Випробування "Ньюзваном": Чому "слуги народу" заважають Зеленському вдарити Медведчука

Рішення Нацради з телерадіомовлення добиватися в суді припинення ліцензії товариства "Новини 24 години", до якого входить NewsOne, не означає припинення мовлення цього телеканалу. Результат цієї війни нервів залежить від рішучості української влади

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Випробування "Ньюзваном": Чому "слуги на…

Під акомпанемент сутичок 5 вересня Нацрада одноголосно визнала факт "розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті" в ефірі ТОВ "Новини 24 години" (NewsOne) з 6 червня по 8 липня 2019 року. Констатувавши низку порушень, регулятор звернеться до суду з позовом щодо анулювання ліцензії цього мовника. 

У коментарях члени Нацради зазначають, що Національна рада не закриває канал і не відбирає у нього ліцензію. Заступник голови Нацради Уляна Фещук наголосила, що це максимальна санкція, яку може застосувати Рада відповідно до закону "Про телебачення і радіомовлення".

Ситуація довкола цього мовника загострилася у зв'язку з його наміром провести телеміст із російським телеканалом "Россия", який фінансується з бюджету країни-агресора і перебуває під санкціями в Україні. 7 липня російський пропагандист Дмитро Кисельов анонсував на 12 липня провокаційний телеміст між телеканалом "Россия" і каналом NewsOne.  У ЗМІ повідомляли, що ідея телемоста була передвиборчою стратегією ОПЗЖ. Наступного ж дня захід скасували – начебто через погрози фізичної розправи журналістам телеканалу. Але 30 липня Нацрада з телерадіомовлення виявила порушення під час позапланової перевірки телеканалу NewsOne.  

Номінальним власником NewsOne є Тарас Козак, соратник голови політради партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктора Медведчука. З цими ж двома персонами асоціюють телеканали 112. Україна і ZIK. Утім, заступник голови Нацради з телерадіомовлення Уляна Фещук заявила, що у Нацради немає доказів зв’язку згаданих телеканалів з Медведчуком. "Насправді ці канали куплені підставною особою, тобто зв’язку з Медведчуком ми довести не можемо", - говорила Фещук.

14 червня цього року Козак став новим одноосібним власником мовників телеканалу ZIK – компаній "Міст ТБ" і "ТРК "Нові комунікації". Група журналістів і громадських діячів назвала це придбання "повзучою окупацією українського медіапростору Росією". За збігом обставин, зараз на ZIK теж зайде позапланова перевірка Нацради. Офіційно оголошена причина видається дещо натягнутою: зафіксована в серпні відсутність мовлення на супутнику.

Така пильна увага до рупорів ОПЗЖ може бути викликана боротьбою за електоральне поле Сходу і Півдня нашої країни, де у "Опозиційної платформи" добрячий шмат виборців відхопила "Слуга народу". Крім того, Медведчук всіляко демонструє, що, попри явне небажання президента України Володимира Зеленського залучати його до переговорів з Кремлем, саме він є тією єдиною в українській політиці людиною, з якою розмовляє Путін. Востаннє він озвучив такі тези днями у Владивостоку. І російський президент, між іншим, був явно не проти почути їх.

Це викликає роздратування влади. Так, 31 серпня на каналі "1+1" президент пообіцяв Віктору Медведчуку неприємності через російський слід у фінансуванні його партії. А раніше, 10 липня у Борисполі, коли Зеленського спитали його ставлення до планів NewsOne провести телеміст з російським каналом, президент категорично відповів, що "таким людям, як пан Медведчук, не дамо монополізувати наше українське телебачення". І додав: це питання буде врегульоване на законодавчому рівні після обрання нового складу Верховної Ради.

 

Нова Рада вже працює, але складається дивна ситуація: попри задекларовану готовність президента йти у наступ на медійні позиції Медведчука, частина ЗЕкоманди кинулися захищати "скривджений" NewsOne. Не хто-небудь, а щойно призначена представниця уряду у Верховній Раді, яка є частою гостею трійці названих вище телеканалів, депутатка зі "Слуги народу", колишня міська голова Рави-Руської Ірина Верещук в ефірі на NewsOne виступила на захист каналу, заявивши, що у членів Нацради – "професійна деформація", а їхні висновки необґрунтовані.

Щось про необхідність об'єктивного ставлення до всіх засобів масової інформації на тому ж NewsOne говорив і позаштатний радник президента, народний депутат від фракції "Слуга народу" Гео Лерос.

Це скидається на гру в злого (Нацрада, настрої в якій Банкова поки не контролює) і доброго (нардепи зі "Слуги народу") поліцейського. Але для суду саме поведінка не останніх за посадами представників "СН" може стати сигналом про відсутність волі у нинішньої влади закрити мовників, до яких не вперше виникають претензії.

До речі, заяви соратників Зеленського резонують з хвилею, яку здійняли на "репресованому" NewsOne. Там оперативно поскаржилися на "наступ на свободу слова і спроби ввести в Україні цензуру" представнику Євросоюзу Федеріці Могеріні, таке ж звернення пішло до низки міжнародних організацій та європейських лідерів: "Репортерів без кордонів", Amnesty International в Україні, Freedom House, Human Rights Watch тощо. Реакція від грантових борців з цензурою та окремих європолітиків не забариться. По-перше, такі речі, як інформаційна безпека країни в період війни їх мало обходить, по-друге, змовчати вони не зможуть, бо за це не дають гранти.

Всі ці заяви працюють на підвищення градусу напруги довкола теми "ущемлення свободи слова" вже за нової української влади. Затягування у такій ситуації негативно відіб’ється на ставленні до Зеленського. Тому для президентської команди тут є два шляхи: або заплющити очі на тиск, закрити рота своїм депутатам і оперативно довести до логічного завершення справу закриття названих каналів. Тим самим завдавши удару по інформаційних позиціях Медведчука. Або дозволити ситуації розвиватися як є. В такому разі владі доведеться швидко зіткнутися з тими ж негативами, які поставали і перед Петром Порошенком, що теж зупинився на півдорозі. І зрештою програв цю інформаційну битву.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme