Закон про місцеві вибори і два тури: Як у Зеленського хочуть "демонтувати" Кличка з Києва

Погодження уряду на звільнення Віталія Кличка з посади голови КМДА різними сторонами тлумачиться по-різному: як наступ на місцеве самоврядування, як неконституційний крок або ж як справедливе покарання мера. Та найцікавіше, що буде далі

Закон про місцеві вибори і два тури: Як…

"Сьогодні новий уряд Гончарука підтримав рішення про звільнення Віталія Кличка з посади голови Київської державної адміністрації. Рішення тепер за президентом Зеленським. Зустрічі з Джуліані не допомогли", – повідомив колишній народний депутат Сергій Лещенко, в якого склалися гарні стосунки з новою владою. Сам Кличко під час брифінгу прямо звинуватив владу у тиску на місцеве самоврядування. Й назвав ініціатора – глава Офісу президента Андрій Богдан. "Проти мене розгорнуто кампанію з дискредитації", - наголосив він. І пообіцяв боротися.

Отже, про що може свідчити це рішення Кабінету міністрів. Перше – у команді Зеленського щодо долі столичного голови взяв гору Андрій Богдан (дивись – люди, яких вважають пов’язаними з Ігорем Коломойським). Як правильно зауважив Лещенко, Кличку не допомогло заступництво адвоката Дональда Трампа Руді Джуліані. А це означає, що в перспективі взаємин Банкової з Білим домом знову може з’явитися напруження. Досі немає домовленості про дату зустрічі американського та українського президентів, тож можна припустити, що після звільнення Кличка з посади голови КМДА таку зустріч взагалі відкладуть на потім. На дуже далекий потім.

Наступне: згоду Кабміну на звільнення голови міськдержадміністрації, котрого часто поміщають на орбіту впливу "газовиків", можна розглядати і як атаку на позиції цієї групи. Причому – це вже схоже на оголошення війни. Тому цікаво буде подивитися, наскільки зміниться риторика каналу "Інтер". І чи кинуться "газовики" захищати Кличка доступними їм ресурсами. Яких у них вистачає. 

Третє – не менш цікаво, хто стане головою КМДА. За словами прем’єр-міністра Олексія Гончарука, кияни тільки виграють, якщо міського голову "підсилити сильним головою адміністрації". Де візьмуть таку голову? Подейкували про Олександра Ткаченка, але він очолив комітет ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики, тож забирати його з цієї посади і переводити в КМДА виглядатиме якось негарно. Ще називали прізвище Андрія Холодова, бізнесмена і кума Оксани Марченко, дружини кума Путіна Віктора Медведчука. Зараз він депутат "Слуги народу", пройшов за списком під 22-м номером. Такий кадровий хід відразу витлумачать як дружбу Зеленського з Медведчуком.

У ЗМІ також писали, що в крісло керівника виконкому Київради можуть посадити депутата Київради Іллю Сагайдака, який пішов у відкриту опозицію до міського голови. Утім, київськими кулуарами поширюється інформація, що певні кола в оточенні президента лобіюють його призначення секретарем Київради, а не головою КМДА. Мовляв, саме через подібний ризик для мера міська рада взяла тривалу паузу у своїх засіданнях. 2 серпня Кличко підписав розпорядження про скликання депутатів 12 вересня. Однак наразі невідомо ні про порядок денний цього засідання, ні про те, чи воно взагалі відбудеться. Адже з дуже високою ймовірністю воно стане антикличковським.

Утім повернемося до посади голови міськдержадміністрації. Насамперед це повинна бути фігура, яка не лише користується повною підтримкою Банкової, а й має "яйця" воювати з Кличком та сформованим ним апаратом. Нагадаємо: жодне рішення Київради без підпису столичного голови до виконання не приймається, тому призначенцю доведеться або йти напролом, порушуючи закон, або якось домовлятися з Кличком. Правда, може бути й інший варіант – створювати постійні конфлікти в Київраді та мерії, які зрештою виправдають в очах киян потребу дочасного перезавантаження столичної влади. Для створення конфліктів потрібні не "яйця", а медійність, вміння працювати в кадрі.

Та який би з цих варіантів не обрали на Банковій, стає зрозумілим, що там викопали сокиру війни. Але зробивши це потрібно мати перспективний план. Для пересічних киян нічого не говорять імена Столара та інших осіб, дружбу з якими приписують Кличку. Натомість багато говоритиме ім’я людини, яку виставлять проти нього в разі дочасних виборів. І ось тут починається найцікавіше. Бо якщо проводити перевибори Київради, тоді треба змінювати закон про місцеві вибори. Нині діючий закон, в якому кандидати одночасно прив’язані і до округу, і до партії, не дав Кличку можливості отримати повністю контрольовану більшість. Вона у нього була, але довелося домовлятися з різними групами впливу. Є такі групи і в "Слузі народу", тому ініціатори війни з Кличком, очевидно, планують створити під "свого" міського голову і повністю підконтрольну йому більшість. Тож не виключено, що закон про місцеві вибори змінять. Депутатів обиратимуть або ж за повністю пропорційною системою без прив’язки до округів, або ж навпаки – повернуться до чистої мажоритарки на місцевих виборах. Під тим соусом, що містами повинні керувати господарники, а не політики. Додамо: господарники будуть правильно підібрані.

Ще одна проблема – вибори міських голів у два тури. Цю норму вважають прогресивною, однак у випадку, якщо Кличко зійдеться у двобії зі ставлеником Зе-команди, ще не факт, що цей ставленик переможе. Тому дуже ймовірно, що норму про двотуровість скасують. Ну, а далі підключать лояльні медіа, НАБУ, ДБР, Генпрокуратуру, аби Кличко підійшов до виборчої кампанії максимально дискредитованим і слабким. Або, як варіант, погодився на капітуляцію. З подальшою почесною висилкою за межі країни.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook