Касетний скандал 2.0: Хто зливає Трубу прослушкою

Віднедавна в Україні мода на Телеграм-канали для поширення компромату. Масштаби діяльності новітніх "майорів мельниченків" вражають

Політичний оглядач
Касетний скандал 2.0: Хто зливає Трубу п…

В Телеграмі створили новий анонімний канал "Трубу прорвало", в який зливають нібито прослушку розмов директора ДБР Романа Труби стосовно резонансних справ. 

Історія зі зливами компромату почалася не сьогодні. Її активна фаза припала на період президентської передвиборчої кампанії, і головною мішенню зливів стали Порошенко та його оточення. Найболючіший компромат того періоду - так звана "справа Свинарчуків". Пройшло небагато часу, і вже нова влада відчула на собі, як це воно, коли негатив лізе з усіх щілин. І заліпити їх неможливо. Утім є й суттєва різниця: якщо крісла під Порошенком та його соратниками розхитували різноманітні розслідувачі, то нині майданчиками для зливів стали Телеграм-канали. Переважно анонімні, про причетність до яких тих або інших груп впливу у владі можна лише здогадуватися.

Є Телеграм-канали Анатолія Шарія, екс-нардепа Ігоря Мосійчука, вигнаного з фракції "Слуга народу" Антона Полякова, котрий розмістив аудіозаписи про пригоди нардепа Юрій Корявченкова ("Юзіка") в Кривому Розі, "Темний лицар" (канал "команди Коломойського), автор якого позиціонує себе як "Ліга справедливості. Найтемніші інсайди Зе-команди", "Джокер", де поки невідомий пранкер розміщує свої розіграші "зелених" можновладців, і тому подібні. До них і додався канал "Трубу прорвало". Його автори називають себе "командою людей, які отримали від надійного джерела сотні годин різноманітних цікавих записів вищого керівництва України". Вони розмістили частину аудіозаписів, на яких голос, схожий на голос директора ДБР Романа Труби розмовляє з різними відомими персонажами на цікаві теми. З оприлюднених записів напрошується простий висновок – Трубу цим скандалом з корупційним душком "зливають". Хто саме?

Андрій Портнов, якого опозиція звинувачує ледь не у контролі за роботою Держбюро зрозслідувань, вже відреагував. Він вважає, що за публікацією аудіозаписів з Трубою стоїть оточення Порошенка. "Очевидно, що це відбувається з метою дискредитувати ДБР після того, як воно направило щодо Порошенко першу підозру", написав він у своєму Телеграм-каналі. Дійсно, серед оприлюднених матеріалів є два, в яким фігурує п’ятий президент.

Перший епізод нібито був 9 вересня. На записі голоси, схожі на голос Труби та керівника Патронатної служби ДБР Олександра Удовиченка. Останній буцімто пропонує своєму шефу передати до ГПУ справу про ВРП (Вища рада правосуддя). "Тому, що коли буде команда фас, і ми направимо, а вони почнуть плюватися, а так віддамо на вивчення і можливо у них будуть зауваження та своє бачення, після чого потім ми відрегулюємо та зробимо", рекомендує один із голосів. Нагадаємо: саме по цій справі Порошенку направили підозру. Йдеться про можливий неправомірний вплив на проведення конкурсу з добору кандидатів для призначення членів Вищої ради правосуддя у березні-травні 2019 року. Розслідування велося ДБР після заяви Портнова. Порошенка підозрюють у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади) та ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) ККУ.

Другий епізод нібито мав місце 16 вересня, коли до Труби прийшов Андрій Смирнов, заступник Андрія Богдана (главу ОП в розмовах називають "Бліжайшим" або Б.А.Й.), аби "підказати, кого висунути, кого дьорнути", бо "розправив Атлант плечі". З цього автори публікації роблять висновок, що йдеться саме про Порошенка.

На можливу причетність до Телеграм-каналу "Трубу прорвало" когось із попередників вказує й аудіозапис, на якому начебто директору ДБР поки неідентифікований голос радить "не перейматися" справами Майдану. З огляду на те, що на завтра у Києві збирають віче до шостої річниці початку Революції Гідності, "злив" саме цього епізоду може зіграти роль мобілізуючого фактору для противників "зеленої" влади.

Якими можуть бути наслідки оприлюднення розмов Труби? Перше – точно шукатимуть, хто і в який спосіб їх записував. У нас жертвами подібних історій вже були і директор НАБУ Артем Ситник, і очільник САП Назар Холодницький, зараз на черзі Труба. Хто його міг писати? Та хто завгодно – й "набушники", й "есбеушники" Баканова і просто якийсь черговий "майор Мельниченко". Але знайти джерело витоку зараз важливо не лише керівнику Держбюро, а й людям, чиї голоси є і ще будуть на оприлюднених записах.

Другим наслідком стане вимога відставки Труби. Те, що ці публікації дискредитують справи проти Порошенка, свідчать про їхню політичну мотивацію, зрозуміло, але якщо Труба залишиться на посаді, то рокову для нього роль нинішній "злив" не зіграє. Втім, ми не знаємо, які ще аудіофайли з’являться в цьому Телеграм-каналі. Може там будуть і такі речі, після яких питань щодо відставки керівника Держбюро ні в кого не залишиться.

Третім наслідком, як нам уявляється, може стати відмова частини депутатів зі "Слуги народу" від підтримки у другому читанні законопроекту №2116 "Про внесення змін до Закону України "Про Державне бюро розслідувань" щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань". Нагадаємо, цей документ був ухвалений Радою в першому читанні 17 жовтня. 13 листопада комітет ВР з питань правоохоронної діяльності підтримав поправку №320, яка передбачає дострокове припинення повноважень директора ДБР і його заступників. А минулої п’ятниці 259 нардепів проголосували за цю правку. За прогнозами спікера Дмитра Разумкова, остаточне голосування за закон про ДБР має відбутися 3 грудня. І от тепер, після появи Телеграм-каналу про Трубу, виникає дуже цікава ситуація: з одного боку "Слуги" отримали додаткове підтвердження, що директора ДБР варто поміняти, а з іншого – в разі відставки цієї фігури і заміни її на таку, що орієнтуватиметься виключно на президента, а не на групи впливу в середині Зе-команди, ці групи впливу втрачають можливості для "рішалова". То ж, не виключено, що під час голосування 3 грудня "Слуги" знову не дорахуються голосів. Наприклад, депутатів, яких пов’язують з Коломойським.

І ще один момент. Особи на кшталт Ситника чи Труби є за своїми посадами носіями дуже багатьох цікавих кейсів про багатьох впливових осіб. На одному з оприлюднених записів голос, схожий на голос директора ДБР, розповідає своїм підлеглим подробиці наради у президента. Він каже, що точно працює до 31 грудня, якщо не продемонструє результат. Коли ж ВР прийме законопроект №2116 зі згаданою вище поправкою, тоді шанси Труби залишитися на посаді після Нового року стануть мінімальними. Якщо він не покаже владі, що може постояти за своє крісло. У нас неодноразово чиновники, яких мали звільнити або вже звільнили, виходили на прес-конференції, на ток-шоу у різали правду-матку. А зараз, враховуючи моду на Телеграм-канали, можна навіть в телеефіри не ходити.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme