Війна за митницю: Кому вигідний контрабандний хаос за Зеленського

Окружний адмінсуд Києва задовольнив заяву про забезпечення позову нардепа з фракції "БПП" Антонищака і призупинив дію розпорядження уряду про оголошення конкурсу на посаду голови Держмитслужби. Такі рішення просто так не приймаються

Нагадаємо, що раніше зупинити конкурс намагався екс-глава ДФС Роман Насіров, але йому Окружний адмінсуд відмовив, а клопотання Антонищака підтримав. У чому ж фокус?

Спочатку звернемося до пояснень самого нардепа. На його думку, кандидати на очільника митниці і податкової не відповідають необхідним критеріям для цих посад. "Серед кандидатів на пост глави податкової є заступник міністра фінансів Сергій Верланов, який не має достатнього досвіду на держслужбі: він працює тільки 10 місяців, хоча потрібно три роки", - заявив Антонищак. Є у нього претензії і до заступника міністра економіки Максима Нефьодова, який претендує на роботу на митниці. Нардеп каже: цей претендент взагалі немає досвіду у цій сфері. Цікава логіка: у нас претендент на президентство Володимир Зеленський взагалі немає досвіду у політичній сфері, але це ж не зупиняє його виборців.

У свою чергу у Нацагентстві з питань державної служби відповіли: закон "Про держслужбу" вимагає від кандидатів на посади такого рівня 7 років трудового досвіду в бізнесі або держструктурах (не менше 5 з них - на керівних посадах) або три роки на держслужбі. Тому конкурс не зупиняли. Тепер його зупинив суд. 

Нагадаємо, до другого етапу відбору на глав Податкової та Митної служб допущено 5 і 6 кандидатів відповідно. Всі успішно здали тест на знання законодавства, фінальний етап співбесіди мав відбутися 23 квітня. У конкурсі на посаду глави Податкової служби беруть участь заступник міністра фінансів Сергій Верланов і заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов. На крісло глави митниці претендує заступник голови МЕРТ Максим Нефьодов. Вочевидь, позов народного депутата мотивувався тим, що жоден із претендентів його не влаштовує. І не тільки його, адже суд лише через наявність депутатського мандату подібні рішення не приймає.

Пан Антонищак – депутат "БПП", однак в пресі неодноразово згадувалося про його можливі зв’язки з відомим львівським бізнесменом, екс-депутатом ВР від "Свободи" Ігорем Кривецьким (у певних колах його ще називають "Пупсом"). Кривецького знають як одного із ділових і політичних партнерів партії Олега Тягнибока. Також зі ЗМІ відомо, що цей чоловік нібито не байдужий до роботи Львівської митниці. Подейкують, що ситуація в ДФС, якою керує в.о. Віктор Кривіцький, може бути вигідна і Кривецькому, й іншим особам, чий бізнес-інтерес пов’язують з цією сферою діяльності. Експерти кажуть: доки на центральному рівні немає першої особи, на низовому рівні можна і далі прокручувати схеми.

Є ще один важливий нюанс, який, насправді жодним чином не пов’язаний із досвідом претендентів чи відсутністю такого досвіду: конкурс на посади голів фіскальної і митної служби має завершитися у квітні, тобто, обраний керівник отримає можливість працювати аж до появи в країні нового уряду. Коли це станеться, сказати важко, враховуючи не до кінця зрозумілі наміри команди Зеленського з розпуском парламенту. Якщо розпуск відбудеться, то вибори будуть влітку, коаліція виникне у вересні (якщо виникне взагалі), тоді ж вона зможе приступити до формування нового уряду. Коли ж нинішня ВР добуде свій законний термін, то новий Кабінет міністрів постане десь у грудні.

А доки триватиме безчасся, спричинене президентськими і парламентськими виборами, і тим, хто "наглядає" за митницею, і тим, хто "стриже капусту" з митних потоків, та й самій команді Зеленського може бути вигідно, щоб усе лишалося, як є – без офіційно призначених керівників податкової і митної служб. І повернутися до цього питання вже тоді, коли буде досягнутий політичний та олігархічний консенсус, кому і які посади дістаються за лояльність до новообраного президента. Лояльність у тому числі й тих, хто сьогодні має свій бізнес-інтерес на митницях.

Тому навіть цікаво буде простежити за заявами тих же "свободівців" після другого туру. Після першого вони відсторонилися від обох лідерів перегонів. Після 21 квітня Кривецькому і Тягнибоку доведеться визначатися. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна