Тарифне відбувайло: Чому владу цілком влаштовує "священна війна" Вітренка проти Коболєва

Влада вирішила зробити цапа-відбувайла в питанні подорожчання комуналки голову правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва. Займатися цим буде нинішній в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко, в якого з Коболєвим, нагадаємо, контри ще за часів роботи в "Нафтогазі". Цей конфлікт тягнеться з 2018 року і Вітренко нарешті отримав можливість взяти реваш

Юрій Вишневський
Політичний оглядач "Ділової столиці"
Тарифне відбувайло: Чому владу цілком вл…

Інше питання, наскільки ця спроба виявиться вдалою, адже Коболєва теж голими руками не візьмеш, він має свою групу підтримки в українській владі і в Вашингтоні. І напевно постарається нанести удари у відповідь.

В чому полягають претензії до Коболєва

Підготовка до цієї кампанії почалася 3 лютого, коли прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив Вітренку надати інформацію про стан виконання рішення РНБО "Про невідкладні заходи для забезпечення енергетичної безпеки" від 2 грудня 2019 р. Вітренко дав розгорнуту відповідь. Документ, датований 12 лютого і адресований Шмигалю, через пару днів дивним чином потрапив в медіа. У листі зазначаються результати ревізії фінансово-господарської діяльності НАК "Нафтогаз України" за період з 01.10.2018 по 31.12.2019.

Ця ревізія, проведена Держаудитслужбою, встановила порушення, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів на суму 75,5 млрд грн. Також Вітренко підкреслює, що Офіс великих платників податків ДПС виявив в АТ "Укртрансгаз" порушення на суму 37,3 млрд грн, які призвели до заниження сплачених "Нафтогазом" дивідендів на суму 35,2 млрд грн. Серед інших претензій - невиконання показників з видобутку газу, які були затверджені урядом, і плани подальшого скорочення показників видобутку.

З огляду на наведені вище факти, а також беручи до уваги інформацію, наведену в додатках до цього листа, Міненерго пропонує невідкладно розглянути питання зміни керівництва АТ "НАК "Нафтогаз України", припинення контрактів з членами Наглядової ради АТ "НАК "Нафтогаз України" і проведення конкурсів на заміщення відповідних посад, — йдеться в листі.

Також Вітренко запропонував провести аудит ефективності діяльності АТ "НАК "Нафтогаз України" і всіх підприємств, що входять до "Групи Нафтогаз".

Свої звинувачення на адресу Коболєва і наглядової ради "Нафтогазу" Вітренко публічно повторив 16 лютого на форумі "Україна 30. Платіжки". Він розповів, що доручення Шмигаля було викликано тим, що Держаудитслужба не була допущена "Нафтогазом" для перевірки компаній "Укрнафта" і "Укргазвидобування", а перевірка самої НАК виявила значні порушення.

"У відповідь на доручення ми проаналізували ситуацію. Дійсно ненормально, коли Держаудитслужба не може перевірити державні компанії. Ми сказали, що повинні бути прийняті кадрові рішення за результатами вже проведеної перевірки "Нафтогазу". Перевірка виявила порушень і втрат бюджету на 75 млрд грн. Також ми показали, що "Нафтогаз" не виконує національне завдання — збільшення видобутку власного газу. Замість збільшення він зменшує, мало того, він подає плани, де збирається ще більше зменшити. А державна політика полягає в збільшенні. Якщо керівництво "Нафтогазу" не виконує національне завдання, якщо воно допустило порушення, то повинні бути рішення. Мало того, є Наглядова рада, на жаль, вона неефективно за цим спостерігала, тому теж повинні бути прийняті рішення", — сказав Вітренко.

Форум "Україна 30. Платіжки" був організований Банковою спеціально для того, щоби показати народу що влада почула його обурення. При цьому влада розуміє, кому адресоване це обурення і дуже зацікавлена в тому, щоби перенаправити увесь народний гнів і класову ненависть на одну персону. Чому б не на голову правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва, якщо під його керуванням компанія зазнала величезних збитків. Саме тому і тарифи на комуналку виросли. Нормальна версія, "ми всі розплачуємося за 75 млрд грн, втрачені Коболєвим". Прості люди люблять прості відповіді. А владі треба якось рятувати рейтинги.

Коли звільнять Коболєва і чи призначать після цього Вітренка

Швидкий варіант розвитку подій вимагає якнайшвидшої реалізації пропозицій Вітренка про кадрові зміни в "Нафтогазі". Звільнити голову правління НАК може тільки наглядова рада компанії, яка зараз складається з п'яти членів (двох від держави і трьох незалежних), однак, згідно зі статутом НАК, збори акціонерів, яким є Кабінет Міністрів, можуть достроково припинити повноваження усього складу наглядової ради або деяких членів і призначити новий склад або окремих членів цього органу.

Отже, спочатку Кабмін змінює наглядову раду, а потім нова наглядова рада спокійно звільняє Коболєва. За цим сценарієм вірогідна зустрічна хвиля обурення від групи підтримки Коболєва в Україні і на Заході. І загалом краще було би узгодити із західними партнерами і міжнародними кредиторами таке важливе кадрове рішення, щоб не було зайвих проблем. Тому швидкий сценарій хоча і не можна назвати абсолютно неймовірним, але все ж більш імовірний повільний варіант. До того ж, якщо змістити Коболєва занадто швидко, народ чекатиме різкого зниження тарифів. Але таких чудес Шмигаль і Вітренко забезпечити не можуть, тому з цієї точки зору вигідніше звільнити Коболєва вже після закінчення опалювального сезону, коли тема тарифів стане менш гострою і болючою. А поки що можна занятися іміджем Коболєва і підготувати грунт.

Вітренко колись працював з Коболєвим, тому особливу роль у цій компанії відведено йому. А Кабмін і Банкова в діалозі з Заходом зможуть посилатися на те, що це не вони, а виходець з "Нафтогазу" Вітренко, який прекрасно знає внутрішню кухню, придумав розігнати керівництво "Нафтогазу". І якщо він, досвідчений нафтогазовик, підтверджує факти порушень, виявлені Держаудитслужбою, то влада просто не може на це не реагувати.

Тому різко зростає апаратна цінність Вітренка на чолі Міненерго. Як відомо, кандидатура Вітренка на посаду першого віцепрем'єра — міністра енергетики вже двічі була провалена Верховною Радою. Але як раз 16 лютого влада зробила спробу продовжити перебування Вітренка у статусі в.о. міністра.

На друге читання у Верховній Раді був винесений законопроєкт №4531 "Про внесення змін до деяких законів України щодо поновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби та інших питань державної служби". При підготовці проєкту до другого читання в нього з ініціативи лідера партії "Слуга народу" Олександра Корнієнка були внесені важливі поправки, завдяки яким в.о. міністрів повинні були знову отримати повноваження, майже як у повноцінних міністрів.

Однак парламент провалив цю правку і прийняв іншу, яка дуже істотно обмежує повноваження в.о. міністра. Що ще важливіше, цією правкою "забороняється покладання обов'язків міністра на особу, кандидатура якої на посаду відповідного міністра була відхилена Верховною Радою поточного скликання". Тобто Вітренко, згідно з цією правкою, не може бути навіть в.о. міністра. Однак потім лобісти Вітренка взяли реванш і парламент схвалив правку, згідно з якою вищезгадані зміни повинні набути чинності не одразу, а лише через 60 днів після опублікування цього закону. В кінцевому підсумку закон отримав 289 голосів у другому читанні і в цілому.

Для Вітренка все це означає, що якщо він хоче стати повноцінним міністром, то йому доведеться втретє пройти через Верховну Раду. Нагадаємо, друга невдала спроба була 28 січня. За чинним законодавством після цього Кабмін зобов'язаний протягом 30 днів внести кандидатуру міністра. Цей термін закінчується 28 лютого. Наступний пленарний тиждень запланований на 2-5 березня. Можливо, тоді і відбудеться третє голосування по кандидатурі Вітренка. Але навіть якщо його втретє прокатять, Вітренко зможе залишатися в.о. міністра ще до середини квітня (поки не закінчиться 60-денний строк з дня опублікування закону, прийнятого 16 лютого).

При цьому головним завданням Вітренка буде підживлювати компроматом кампанію чорного піару проти Коболєва. Не виключено, ще від успіхів у цій справі залежатиме його міністерська посада.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"