Взяти під контроль Київраду: В яку гру гратимуть Офіс Президента і Верещук на столичних виборах

Учора увечері "слуга" Ірина Верещук виграла праймеріз за право балотуватися у мери Києва під брендом "Слуга народу". Чи стало це сюрпризом? Ні

Політичний оглядач
Взяти під контроль Київраду: В яку гру г…
Фото: Ірина Верещук/Фейсбук

Ірина Верещук - єдина з 5 учасників праймеріз, яка мала досвід управління містом. Щоравда, маленьким – Рава-Руською, що на Львівщині. Але, мабуть, не це стало ключовою причиною її обрання. Поки конкуренти пані Ірини Олександр Дубінський, Микола Тищенко та Олександр Качура записували відосики про те, як вони люблять Київ і збираються його рятувати від нинішнього мера Віталія Кличка, переможниця кастингу зробила одну вкрай важливу для свого майбутнього річ – в ефірі ток-шоу "Свобода слова" звинуватила Петра Порошенка в тому, що 12 червня 2014 року він буцімто привітав Володимира Путіна з Днем Росії. Коли Порошенко звинуватив її у брехні (інформація про привітання була розміщена на сайті Кремля і вже звідти поширена низкою українських ЗМІ), Верещук вступила з ним у суперечку. Далі, протягом кількох днів, у медіа тривав резонанс від цієї події, і депутатка своїми коментарями підтримувала тему.

Простіше кажучи, на відміну від своїх конкурентів, вона, схоже, правильно вловила тональність, з якою президентська партія та її висуванець у мери, за задумом технологів Банкової, повинні йти до киян – на атаках проти Порошенка та "Європейської солідарності". Котра, згідно з останнім соцопитуванням Центру Разумкова, у Києві вже трохи обігнала "слуг народу". Тобто, підняти свої рейтинги у столиці "зелені" можуть лише на війні з Порошенком та його командою, політизувавши виборчий процес, виносячи його на центральні телеканали.

Атакувати "ЄС" здатні і вчорашні невдахи відбору, той таки Дубінський добре знається на антипорошенківській риториці. Але він чітко асоціюється у виборців з Ігорем Коломойським. Олександр Качура не зміг стати достатньо пізнаваним серед виборців, а Миколу Тищенка, навпаки, вже занадто добре впізнають. Правда, не факт, що це йому в плюс. Простіше кажучи, ці троє (був ще Дмитро Гурін, але він навіть не встиг нічого зробити, щоб серйозно заявити про свої мерські амбіції) не підходили в якості облич партії. Бо завдання кандидата на міського голову, насамперед, створити у виборця найпростішу асоціацію: оце висуванець у мери, він (вона) нам подобається, тому ми підтримаємо і партію, і її кандидатів до Київради.

Наскільки високими є шанси Верещук на перемогу над Кличком? Скажемо так, штабу діючого мера варто переглянути плани щодо відносно легкої виборчої прогулянки. Те, що пані Ірина стане його головною конкуренткою, зрозуміло. Однак маємо сумніви, що мерство Верещук є кінцевою метою її балотування. Принаймні, в думках технологів влади. Радше йдеться про вихід у другий тур із Кличком, а там вже як вийде. Але основне – приведення до Київради чисельної "зеленої" фракції. А далі – або коаліція з "УДАРом" Кличка в разі його обрання на ще один термін, або коаліція проти Кличка за участю "Перемоги Пальчевського", "ОПЗЖ" і ще кількох дрібних проектів, через які до міськради приведуть потрібних владі людей.

Мета цієї схеми - щоб не відбулася коаліція Кличка з партією Порошенка. Для цього на виборах і буде використано технологію зниження підтримки "ЄС" за допомогою атак на неї та її лідера. Чи воюватимуть заодно з Кличком і його політпроектом? Питання цікаве: з одного боку критика мера – ключовий елемент піару претендентів на його крісло, та з іншого – не можна перегнути палку, краще одразу показати, що бачать мерську партію союзником і тому зацікавлені, щоб виборці "ЄС" перетікали до "УДАРу".

Верещук має гарну біографію (коли не заглиблюватися в деталі, а виборець цього переважно не робить), вміє зрозуміло і водночас емоційно доносити свої думки, на відміну від своїх конкурентів по "СН" має досвід управління містом. Хай і невеличким. Загалом, просто знахідка для Банкової в нинішній ситуації. Інша справа, чи лише її знахідка. Але якщо ОП зробив ставку на Верещук, значить, там якось прораховували наслідки в разі перемоги цієї пані на виборах.

Приміром, як вона працюватиме в якості міського голови з фракцією "слуг", коли не мала жодного впливу на формування передвиборчих списків (та і навряд чи матиме зараз), де може опинитися така ж різношерста публіка, як і в парламентській фракції "зелених" - від "соросят" і волонтерів до відвертих "ватників". І чи не спричинить це гучні конфлікти у столичній владі. Після чого доведеться і у Верещук відбирати крісло голови КМДА, як восени минулого року відбирали у Кличка.

Існує ще одна думка. У Києві завжди були сильними позиції націонал-демократів, що давало їм можливість мати чисельні і впливові фракції у Київраді. Ці вибори можуть стати першими за багато років, коли нацдеми опиняться у значній меншості. В якій вони опинилися у нинішній Верховній Раді за результатами минулорічних парламентських виборів. Схоже, це і є кінцевою метою ОП - взяти під свій контроль Київраду, і не важливо, скільки там буде "бужанських", важливо, щоб там було поменше нацдемів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme