Вірус під рейтинги: Коли Гончарук оголосить в Україні епідемію грипу

Поки "зелена" владна команда чисельним десантом висадилася у швейцарському Давосі, Україною крокує пневмонія. Чи то китайська, чи то своя, але у неї вже є перші жертви
 

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Вірус під рейтинги: Коли Гончарук оголос…

У Китаї зафіксували новий вид коронавірусу nCoV. Він уже забрав кілька життів. Загальна ж кількість підтверджених випадків захворювання перевалила за дві сотні. Як повідомляють медики, цей штам являє собою велике сімейство вірусів, які викликають захворювання, починаючи від звичайної простуди і закінчуючи важкими гострими респіраторними синдромами. Раніше даний коронавірус не був ідентифікований у людей. Передається він між тваринами і людиною. Тобто, черговий різновид "пташиного" чи "свинячого" грипу. До України, наголошують лікарі, цей штам ще не добрався.

Сподіваємося, і не добереться, однак вітчизняні медіа активно почали розповідати про спалахи пневмонії в різних регіонах нашої країни. Найбільший зафіксований на Тернопільщині. Приміром відсьогодні і до 27 січня у Чорткові у зв’язку зі зростанням захворюваності на ГРВІ та грип припиниться навчальний процес у школах. Невтішні новини надходять і з Житомирщини. Там кажуть про більш ніж три десятки хворих, шестеро людей уже померли. За повідомленнями ЗМІ, біда прийшла після нового року. А зараз лікарні переповнені. Всі померлі, наголошується в новинах, не були вакциновані.

Отже, проблема захворюваності дійсно є, однак, запевняють медики, про якусь епідемію говорити не варто. І просять людей не займатися самолікуванням. Звернули увагу на проблему і у вітчизняному МОЗ. Учора міністерство розповсюдило повідомлення з рекомендаціями для громадян, як запобігти зараженню, і як діяти у випадку виникнення перших ознак хвороби. У подальшому МОЗ діятиме за рекомендаціями Всесвітньої організації здоров’я (ВООЗ), засідання комітету з надзвичайних ситуацій якої у зв’язку з новими випадками хвороби та заявами про можливу передачу збудника інфекції від людини до людини, скликане на сьогодні.  

Тобто, як бачимо, поки реакція вітчизняного міністерства на китайський грип спокійна. Однак, як вже не раз ставалося в Україні, навколо цієї теми обов’язково буде хайп. Посиленням страхів населення ЗМІ підвищують власні рейтинги, аптекарі збільшують свої прибутки, ну а політики конвертують грип у політичні бали. І те, що ніхто з них ще не взяв на озброєння тему наступу на нашу країну страшної болячки з Китаю, можна пояснити хіба постсвятковою розслабленістю. Адже це просто вічна тема – звинувачувати владу (будь-яку) у відсутності вакцини, у нездатності протистояти епідемії і так далі. І така ж вічна тема – підігрування влади своїм критикам демонстрацією кипучої боротьби за здоров’я українців. Простіше кажучи, "вершки" зі страхів громадян знімають всі зацікавлені особи. Навряд чи стане виключенням і цьогорічний коронавірус.

Найвідоміший приклад грипу як політичної технології в Україні – "свинячий грип". Тоді, у 2009 році, також все починалося не у нас, а в США та Мексиці. У квітні того року МОЗ створив штаб із запобігання вірусу. А перший випадок захворювання на грип А/H1N1 у нас було зафіксовано лише на початку червня у громадянина, який прибув зі Штатів. З початком осені де факто стартувала передвиборча кампанія по виборах президента. І – завертілося. Опозиція у вигляді "регіоналів" звинувачувала владу, точніше, МОЗ і тодішню прем’єрку Юлію Тимошенко, у нерішучості, приховуванні правди та неспроможності адекватно відповідати на виклик у вигляді "свинячого грипу".

З’явилися й альтернативні версії назви захворювання. Так Інна Богословська оголосила, що в Україні розпочалася епідемія легеневої чуми. Вона є не вірусною хворобою, як грип, а бактеріальною, тому лікування від неї ведеться неефективно, твердила депутатка. Попри спростування цих заяв і медиками, і РНБО, народ змітав з полиць аптек усе – від марлевих пов’язок і в’єтнамської "зірочки" до антибіотиків. 30 жовтня МОЗ таки оголосив про епідемію. Карантин запровадили у дев’яти областях, а у всіх школах країни на три тижні припинили навчання. На той момент померли 33 людини, із них 4 - від A/H1N1. Цей штам зафіксували в 11 осіб. Тобто, занадто мало для епідемії. Але на людей нагнали такого страху, що скептики в тій ситуації були у значній меншості. До речі, серед них була і Юлія Тимошенко, яка говорила про епідемію звичайного грипу. Та під тиском критики уряд закупив значну партію "Таміфлю". Літак з цим препаратом прибув в Україну 2 листопада. Згодом технологію "епідемія грипу" виключили. Кожен з неї для свого рейтингу скористався, як зумів.

А в червні 2010 року Парламентська Асамблея Ради Європи розповсюдила заяву, що ніякої пандемії "свинячого грипу" не було. Просто заяви ВООЗ підхопили уряди низки країн (у кожного на той час були свої резони для цього), чим спровокували паніку. А фармацевтичні компанії, скориставшись ситуацією, продали в ці країни, у тому числі і нам, дорогі лікарські препарати "Таміфлю", в яких закінчувався термін придатності. У ВООЗ все спростовували, а в Україні, традиційно, рахували, хто і скільки міг собі покласти в кишеню на цій оборудці.

Цю історію ми підняли з анналів не просто так. Розвиток подій навколо китайського грипу нагадує 2009-й. Єдине, що цього року у нас немає великих виборів, проте будуть вибори місцеві. До них ще далеко, але й "свинячий грип" як політтехнологію розкрутили не відразу. Пам’ятаємо: мало що так ефективно підриває довіру до влади, як страшилки про вбивчий грип, масштаби якого чиновники навмисно приховують. Або ж, навпаки, ці масштаби роздуває сама влада, щоб показати себе крутим борцем за здоров’я нації. Ну, або для відведення уваги суспільства від більш важливих речей.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme