Відставка Луценка і "піар на крові": Що силовики розповіли в Раді про вбивство Гандзюк

Сьогодні у Верховній Раді силовики звітували про хід слідства у справі про "закінчене вбивство" активістки Катерини Гандзюк, яка померла в лікарні 4-го листопада після того, як 31-го липня її облили сірчаною кислотою

Відставка Луценка і "піар на крові": Що…

Народні депутати сьогодні, 6-го листопада, викликали правоохорців у парламент для представлення звіту про розслідування вбивства активістки.

Генпрокурор України Юрій Луценко, Керівник Нацполіції України Сергій Князєв та голова СБУ Василь Грицак звітували у Раді про слідство у справі Гандзюк на фоні "торгів", які розгорнулися у питанні створення ТСК. Куди, нагадаємо, активісти вимагають включити Мустафу Найєма, прибравши Антона Геращенка. У Раді ж вдалося домовитися про створення і склад ТСК.

Варто підкреслити, що виступ силовиків у парламенті щодо справи Гандзюк навряд чи б міг стати сенсацією. Вся доступна інформація вже була озвучена раніше - і хронологія злочину, і про підозрюваних п'яти виконавцях та організатора (екс-АТОвців).

Але після смерті Гандзюк, зрозуміло, що певна когорта активістів розгорнула справжню інформаційну кампанію проти влади та провоохоронців через те, що там за чотири місяці так і не вийшли на замовника.

Відставка Луценка

Генпрокурор України був досить імпульсивним. Він розповів, що знав Катерину Гандзюк особисто, відвідував її після замаху, 31-го листопада. Луценко зазначив, що у провадженні є дві справи: по виконавцях та організаторах злочину та замовнику, який веде СБУ.

Генпрокурор похвалив поліцію, яка в короткий термін встановила спланованість злочину та його реалізацію підозрюваними особами. Сказав про замовника Торбіна, а також чотирьох виконавців - Горбунова, Вишневського, Васяновича та Грабчука. Всі вони - учасники АТО.

Але всі ці речі - відомі.

"Слідство провело 367 допитів усіх осіб, причетних до цієї групи (групи підозрюваних, - ред.) та інших версій. Було проведено 21 експертизу. Сьогодні ми маємо підозру щодо 12 осіб, які імовірно були замовниками цього злочину. Гандзюк говорила про частину з них під час скайп-зв'язку і її допиту слідчими. Звертаю також увагу, що мені особисто вона висловлювала щодо трьох із цих осіб. Слідству - дещо більше", - сказав він.

"Фактично ми вважаємо майже доведеною, за виключенням остаточних експертиз, вина виконавців та організатора. Після завершення молекулярно-генетичної експертизи щодо частини кислоти на тілі одного з учасників… судово-медичної, яка має встановити причини смерті Гандзюк, ця частина справи буде передана до суду. Вважаю, що це відбудеться не пізніше кінця цього року", - заявив Луценко.

"Щодо замовника слідство має версії і впевнений, що воно ефективно рухається до завершення цієї частини розслідування", - додав він.

А потім генпрокурор почав атаку фактично на активістів. По-перше, він розкритикував за "піар на крові" людей, через яких одна з версій слідства "витекла в ЗМІ". Мова про інформацію активістів щодо помічника нардепа від БПП Миколи Паламарчука - Ігоря Павловського, який може бути імовірним посередником між виконавцями і замовником.

Луценко сказав, що він не бачить жодної користі від створення ТСК під час слідства, яке не завершене. І всі матеріали слідства, особливо після витоку інформації, будуть засекречені. Витоків він більше не допустить.

Генпрокурор також підкреслив, що такі дії - це "піар на крові" зі сторони людей, які "рвуться до влади". І додав, що ніхто за цю владу не тримається, тому він подасть у відставку. Рішення можуть розглянути до кінця року, хоча зрозуміло, що за цю відставку навряд чи проголосують. Рейтингове в Раді показало результат 38 "за".

Позиція Луценка в чомусь зрозуміла. По-перше, таким чином він показав, що для нього посада - не головне. І він готовий піти. Такий собі борець за правду. А по-друге - в майбутньому така поведінка може додати йому політичних балів у незалежній парламентській кампанії. Якщо він піде на це. Як мінімум, окрема реклама Луценка на ТБ наштовхує на думку, що він цілком може і спробувати.

Князєв про вбивство Гандзюк

Сергій Князєв, як і Луценко, знову нагадав про 5 підозрюваних, яких було затримано. Серед них - один організатор Торбін. Четверо зізналися у скоєнні злочину.

З нового зі слів Князєва - інформація про плани злочинців. Мовляв, спочатку вони планували побити Гандзюк. Але потім вирішили скористатися сірчаною кислотою.

Також, за даними слідства, після нападу на активістку водій вивіз виконавця, а пляшку з-під сірчаної кислоти викинули біля річки. Ще одна пляшку з кислотою знайшли під час обшуків. Також Князєв продемонстрував нардепам фрагмент з відтворенням злочину.

Справу передадуть в СБУ, досудове розслідування практично завершене.

Також Князєв здивувався, що попри величезний суспільний резонанс слідство не отримало жодної інформації від активістів, які лише створювали тиск на слідство.

Грицак про слідство

Голова СБУ Василь Грицак фактично повторив тези Луценка та Князєва. І сказав, що СБУ готова до розслідування, яке буде йти в кооперації з ГПУ та Нацполіцією.

І порадив депутатам не оприлюднювати дані досудового розслідування, маючи на увазі "злив" про помічника нардепа від БПП.

"Шановні народні депутати, оприлюднення даних досудового розслідування не сприяє якості і швидкості внесення повної ясності у цю справу. Кажу вам це як оперативний співробітник з величезним досвідом роботи", - сказав Грицак.

За словами голови СБУ, правоохоронці намагаються надавати мінімум інформації, не допускаючи витоки тієї, яка може зашкодити слідству. Бо через витоки замовники та виконавці злочину можуть використати інформацію.

Навіщо все це було?

Зі сторони влади та силовиків візит до Ради був корисним. Бо у той час, коли окрема когорта активістів, серед яких політики калібру Найєма та Заліщук, роблять процес заполітизованим та гучним, потрібна відкритість. Це збагнули і президент Порошенко і нардепи з силовиками. Вони почали говорити. І байдуже, що фактично повторили все те, що і без того було відоме. Важливо також, що всі як один "наїхали" на окремих активістів, котрі влаштували "піар на крові". Звісно - ці слова викличуть в останніх реакцію у відповідь.

Але і активістів також можна назвати правими в ситуації. Слідство тривалий час так і не змогло назвати замовника вбивства. І не може зробити це зараз. Тому на нього варто натиснути, особливо після смерті Гандзюк, щоб робота велася професійніше - так, як чекає громадянське суспільство. От тільки окремі методи справді наштовхують на думку, що деякі політики завдяки Гандзюк рвуться до влади. Особливо тоді, коли лунають меседжі, що замовники вбивства у владі без доказів цього. Тому і виникає питання, а чи кращі ці люди за тих, кого вони критикують?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme