Віп-агітатор "слуг": Чи покарають Зеленського за гастролі під партійними прапорами

Президент не лише сипле обіцянками під час своїх вояжів регіонами, але й агітує за свою партію. Чи є у нас прецеденти покарання за подібні порушення

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Віп-агітатор "слуг": Чи покарають Зеленс…

Під час робочої поїздки у південні області країни президент Володимир Зеленський використовує службове положення для прихованої політичної агітації за партію "Слуга народу". Про це заявили в Комітеті виборців України (КВУ), спираючись на фото- і відеоматеріали, оприлюднені за результатами регіональних поїздок президента.

У КВУ привернули увагу до того, що 19 серпня, під час робочої поїздки Зеленського як глави держави до Запоріжжя і 20 серпня – до Херсону, на сцені, де виступав президент, знаходилися матеріали із ознаками агітації на користь партії "Слуга народу". Зокрема, президент виступав на тлі банерів із логотипом "Слуги " й написом "Зе! Місцеві".

зеленьский

 

Фото: Офіс Президента України.

У КВУ наголошують, що у своїх виступах у південних регіонах Зеленський постійно акцентував на словосполученні "Україна – це ти", а саме це гасло, за повідомленням лідерів "Слуги", є офіційним виборчим слоганом цієї партії на місцевих виборах 2020 року.

президент зеленський

Зеленський на заводі "Палада" в Херсоні, 20 серпня 2020. Фото: Офіс президента України.

 

На політичній агітації під час державного заходу "спіймали" і міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова. Беручи участь в робочій поїздці президента до Запоріжжя, як голова обласної організації партії влади міністр представив кандидата від "Слуги народу" на вибори міського голови Запоріжжя Віталія Тишечка, колишнього топменеджера "Мотор Січі", а віднедавна заступника голови Запорізької обласної держадміністрації. Також за участі президента було публічно представлено місцеву команду "слуг".

Такі дії президента і членів уряду в Комітеті виборців назвали використанням службових повноважень у політичних цілях через ознаки політичної корупції і зловживанням адмінресурсом. "Враховуючи, що фінансування робочих поїздок президента здійснюється за бюджетні кошти, такі дії також можна розцінювати як прояв прихованої агітації за кошти платників податків. За даними Єдиного вебпорталу використання публічних коштів, в середньому один регіональний переліт президента коштує близько 250 тис. грн (від початку серпня Державне управління справами перерахувало авіакомпанії "Україна" більш ніж 1 млн грн за перельоти В. Зеленського). При цьому варто врахувати, що ці цифри не враховують значних коштів, які держава витрачає на охорону та безпеку перших осіб", - зазначають у КВУ. Що ж, звинувачення в політичній корупції – річ достатньо серйозна.

Чому ж команда президента вдалася до подібних дій і що за це буде Зеленському

З першим питанням зрозуміло. Як це вже було на дострокових парламентських виборах 2019 року, Володимиру Зеленському і на виборах місцевих доводиться витягувати ЗЕ!команду та кандидатів від неї на своєму високому рейтингу. За липневими даними соціологів, серед представників влади українці найвище оцінюють роботу президента, яким задоволені понад третина опитаних, тоді як підтримка "слуг" постійно знижується. Якби парламентські вибори проводилися в серпні, партія "Слуга народу" могла би претендувати на 26% голосів, тоді як на виборах-2019 партійці Зеленського набрали більше 43% голосів. Тож Банкову не може не хвилювати перспектива провалити цьогорічну виборчу кампанію.

Тим більше що місцеві вибори мають свою специфіку: на них українці голосують за тих, хто поруч, хто вже зарекомендував себе як господарник, а не за "чистих" політиків. Таких господарників у кадровій обоймі Зеленського відверто обмаль, та ще й більшість регіональних партійних осередків "слуг" так і не зуміли за рік із зародкового стану вирости в реально існуючі структури. Це й змушує президента самому включатися в агітацію: як рік тому, здійснювати поїздки регіонами, давати різні, подекуди популістські обіцянки тощо. Словом, робити те, що, на думку політтехнологів, подобається виборцю і може підвищити шанси кандидатів від "слуг" бути обраними.

Тезу про наявність у своїх діях політичної агітації сам Зеленський доволі різко заперечує. Показова швидкість, з якою він відреагував на звинувачення КВУ, заявивши на Радіо Свобода, що не використовує службові поїздки для агітації за партію "Слуга народу". "Я працюю на державу Україна, ­- заявив Зеленський. - Я сьогодні приїхав, ми вирішили багато питань". При цьому лідер країни, здається, роздратувався й запропонував Комітету виборців… замість себе побудувати міст через Дніпро в Запоріжжі, багаторічну недобудову. "Я не знаю, до чого тут символіка до мосту, який не робили… Хай "Комітет" побудує цей міст замість мене", - заявив президент. Звісно, не обійшлося без згадки про попередника, Петра Порошенка: Володимир Олександрович порадив КВУ "запитати в колишнього президента, якого вони всі дуже люблять, чому завод "Палада" за 5 чи 10 років не отримав жодного контракту". Така емоційна реакція Зеленського дає зрозуміти: він вважає, що висновки КВУ написані десь у штабі Порошенка.

Заради справедливості зауважимо, що майже всі попередники Зеленського грішили агітацією за партії, які асоціювалися з їхніми фігурами. Приміром, в остаточному звіті спостережної місії ОБСЄ, що вийшла на початку 2013 року, парламентські вибори 2012 в Україні були позначені недостатнім рівнем змагальності. Ще тоді спостерігачі пропонували посилити механізми контролю для запобігання можливими зловживаннями адміністративними ресурсами, зокрема - використанням офіційних заходів для політичної агітації, аж до можливості притягнення винних у таких зловживаннях до відповідальності.  Не виключено, що такі ж зауваження, як у 2012 році робили Януковичу, демократична спільнота зробить за результатами нинішньої передвиборчої кампанії вже Зеленському. 

Чинні закони агітацію чиновників хоч і забороняють, та реальних санкцій за порушення чекати не варто. Зокрема, ст.10 закону "Про державну службу" забороняє держслужбовцю демонструвати свої політичні погляди та вчиняти інші дії або бездіяльність, що у будь-який спосіб можуть засвідчити його особливе ставлення до політичних партій і негативно вплинути на імідж державного органу та довіру до влади. Забороняє приховану передвиборну агітацію і новий Виборчий кодекс. Зокрема, його ст.57 забороняє участь у передвиборній агітації органам виконавчої влади, органам влади Автономної Республіки Крим та органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам і судам, їх посадовим і службовим особам у робочий час. Тією ж статтею накладено заборону на агітацію під час заходів, організованих органами державної влади чи місцевого самоврядування.

Ухвалені Верховною Радою в липні цього року зміни до виборчого законодавства, зокрема, ст. 212-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачає, що передвиборна агітація особою, участь якої в агітації заборонена законом, проведення агітації поза встановленими законом строками чи в місцях, що заборонені законом, проведення агітації у формах та засобами, що суперечать Конституції або законам України, караються штрафом на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів. Але покараних поки нема.

Щоб уникнути цього в майбутньому, варто більш чітко прописати у законодавстві заборону президентам агітувати на виборах за свої партії. Також є сенс вивчити можливість створення механізму зняття партій із реєстрації за залучення до агітації глави держави або членів уряду. Поки ж такі норми у законі відсутні, Зеленський, попри звинувачення у політичній заангажованості, і далі на власному рейтингу витягатиме рейтинги "слуг".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme