Бійки та пікети: Як антикорупціонери з націоналістами воюватимуть за вулицю

Сьогодні у столиці сталося відразу дві штурханини. Під Конституційним судом навкулачки зійшлися націоналісти і противники скасування люстрації, а під МВС дісталося "антикорупціонерам"

Політичний оглядач
Бійки та пікети: Як антикорупціонери з н…

Допоки депутати шукають консенсус з датою інавгурації Володимира Зеленського, а той, у свою чергу, роздумує, чи розпускати парламент і переобирати його в липні, різні політсили і громадські організації намагаються застовпити за собою вуличну демократію. Так, сьогодні у Києві відбулося відразу дві масовки – одна на вулиці Жилянській під Конституційним судом, інша – біля міністерства внутрішніх справ. У них брали участь різні суб’єкти, проте їх об’єднує спільна мета – стати цікавими не так виборцям, як тримачам акцій потужних політсил, котрі або погодяться взяти під своє крило окремі розкручені фігури, або хоча б дадуть можливість заробити на передвиборчій кампанії.

Під КС зібралися противники скасування закону про очищення влади – сьогодні в суді мали розглядати це питання, і шанси відміни люстрації експерти оцінювали досить високо – і націоналісти, в основаному "свободівці" та представники "Нацкорпусу". Першу ж групу представляли ГО "Справа громад" і прибічники партії "Солідарність". Силове протистояння сталося після того, як представники "Свободи" почали звинувачувати президента у втратах українських військових під час "Іловайського котла" та під час оборони Дебальцево, в корупції в армії, а також у скасуванні Конституційним судом норми про незаконне збагачення. Ну, і вже звично згадували Свинарчуків. Словесна перепалка перейшла в бійку, довелося втручатися поліції.

Прихильники Порошенка анонсували свій захід, що ж до націоналістів, то, судячи з їхніх гасел, прийшли вони під КС зовсім не для того, аби змусити суддів-конституційників не скасовувати закон про люстрацію. Схоже, їхньою метою були саме так звані "порохоботи", акцію яких комусь потрібно було зірвати. Не стверджуватимемо, що ниточки тягнуться до команди Зе, окремі представники якої можуть бути зацікавлені у відміні закону про люстрацію, однак присутність "Нацкорпусу", який серйозно доклався до антипіару Порошенка під час передвиборчої кампанії, змушує задуматися.

Утім, поява націоналістів під Конституційним судом могла мати й іншу, ніяк не пов’язану із сьогоднішнім засіданням суду, причину. Частина прихильників Порошенка почала створювати "ГОшки", які у передвиборчий період можуть зіграти ту ж роль, яку зіграв "Нацкорпус" в ході президентської кампанії – в теорії, вони пікетуватимуть різні заходи за участю суперників пропрезидентської партії, або ж Зеленського та членів його команди. Вуличні масовки завжди є гарним інформаційним приводом. Звідси припущення: сьогоднішній виступ націоналістів – сигнал прихильникам Порошенка, що вулицю їм так просто не віддадуть, за неї доведеться битися.

Що від цього матимуть "Свобода" і "Нацкорпус"? У них свій інтерес, і він не лише у тому, щоб стати корисними Зе-команді. Не виключено, що Олег Тягнибок й Андрій Білецький також розраховують на реванш "антимайдану" в різних його варіаціях, і вуличні виступи проти цього можуть дати їм рейтингові бали. Інша справа, що цього не вистачить для подолання прохідного бар’єру на виборах до ВР.

Друга масова акція була під МВС. Її проводили громадські антикорупціонери на чолі з очільником Центру протидії корупції Віталієм Шабуніним. Учасники вимагали відставки Арсена Авакова, а заодно й Генпрокурора Юрія Луценка, та закликали застосувати щодо них персональні санкції на міжнародному рівні. Тут доречно згадати заяви олігарха Ігоря Коломойського, сприятливі до обох посадовців чинної влади. Звідси можна зробити два припущення. Перше – Шабунін та інші помітні фігури громадського руху дають зрозуміти команді Зеленського, що вони – категорично проти кадрових ідей Коломойського, і не хочуть далі бачити Авакова з Луценком на посадах.

Друге припущення – активісти, навпаки, підігрують Зе-команді, від спікерів якої неодноразово звучали заяви про необхідність повного перезавантаження влади. Тобто, сьогодні пікетують МВС, завтра ГПУ, післязавтра – МЗС, далі – Міноборони, Генштаб і так далі. Вимога одна: швидше відправити керівників цих органів у відставку. І поки Луценко, Аваков та інші "колишні" працюватимуть, Шабунін і компанія на пікетах зароблятимуть собі бали. А там, дивися, хтось запропонує місце у передвиборчому списку.

До речі, "антикорупціонери" чомусь не пікетують НАБУ навіть після оприлюднення інформації про відпочинок Артема Ситника на Рівненщині. Якесь вибіркове правосуддя виходить – одних у відставку, а інші й надалі святі і недоторканні. Утім, не виключено, що знайдеться кому пікетувати і НАБУ з вимогою відставки Ситника. За останні роки у нас виникло стільки громадських організацій і грантових активістів, які після зміни влади розраховують потрапити у владу, що наступні місяці до виборів масові заходи – пікети, мітинги, і, не виключено, бійки – обіцяють стати інформаційним мейнстрімом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme