Відкладений реванш: Які "регіонали" збираються у владу за Зеленського

Перед тим, як отримати державні посади, "реваншистам" потрібно добитися скасування закону про люстрацію і потрапити до парламенту восени цього року

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Відкладений реванш: Які "регіонали" збир…

Переможця президентських виборів Володимира Зеленського привітали не лише Дональд Трамп, Ангела Меркель, Емануель Макрон, Анджей Дуда, Джастін Трюдо, Олександр Лукашенко і Касим-Жомарт Токаєв (хто не знає – це президент Казахстану), але й особи, від чиїх привітань в оточенні колишнього коміка спішать відхреститися.

"Удачі в єднанні народів України і Росії" зичить переможцю українських президентських виборів лідер Чечні Рамзан Кадиров. Він вважає, що голосуванням український народ висловив протест проти "безрозсудного курсу команди Порошенка".

Традиційно небайдужі до політичних подій в Україні у Російській православній церкві. Голова відділу зовнішніх церковних зв’язків РПЦ митрополит Іларіон у Фейсбук привітав Зеленського з "яскравою і переконливою перемогою". За його словами, Порошенко "отримав те, що заслужив". Митрополит обіцяє молитися, "щоб припинилися гоніння на Церкву". Це той, нагадаємо, Іларіон, який минулого року з приводу надання автокефалії Українській православній церкві заявляв, що "на УПЦ МП нападають… демони для того, щоб відторгнути її від церковної єдності".

Не відстаючи від московського начальства, у чергу для привітань став керівник філії РПЦ в Україні митрополит Онуфрій. Він благословив нового президент і заявив, що той може розраховувати на "безумовну підтримку" УПЦ Московського патріархату.

Шанс на "поліпшення взаємодії" між Україною і Росією побачив у обранні Зеленського прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв, про що й написав сьогодні на своїй сторінці у Фейсбук. Хоч він і не має щодо цього особливих ілюзій, та бажає новому лідеру України "розуміння глибинної цінності відносин" українського і російського народів, "які повинні бути вище політичної кон'юнктури".

Нового главу держави несподівано і без попередження привітав колишній колега Зеленського, ростовський вигнанець Віктор Янукович. Попри сумнівне джерело інформації про сам факт наявності привітання – Фейсбук-сторінку Юрія Кірасира, прес-секретаря сина Януковича – четвертий президент зробив шостому ведмежу послугу. У штабі Зе навіть змушені були оперативно відхреститися від люб’язностей екс-гаранта. Нагадали, що протягом всієї виборчої кампанії команда Зеленського отримувала "так звану «підтримку" від російських пропагандистів і колишніх українських чиновників. "Ми обійдемося як без цієї підтримки, так і без їх поздоровлень", - із такою заявою виступив спікер і політичний консультант штабу Зеленського Дмитро Разумков.

У ЗЕкоманді й надалі казатимуть, що обійдуться без підтримки колишніх політиків, які скомпрометували себе. Але вже саме їхнє повернення в Україну битиме по рейтингу Зеленського. Бо шила в мішку не сховаєш: перемозі Зеленського, точніше поразці Петра Порошенка, відкрито радіють практично всі відомі екс-"регіонали": і Андрій Портнов, і Олена Лукаш, і Олена Бондаренко та їм подібні. Обережний лише колишній прем’єр Микола Азаров, який у коментарі російському телебаченню сказав, що не буде поспішати з висновками, а зачекає перших кадрових призначень від нового президента.

А от заступник глава президентської адміністрації Януковича, а раніше – провідний юрист Юлії Тимошенко Портнов уже анонсував свій приїзд з Відня до Києва: в ефірі телеканалу "Наш", обговорюючи результати виборів, він заявив, що повернеться з еміграції уже в травні. Крім того, Портнов радить новому президентові варіанти дострокового розпуску парламенту, вимагає покарати не лише всіх причетних до влади часів Порошенка, але й громадських активістів, у тому числі представників праворадикального середовища. Недавно у своєму Телеграм-каналі він пообіцяв, що колишній член "Правого сектору", одесит Сергій Стерненко незабаром буде арештований. У той же час прогнозовано, що будь-які спроби тиснути на активістів, правих чи антикорупціонерів, спричинить гучний скандал з рейтинговими втратами для нового президента.

Тож наскільки ймовірний реванш "колишніх"? Зеленський намагатиметься не афішувати присутність у своєму таборі представників режиму Януковича, навіть якщо ті й опиняться на його орбіті, бо це загрожує суттєвими репутаційними втратами. Відтак справді важливих посад екс-"регіонали" не отримають.

Однак можуть отримати інше – скасування закону "Про очищення влади". Це дало б представникам позаминулої влади не лише моральну сатисфакцію, але й правові підстави обіймати посади у державній владі. Розмови про можливе скасування люстрації точаться не перший рік, почалися вони після ухвалення відповідного закону у жовтні 2014-го. Майже відразу до КСУ надійшло два подання від Верховного суду і одне – від 47 народних депутатів щодо конституційності закону про очищення влади. Суд об'єднав їх в одне провадження. А п’ять днів тому, 18 квітня, Конституційний Суд відклав розгляд закону "Про очищення влади" на невизначений термін.

І ще один важливий момент. Повернутися у владу екс-"регіонали" можуть й іншим шляхом - після парламентських виборів. Вони опиняться у передвиборчих списках якоїсь прохідної політсили, і цілком імовірно, що за результатами перегонів буде спроба створити у Верховній Раді широку коаліцію, яка і дасть можливість колишнім служакам Януковича отримати посади. За таких розкладів у Зеленського розведуть руками: таким було рішення народу і ми тут ні до чого.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme