоче, щоб Україна стала недієздатною державою, правильно?

Так, це правильно. І вони поширюють ідеологію, що…

Інакше кажучи, це піар також?

Це не тільки піар. Це також страх. Вони усвідомлюють, що Україна безсумнівно стане успішною державою. Вони це відчувають, вони бачать, що багато справ, з яких ми почали, зроблено правильно. Саме тому вони хочуть ввести в оману решту світу про те, що Україна повністю охоплена корупцією. Вони хочуть, щоб світ подумав, що в Україні не відбувається нічого доброго, що країні не вдасться досягти успіху, що Україна не є державою тощо. Абсолютно ні! Цьому кінець. Україна - держава!

Ні, ще не кінець. Ми продовжуємо інтерв'ю…

І Україні це вдасться! Незалежно від того, наскільки складною є ця дорога, процес незворотний, і тепер це лише питання часу, перш ніж ми побачимо результати. Крім того, ми не агресори; ми не вторглися на чиюсь територію. На жаль, так, на жаль, до нас вторглася Росія. Не ми це зробили. Саме вони це роблять і своїми діями знищують все, що було. Вони продовжують стріляти. Вони вбивають людей, яких колись називали своїми товаришами. Це катастрофа, але ми все одно досягнемо успіху. Ми будемо сильними, і наша армія буде модернізована. Наша країна буде сучасною, і люди будуть жити краще. Очевидно, що пройде трохи часу, перш ніж наша важка робота почне давати результати. Але ми усвідомлюємо, що перед цим – дуже важкі виклики.

Вас двічі обирали мером і у вас вісім років досвіду. Як ви думаєте, пане Прем'єр-міністр, чи є у вас вісім років на виконання цих завдань, невже це чекатиме так довго?

Лише Богу відомо, скільки у нас часу на це.

Деколи навіть Богу потрібна допомога …

Я хочу, щоб це сталося якомога швидше.

Я знаю. Я відчуваю, як сильно ви цього хочете. Я прочитав про це перед тим, як зустрітися з вами. У той же час я хочу бачити стабільність у вашій країні. Виходячи з вашої особистості та вашого кабінету міністрів, сподіваюся, у вас є достатньо часу для досягнення того, чого ви прагнете. І ще я хотів би дізнатись, як Ви встигли зробити Вінницю привабливою для олігархів, коли були мером цього міста? Вони щасливо закладають інвестиції в місто. Чи можете ви сказати мені, як це вдалося?

Я не думаю, що місто було привабливим для олігархів.

Добре, я перефразую. Як вам вдалося зробити місто привабливим для бізнесменів?

Лише кілька тижнів тому був опублікований міжнародний рейтинг (я не пам'ятаю назву), а Вінниця була названа одним з найбільш привабливих інвестиційних місць. Зазвичай я абсолютно нейтральний до рейтингів ... Я знаю, що, будувати нові заводи - це, безсумнівно, добре. Коли я вперше був обраний міським головою у віці 28 років, я не знав, скільки часу я мав. Ніхто не знає скільки часу вони мають. Ось чому так важливо повністю присвятити себе роботі кожен день. Ще одна важлива деталь: я ніколи не говорю марно. Я хочу досягти фундаментальних реформ і ніколи не вдаватися до поверхневих або піар-рішень. Я ніколи не вигадую чи розповідаю казки населенню. Може бути, для короткострокових перспектив це ефективна стратегія, але це не так, як я працюю.

Чи можна застосувати у вас грузинську модель боротьби з корупцією?

Я думаю, що є різні досвід та практика, які необхідно застосовувати. Ви можете знайти позитивні та негативні сторони для всього. Наприклад, у 2008 році ми створили "прозорі офіси" так само, як і в Грузії. Вони були створені для надання прозорих послуг населенню, і вони все ще служать для цього: починаючи з реєстрації шлюбів та транспортних засобів. Вже вісім років "прозорі офіси" у Вінниці надають послуги з реєстрації бізнесу та оформлення пенсій. Це означає, що ми могли б знайти вихід навіть у старій системі. Грузія дійсно багато чого досягла в цьому напрямку. Ціллю даної мети є боротьба з корупцією. Тепер нам потрібен третій елемент. Першим елементом є законодавство, друге - антикорупційні установи, і тепер нам потрібна справедлива система судочинства. Я повинен усунути всі можливі недоліки, які можуть бути використані як джерела корупції. Я сам не можу це зробити. Це вимагає об'єднаної позиції парламенту, президента, більшості та інших політичних фракцій, які вірять у майбутнє нашої країни. Нелегко працювати разом, але нам все-таки вдається прийняти важливі рішення. Наприклад, багато було досягнуто попереднім прем'єр-міністром. В Україні завжди була традиція поливати брудом попередників, але я вважаю, що ми повинні забути цю традицію і назвати все своїми іменами. Всі помиляються, і Яценюк зробив свою частку помилок. Я зроблю свою частку помилок. Він зробив багато непопулярних рішень, що дозволило йому стабілізувати ситуацію. Моє перебування на посаді прем'єр-міністра також співпало з непопулярними подіями в історії України, тому я також маю прийняти деякі непопулярні рішення. Незважаючи на це, мені вдалося досягти поточного темпу економічного зростання. Я не думаю, що це лише моє досягнення; нам вдалося це зробити в результаті нашої командної роботи.

Я не знаю, чи поділяєте ви цю думку, але в відносинах між Україною та Грузією було кілька втрачених років. Яке ваше бачення тісного співробітництва між цими двома країнами у майбутньому?

Я не хочу обертатися назад. Мені важко судити про наявність розриву у цих відносинах. Я не думаю, що там був якийсь розрив. Однак я думаю, що сьогодні ми маємо дуже тісні, дружні відносини. В той час як ми записуємо це інтерв'ю в Тбілісі, у Києві проходить грузинський кінофестиваль. У нас дуже хороші культурні відносини. Ми можемо зробити багато для економік наших країн через це тісне співробітництво. Обсяг торгівлі між Грузією та Україною становить 500 мільйонів доларів.

Але все-таки ви та ваш грузинський колега бачать великий потенціал у цих відносинах, і нам все ще вдається пропустити можливість щоб використати цей потенціал.

Ми не втрачаємо будь-яких шансів. Ми починаємо розвиватися.

Чи можемо ми називати це перезавантаженням відносин між двома країнами?

Якщо це зручніше для вас, ми можемо назвати це перезавантаженням. У нас дуже хороші стосунки. Наші журналісти провели опитування на вулицях Тбілісі вчора та позавчора. Вони хотіли дізнатись, що люди думають про Україну. Ви можете знайти це опитування на моїй сторінці Facebook. Загальна позиція населення дуже щира і дружна. Якщо ви запитаєте людей у ​​Києві, Львові та Вінниці про те, що вони думають про грузинів, ви побачите, що вони говорять з великим теплом та любов'ю до вашого народу. Я думаю, що це є основою хороших відносин між нашими країнами. Форум "Шовковий шлях" розпочинається завтра. Ми домовились про встановлення дати, коли ми разом зможемо почати працювати над створенням необхідної матеріально-технічної бази: Азербайджан, Грузія та Україна. Ми будемо спільно працювати над цим проектом. Я високо мотивований, щоб зміцнити це партнерство.

"На жаль, так, на жаль, до нас вторглася Росія. Не ми це зробили. Це були їхні дії. Цими діями Росія стерла все, що можна було стерти. Вони досі по нас стріляють!".

Що потрібно зробити у сфері економіки та бізнесу для подальшого поглиблення нашого партнерства?

Багато чого, сільське господарство – одна із цих сфер. Це одна із пріоритетних галузей, так само як і військово-технічна сфера. Ми разом можемо виробляти для третіх країн…

Ви перший Прем'єр-міністр України, який відвідує Грузію після так званої "паузи" у відносинах між нашими країнами. Це був перший візит з того часу, як у нас почалося складатися враження, що стратегічні відносини між нашими країнами лише на папері.

Ще рік тому я зустрівся з прем'єр-міністром Георгієм Квірікашвілі, і ми погодилися, що я відвідаю Грузію. Це було дуже очевидне рішення для мене. Візит Президента, який передував моєму приїзду, також слугував меті посилення співпраці між нашими країнами. Я не хочу думати, що у відносинах між Грузією та Україною є якісь ознаки відчуження.

Я розумію. Але чи не погоджуєтеся ви з тим, що у стосунках була "пауза"? Спочатку був візит Президента Порошенко а потім ваш візит. Але як щодо подій перед цими візитами? Чи тоді фактор Саакашвілі був перешкодою?

Не було такої речі як фактор Саакашвілі.

Тобто ви кажете, що такого фактору не існує?

Так, на мою думку такого фактору не існує.

Ви стверджуєте, що такого фактору ніколи не було?

Моя особиста думка, що немає ні однієї людини, яка може вплинути на відносини між двома країнами. З одного боку, я повністю виключаю цю можливість, а з іншого боку, я зустрівся з прем'єр-міністром Квірікашвілі через півроку після мого призначення на посаду Прем'єр-міністра України. Я займаю цю посаду вже півтора року. З моменту нашої першої зустрічі ми мали дуже хороші стосунки.

Чомусь я не можу згадати твого попередника. Будь ласка, не сприймайте це особисто. Справа в тому, що в Тбілісі зараз знаходиться Гройсман.

Що стосується Яценюка, він брав участь у нараді, яка відбулася в рамках Саміту ГУАМ. У нас тоді була дуже продуктивна зустріч, і я не бачу жодних ускладнень у цьому.

Чи існують які-небудь проблеми, які могли б заважати розвитку відносин між двома країнами? Ви бачите такі проблеми?

Ні, я не бачу жодних проблем, які могли б стримувати розвиток відносин між нашими країнами. Ми перебуваємо в режимі діалогу прямо зараз, і коли виникнуть проблемні питання, вони будуть вирішені, ми зробимо це спільно.

Яка ваша думка про депортацію десятків грузинів з України, що насправді оцінюється як політичне рішення? Якби ви були Прем'єр-міністром Грузії, як би ви оцінили цей крок?

У нашій країні є правоохоронні органи, які діють відповідно до закону, і якщо хтось порушує ці закони, ці відомства відповідають відповідним чином. Вони діють відповідно до закону, навіть якщо їх дії можуть бути прийняті як політично мотивовані. Дозвольте мені це сказати, до всіх законних громадян Грузії в Україні ставляться з повагою та любов'ю. Я впевнений, що всіх законних громадян України в Грузії також поважають. Проте, якщо громадянин України порушує грузинське законодавство, його буде негайно депортовано, і ми поставимось до цього рішення з повагою, оскільки зробити це - суверенне право Грузії.

У нас є один громадянин України, який відповідає цьому опису. Він підозрюється у вчиненні дій, що суперечать грузинському законодавству, але він втік з України та зараз живе в Грузії. Я кажу про Леоніда Черновецького, вашого колегу - колишнього мера Києва. Форбс оцінив його майно на $ 500-800 мільйонів. Він далеко не бідний. Чи є у вас інформація щодо звинувачень правоохоронних органів України відносно нього?

Я у виконавчій владі уряду та очолюю кабінет міністрів. До цього часу я не чув ніяких скарг міністра проти пана Черновецького. Що стосується правоохоронних служб, то, наскільки мені відомо, час від часу у них є деякі питання щодо пана Черновецького. Це питання поза межами моєї компетенції, і я не можу це обговорювати. Я чув про певні проблеми, пов'язані з цією людиною, але було б краще, якщо ви попросили правоохоронні органи представити оцінку ситуації щодо пана Черновецького.

Чи є потреба в програмі Міжнародного валютного фонду (МВФ) головним пріоритетом для України? Україна не є винятком, а ціна за це завжди дуже висока. Чи є якісь недосяжні вимоги для України? МВФ говорить про олігархів, недоліки в банківській системі та інші проблеми у своїх звітах.

Ми дуже добре співпрацюємо з МВФ у сфері управління. Більшість їхніх рекомендацій зараз знаходяться в сфері боротьби з корупцією, яка зазвичай знаходиться поза компетенцією уряду. Ці рекомендації в основному стосуються створення відповідних установ. Однак ми повністю підтримуємо створення антикорупційних судів. Я вважаю, що це правильний крок. У разі вчинення злочину, для цього має бути відповідне покарання. Як тільки ми матимемо це, все буде працювати так, як треба.

Що стосується банківської системи, Національний банк України є незалежним регулятором банківської системи. Наскільки мені відомо, Міжнародний валютний фонд задоволений роботою Національного банку України. Що стосується уряду, то реформи, які ми реалізуємо є більш важливими для України та її населення, ніж міжнародних організацій.

[Прем'єр-міністр очевидно веде до закінчення розмови – що цілком зрозуміло, оскільки відповідно до його графіку, за декілька хвилин йому потрібно на зустріч зі своїми колегами, членами Кабінету міністрів Грузії.]

Я закінчу це інтерв'ю тими ж словами, з якими почав: я вірю в успішне майбутнє України. Я вірю, що Україна стане сильною, демократичною державою з економікою, що динамічно розвивається. Я хочу, щоб це вплинуло на якість повсякденного життя населення України. Це вимагає належного прийняття рішень, збереження політичного лідерства та бажання залишити хороший спадок. Я вірю, що коли людина щира в своїх бажаннях і рішеннях, все можливо.

Автор: Гіоргі Ісакадзе

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"